góry Bieszczady ciekawostki o Bieszczadach

Góry Bieszczady – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 54 sekund/y

Góry w południowo-wschodniej Polsce. Co tu warto zobaczyć? Bieszczady ciekawostki i najważniejsze informacje o Bieszczadach, w skrócie

Informacje o Bieszczadach

1) Bieszczady, to dwa pasma górskie wchodzące w skład Karpat.

2) Bieszczady Zachodnie znajdują się na terenie Polski (w województwie podkarpackim) i Ukrainy. Bieszczady Wschodnie są na Ukrainie. Część znajduje się też na Słowacji.

3) Najwyższy szczyt Bieszczad, to góra Pikuj na Ukrainie (1405 m. n.p.mp.), a w Polsce góra Tarnica (1346 m. n.p.m.).

Połonina Caryńska góra góry Bieszczady ciekawostki
Góra Połonina Caryńska i Bieszczady

Co ciekawego zobaczyć w Bieszczadach

4) Na terenie Bieszczad znajduje się sztuczny zbiornik wodny, Jezioro Solińskie. Betonową zaporę wybudowano w latach 1961-1968, na rzekach: San i Solinka. Jezioro ma powierzchnię 22 km kwadratowych, do 60 metrów głębokości, a zapora ma wysokość 82. metrów. Jezioro Solińskie znajduje się nieopodal wsi Solina i jest chętnie odwiedzane przez turystów.

Solina zapora Jezioro Solińskie Bieszczady ciekawostki o Bieszczadach
Jezioro Solińskie w Bieszczadach. foto: Albin Marciniak / cc-by sa 3.0

5) W Bieszczadach jest prawosławna, greckokatolicka cerkiew w Smolniku (wieś w woj. podkarpackim). Jest to drewniany kościół (obecnie rzymskokatolicki) wybudowany w 1791 roku. Znajduje się na liście UNESCO. Pierwsza cerkiew stała w tym miejscu już w 1589 roku.

6) W Sanoku od 1958 r. znajduje się Muzeum Budownictwa Ludowego. Jest otwarte cały rok i ma powierzchnię 38. hektarów. Są tu m.in. kościoły, cerkwie, a także Galeria Ikony Karpackie. W Sanoku znajduje się też Muzeum Historyczne. Mieści się na Zamku Kazimierzowskim.

7) W Bieszczadach działa Bieszczadzka Kolejka Leśna. Jest to kolej wąskotorowa (szerokość toru 750 mm) i jest najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce Została wybudowana pod koniec XIX wieku (w roku 1898). Obecnie pociągi kursują na trasie długości 20. kilometrów. Jeżdżą głównie w sezonie letnim.

8) W woj. podkarpackim na terenie Bieszczad znajduje się szereg drewnianych cerkwi. Łączy je Szlak Architektury Drewnianej o długości 1202 km, podzielony jest na 9 tras.

drewniana cerkiew Szlak Architektury drewnianej góry Bieszczady ciekawostki
Jedna z drewnianych cerkwi na Szlaku Architektury drewnianej w Bieszczadach

9) Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady, to strefa chroniona, z której nocą można obserwować nawet 7 tysięcy gwiazd. Wielokrotnie więcej niż w dużych miastach.

Bieszczady ciekawostki

10) Na szczycie góry Krzemieniec są słupki graniczne trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy.

11) Na terenie Bieszczad zlokalizowany jest Bieszczadzki Park Narodowy. Jego symbolem jest ryś. Na terenie parku oprócz rysi mieszkają m.in. niedźwiedzie brunatne i wilki.

zima śnieg góra góry Bieszczady ciekawostki
Bieszczady zimą

12) Bieszczady zamieszkuje największy polski wąż – wąż Eskulapa. To gatunek niejadowity, którego długość może przekraczać 2 metry.

13) W Bieszczadach żyje duże stado żubrów, drugie pod względem liczby okazów stado, po tym w Puszczy Białowieskiej.

14) Bieszczady, to jedno z dwóch miejsc w Polsce, z którego rzeki nie płyną nie do Bałtyku. Mająca swe źródło w Ustrzykach Dolnych Rzeka Strwiąż oraz potok Maszanka, są częścią zlewiska Morza Czarnego.

15) Obszary obecnych Bieszczad niegdyś zamieszkiwali Bojkowie. To rusińscy górale, którzy zniknęli stad po II wojnie światowej, w wyniku wysiedleń prowadzonych przez ukraińskich nacjonalistów.

drewniana cerkiew Szlak Architektury drewnianej góry Bieszczady ciekawostki
Drewniana cerkiew w Bieszczadach

16) “Wilcze echa” (scenariusz i reżyseria: Aleksander Ścibor-Rylski), to przygodowy film z 1968 roku, przez niektórych nazywany pierwszym polskim westernem. Był kręcony w Ustrzykach Dolnych, a akcja toczy się w Bieszczadach, kilka lat po II wojnie światowej.

17) Szczyt góry Opołonek (1028 m n.p.m.), to najdalej na południe wysunięty obszar Polski.

18) W Bieszczadach, w okolicach Przełęczy Użockiej, na terenie Ukrainy, znajduje się źródło rzeki San. To prawobrzeżny dopływ Wisły o długości 458 kilometrów, z czego 54 kilometry, to naturalna granica Polski z Ukrainą.

Bieszczady ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Granice Polski
> Pieniny – ciekawostki
> Półwysep Helski

Burdż Chalifa Burj Khalifa Dubaj ciekawostki Poprzedni post Burj Khalifa (Burdż Chalifa) – najwyższy budynek świata
strefy wolne od LGBT free-zones Polska Poland ciekawostki Następny post Strefy wolne od LGBT – najważniejsze informacje