Biłgoraj ciekawostki atrakcje zabytki historia

Biłgoraj w województwie lubelskim

Czas czytania:2 minut/y, 21 sekund/y

Biłgoraj ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia i dzień dzisiejszy Biłgoraja

Miasto Biłgoraj

1) Biłgoraj, to ponad 27-tysieczne miasto w woj. lubelskim, nad rzekami: Biała Łada i Czarna Łada. Jest tu siedziba powiatu biłgorajskiego. Położony jest 90 km od Lublina i 75 km od Rzeszowa.

2) Ze względu na położenie, Biłgoraj czasem nazywany jest Bramą do Roztocza. Leży kilkanaście kilometrów od Roztoczańskiego Parku Narodowego.

cerkiew Biłgoraj ciekawostki
Prawosławna cerkiew w Biłgoraju. Foto: kruczjak / cc by-sa 3.0

Biłgoraj ciekawostki z historii

3) Biłgoraj prawa miejskie uzyskał w 1578 roku. Założycielami była rodzina szlachecka Gorajskich (stąd nazwa miasta). Początkowo być ośrodkiem protestanckim. Był tu zbór oraz szkoła protestancka.

4) Dwa lata później Zamojscy otrzymali zgodę na założenie Zamościa. Oba miasta dzieli 50 kilometrów. Gdy w 1652 r. w Zamościu wybuchła zaraza, w Biłgoraju schroniła się część Zamościan.

5) W 1939 r. spośród 8,3 tys. mieszkańców Biłgoraja, 5 tys. było narodowości żydowskiej.

6) We wrześniu 1939 r. Biłgoraj był bombardowany. Wojska niemieckie i polskie prowadziły działania bojowe w mieście. Zabudowa Biłgoraja została zniszczona w 80 procentach.

7) Lasy wokół Biłgoraja sprzyjały ożywionej działalności partyzanckiej, utrudniającej działania niemieckim wojskom. Po jednej z większych bitew oddziałów niemieckich z partyzantami, Niemcy dokonali egzekucji na 60. schwytanych partyzantach, w biłgorajskiej dzielnicy Rapy. Wydarzenie przeszło do historii jako Zbrodnia w Rapach.

Zagroda Sitarska Biłgoraj zabytki atrakcje
Zagroda Sitarska. Biłgoraj ciekawostki. Foto: kuba13 / cc by-sa 3.0

Biłgoraj ciekawostki

8) W budynku dawnego starostwa powiatowego przy ul. Kościuszki 87 od 1966 r. mieści się Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

9) Już pod koniec XVII w. część mieszczan Biłgoraja zajmowała się sitarstwem czyli produkcją sit. Produkowano je do połowy XIX w., a potem wyrabianie sit traktowano jako symbol zacofania. Obecnie przed Biłgorajskim Centrum Kultury stoi pomnik przedstawiający sitarza przy pracy. Dodajmy, że w drewnianym domu przy ul. Nadstawnej mieści się skansen “Zagroda Sitarska“, oddział Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

sitarz pomnik Biłgoraj Roztocze atrakcje
Pomnik sitarza w Biłgoraju. Foto: kuba13 / cc by-sa 3.0

10) Przy ul. Krzeszowskiej 1 stoi kościół św. Marii Magdaleny. W 1603 r. zbudowano tu kapliczkę, w miejscu objawień tej świętej.

11) Miasteczko Na Szlaku Kultur Kresowych (ul. I. B. Singera 9), to muzeum etnograficzne, w którym gromadzone są dawne budowle kultury żydowskiej, prawosławnej i polskiej.

Miasteczko na Szlaku Kultur Biłgoraj ciekawostki atrakcje
Miasteczko na Szlaku Kultur – fragment. Foto: kuba13 / cc by-sa 3.0

12) Z Biłgoraja pochodzi Izak Bashevis Singer – pisarz narodowości żydowskiej, późniejszy laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku. W mieście organizowane są imprezy nawiązujące go jego osoby, jest też ławeczka Singera (jego postać siedzi na ławeczce).

13) W 1786 r. w Biłgoraju założono cmentarz. Podobno kiedyś stało tu drewniane grodzisko.

14) Na Placu Wolności Przed biłgorajskim ratuszem stoi Pomnik Bohaterów, Partyzantów i Bojowników o Wolność i Polskę.

15) W 1945 r. powstał BKS Łada Biłgoraj, klub sportowy znany najbardziej z sekcji piłki nożnej. Drużyna rozgrywa mecze na stadionie OSiR.

Biłgoraj ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bełżyce
> Hrubieszów
> Bełżec

organista na ślub cena oprawa muzyczna ślubu instrumenty muzyczne ciekawostki Poprzedni post Oprawa muzyczna ślubu. Ile zapłacić organiście?
szybkie pakowanie na wakacje Następny post Jak szybko spakować się na wakacje? 5 sposobów