Atrakcje Bielska-Białej
Z czego słynie Bielsko-Biała atrakcje – co zobaczyć odwiedzając miasto? Muzea, zabytki, ciekawe miejsca. Oto 10 propozycji Sadurski.com
1. Zamek Książąt Sułkowskich
W Bielsku-Białej jest Zamek Książąt Sułkowskich, jeden z zamków Piastów cieszyńskich. Zbudowany został w XIV wieku. Obecny eklektyczny wygląd nadała mu modernizacja, jaka miała miejsce w XIX wieku. Mieści się tu Muzeum Historyczne, w którego zbiorach znajdują się elementy związane z historią tego miejsca. We wnętrzu zamku można zobaczyć Salon muzyczny, Salon mieszczański z XVIII wieku, Damski Salonik.
2. Muzeum Fiata 126p
Muzeum Fiata 126p, czyli słynnego „malucha”, mieści się przy ulicy Karpackiej, w pomieszczeniach dawnej fabryki. Otwarcie muzeum ku czci tego samochodu to działanie, które podjął pan Antoni Przychodzień. W jego salach zobaczyć można między innymi zielonego malucha z silnikiem Diesla, kabriolet, jest nawet maluch na gąsienicach. To pierwsze muzeum poświęcone temu autu na świecie. Zwiedzanie jest bezpłatne, wymaga się jednak wcześniejszej rezerwacji.
3. Teatr Lalek Banialuka
Teatr Lalek Banialuka imienia Jerzego Zitmana, to jeden z najbardziej znanych teatrów lalek w Polsce. Został założony w 1947 roku. W jego repertuarze znajdują się inscenizacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, charakteryzuje je rozmach oraz zawsze aktualny temat. Bilety można nabywać drogą internetową, telefoniczną lub bezpośrednio w kasach teatru.
4. Muzeum „Dom Tkacza”
Muzeum „Dom Tkacza” jest oddziałem Muzeum Okręgowego. Jest zlokalizowane jest w parterowym, drewnianym budynku zbudowanym w XVIII. Charakteryzuje się nadwieszoną z frontu galeryjką, będącą przedłużeniem strychu. Podczas zwiedzania można zobaczyć belkowe stropy, kaflowe piece, zabytkowe meble i narzędzia używane przez tkacza w II połowie XIX wieku. Najcenniejszym sprzętem jest XVIII-wieczne, dwuosobowe koło tkackie. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 09:00-15:00. Bilety wstępu: ulgowe za 6 złotych, normalne za 10 złotych.
5. Galeria Bielska BWA
Galeria Bielska BWA, to czasowe wystawy-ekspozycje, na których oglądać można dzieła współczesnych artystów polskich i zagranicznych. W obiekcie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia – warsztaty i wykłady o sztuce, pokazy filmowe. Działa tutaj także klubokawiarnia „Aquarium”. W zależności od dnia oraz konkretnej wystawy, godziny otwarcia się różnią. Galeria oferuje wejścia za złotówkę w niedziele i święta, w środy wstęp jest bezpłatny.
6. Prywatne muzeum Literatury
Prywatne muzeum Literatury imienia Władysława Reymonta założone zostało i prowadzone jest przez Tadeusza Modrzejewskiego. Placówka funkcjonuje od 1989 roku, na jego ekspozycję składają się ręcznie przepisane i ilustrowane przez założyciela dzieła Władysława Reymonta. Muzeum jest otwarte dla zwiedzających każdego dnia tygodnia, w godzinach od 9:00 do 17:00.
7. Eko Park w DECHE
Eko Park w DECHE powstał przy Gemini Park nad rzeką Białą. Składają się na niego autorskie instalacje rekreacyjne. Największą z nich jest trzynastometrowy drewniany punkt obserwacyjny, z którego można podziwiać panoramę miasta. Po wdrapaniu można z niego zjechać jedną z dwóch zjeżdżalni. Park otwarty jest od poniedziałku do soboty w godzinach 09:00-21:00, w niedziele od 10:00 do 20:00.
8. Grodzisko
Grodzisko zlokalizowane w dzielnicy Stare Bielsko, to pozostałość średniowiecznej osady rolniczej – warownej i produkcyjnej. Jej powstanie datuje się na XII wiek. To najstarszy na terenie Bielska-Białej ślad zorganizowanego osadnictwa i zarazem jedno z nielicznych grodzisk na Górnym Śląsku. Podczas badań archeologicznych znaleziono tu między innymi liczne fragmenty ceramiki, elementy uzbrojenia, zwierzęce kości. Odkryto także drewnianą studnię i jamy odpadkowe. To miejsce można odwiedzać przez cały rok.
9. Bajkowe Bielsko-Biała
Pampalini Łowca Zwierząt (dzieło bielskiej rzeźbiarki Lidii Sztwiertnii) przedstawia postać z serialu animowanego o tej samej nazwie. 1,5-metrowej wysokości rzeźba stoi przy ul. Bohaterów Warszawy, niedaleko Rynku, od grudnia 2019 r. Wraz z rzeźbami Reksia oraz Bolka i Lolka, które pojawiły się wcześniej, tworzy szlak bajkowych postaci pod nazwą: Szlak spacerowy Bajkowe Bielsko-Biała.
10. Ośrodek “Dębowiec”
Ośrodek rekreacyjno-turystyczny na stoku Dębowca, to miejsce na aktywny wypoczynek dla każdego. Działa tu kolej linowa kanapowa (Kolej Dębowiec) o długości około 600 metrów, park linowy i boisko do gier zespołowych zlokalizowane przy dolnej stacji kolejki. Jest też ogrodzony plac zabaw dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, gospoda górska „Dębowiec”, ścieżka dydaktyczna wraz z tablicami informacyjnymi oraz oczko wodne dla płazów, zlokalizowane przy górnej stacji kolejki. W okresie zimowym ze stoku skorzystać moją narciarze.
Bielsko-Biała atrakcje: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Atrakcje Częstochowy
> Inowrocław atrakcje