23 niezwykłe fakty o Bielanach w Warszawie

Warszawa dzielnica Bielany ciekawostki atrakcje co zobaczyć

Z czego słyną warszawskie Bielany ciekawostki i najważniejsze informacje o Bielanach. Co zobaczyć, miejsca wypoczynku, historia

Bielany – najważniejsze informacje

1) Bielany, to jedna z 18. dzielnic Warszawy, leżąca po lewej stronie Wisły. Ma ponad 32 km² powierzchni. Mieszka tu ponad 130 tys. ludzi.

2) Nazwa Bielany nawiązuje do białego koloru habitów zakonników kamedułów. Kamedułowie przybyli tu z Krakowa w drugiej połowie XVII wieku. Wkrótce stanął tu zespół budynków klasztornych

3) W skład Bielan wchodzą: Chomiczówka, Huta, Las Bielański, Marymont-Kaskada, Marymont-Ruda, Młociny, Piaski, Placówka, Radiowo, Stare Bielany, Słodowiec, Wawrzyszew, Wólka Węglowa i Wrzeciono.

4) Teren Bielan, to dawne wsie położone w okolicach Warszawy.

5) Do 1994 r. Bielany były częścią Żoliborza.

mapa Warszawy dzielnice Warszawa dzielnica Bielany
Fragment mapy Warszawy, na czerwono dzielnica Bielany. Hiuppo / cc by-sa 3.0

Bielany – przyroda, wypoczynek

6) Las Bielański (Las Bielany), to rezerwat przyrody na Bielanach. Został utworzony w 1973 roku i ma ponad 132 ha powierzchni. Jest pozostałością rosnącej w średniowieczu Puszczy Mazowieckiej. Ponieważ jest połączony wąskim przesmykiem z Puszczą Kampinoską, z której czasami docierają tu dziki, jelenie, sarny, lisy, zające, czasem też łosie. Symbolem Lasu Bielańskiego jest dzięcioł czarny, jeden z gatunków ptaków, które tu mieszkają.

7) Płynąca m.in. przez Żoliborz rzeczka Rudawka, wpada do Wisły, w Lesie Bielańskim. Nazwa nawiązuje do koloru rudego, gdyż jest tu bagienne podłoże koloru rudego. W przeszłości rzeczka zasilała stawy i stały na niej młyny wodne.

> Pomniki znanych sportowców w Warszawie

Park Młociński na Bielanach Warszawa
Park Młociński na Bielanach w Warszawie. Foto: Adrian Grycuk / cc by-sa 3.0

8) Park Młociński w dzielnicy Bielany, ma ponad 102 ha powierzchni. To park leśny w pobliżu Wisły, w którym rośnie wiele ponad 80-letnich drzew. Są tu dwa punkty widokowe, place zabaw i parkingi.

9) Stawy Brustmana na bielańskim osiedlu Wawrzyszew nazywane są sercem, gdyż mają kształt przypominający serce. Obecnie jest to miejsce wypoczynku mieszkańców z placami zabaw i ławkami. Z wody tryska fontanna, a po stawie pływają kaczki. Miejsce ukryte jest między blokami, w okolicy ulic Wolumen i Petofiego.

pałac Bruhla Bielany ciekawostki atrakcje zabytki Warszawa
Pałac Bruhla. Bielany ciekawostki, foto: Hubert Śmietanka / cc by-sa 3.0

Warszawskie Bielany – co ciekawego, zabytki

10) Na Bielanach znajduje się ulica Marymoncka i ma 3,3 km długości. Wcześniej nazywała się: Szosa Zakroczymska i istniała pod koniec XVII wieku. Oczywiście nie znajdowała się jeszcze wtedy na terenie Warszawy.

11) Na Młocinach (Bielany) przy ul. Muzealnej 1. stoi Pałac Brühla czyli Zespół pałacowo-parkowy Młociny. Został wybudowany w latach 1752-1758 dla hrabiego Henryka Brühla (1700-1763). Podczas II wojny światowej nie został zniszczony. Po wojnie został odrestaurowany. Inny Pałac Brühla stoi w Nischwitz, w Niemczech.

12) Plac Konfederacji, to główny plac osiedla Zdobycz Robotnicza na Bielanach. Wokół placu stoi 27. niskich budynków z lat 20. XX wieku. Przy placu stoi też kościół św. Zygmunta, którego budowę zakończono w 1981 roku. Jest też głaz upamiętniający żołnierzy 77. pułku piechoty Wojska Polskiego o i 77. pułku piechoty okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej, którzy polegli podczas II wojny światowej.

Plac Konfederacji na Starych Bielanach Warszawa
Plac Konfederacji na Starych Bielanach. Foto: Monika / cc by-sa 2.0

13) Przy ul. Dewajtis, na tyłach kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, stoją budynki dawnego eremu czyli klasztoru pustelniczego. W budynkach w połowy XVII wieku jeszcze pa początku XX wieku mieszkali kameduli.

14) Przy ul. Wójcickiego na Bielanach stoją zabudowania Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW). Uczelnia kształci studentów ponad 40. kierunków (m.in. medycyna, prawo, psychologia, dziennikarstwo). Przy ul. Marymonckiej 34 stoi Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego.

15) Przy ul. Podleśnej 61 stoi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB). Został założony w 1972 roku.

16) Przy ul. Marymonckiej znajduje się Cmentarz Żołnierzy Włoskich w Warszawie (Cimitero militare italiano a Varsavia). Ma powierzchnię 0,8 ha, został założony w 1926 r. Zostało tu pochowanych 898. żołnierzy włoskich pojmanych przez wojska Cesarstwa Niemieckiego na froncie włoskim w drugiej połowie XIX wieku oraz włoskich żołnierzy zmarłych w obozach jenieckich podczas I wojny światowej. Także 1415. Włochów poległych lub zamordowanych w hitlerowskich obozach jenieckich i koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Ich prochy złożono na cmentarzu w latach 1957–1967.

kościół kamedułów na Bielanach Bielany ciekawostki atrakcje zabytki
Dawny kościół kamedułów. Bielany ciekawostki, foto: LoMit / cc by-sa 4.0

Bielany ciekawostki

17) W okresie międzywojennym, a potem w latach 50. i 60. szalenie popularną rozrywką na Bielanach była karuzela, wokół której odbywały się pikniki i inne atrakcje. O tej karuzeli śpiewała piosenkę Maria Koterbska (fragment: „Karuzela na Bielanach co niedziela”).

18) Przez Bielany przebiega linia metra. Stacja metra Słodowiec na Bielanach początkowo miała się nazywać Park Kaskada.

19) W XIX w. na Bielanach zbudowano umocnienia Twierdzy Warszawa. Fort I twierdzy (Fort Bielany) zbudowano w latach 80. XX wieku. Potem fort był sukcesywnie rozbierany, a umocnienia ziemne niwelowane. Obecnie tereny służą celom sportowym.

20) Przy ul. Płatniczej w dzielnicy Bielany w latach 2000-2018 mieszkała Kora, wokalistka zespołu Maanam. Od 2018 r. na ścianie budynku w którym mieszkała (ul. Płatnicza 59) znajduje się neon z cytatem Kory: Miłość to wieczna tęsknota.

21) Przy ul. Płatniczej (i nie tylko) na Starych Bielanach do dziś są czynne latarnie gazowe z lat 30. XX wieku.

22) Przy ul. Zgrupowania AK Kampinos 15 na Bielanach stoi centrum handlowe Galeria Młociny. Została otwarta w 2019 roku, jest tu ok. 200 sklepów, Multikino i restauracje.

23) Bielany, to także obszar jednej z dzielnic Krakowa, Dzielnicy VII Zwierzyniec. Były wsią nad Wisłą, zanim w 1941 r. zostały przyłączone do Krakowa. Na Bielanach w Krakowie przy Alei Konarowej 1, stoi wczesnobarokowy klasztor zakonu kamedułów. Jest też wieś Bielany Wrocławskie.

Bielany ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ochota
> Marymont