Jak wygrać w bingo. Strategia gry, porady

gra bingo hazard gry

Losowe gry hazardowe to jedna z najpopularniejszych form rozrywki dla dorosłych. Szczególnie w formie elektronicznej, dzięki szerokiej dostępności oraz wygodzie w korzystaniu. Duży udział mają w tym rozwój nowych technologii i postępująca cyfryzacja. Jedną z najchętniej oraz najczęściej wybieranych gier losowych w Polsce i na świecie, jest bingo. Na czym polega ta gra, jakie są jej reguły i szanse na wygraną? Czy porady są skuteczne i można zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej? 

Definicja i ciekawostki z historii gry losowej bingo

To gra losowa, polegająca na zakreślaniu przez graczy liczb na planszy, losowanych przez prowadzącego grę – tak zwanego callera. Plansze do tej gry występują zwykle w dwóch wersjach, o rozmiarach 5 na 5, czyli tak zwane Bingo 75, a także 3 na 9 – czyli Bingo 90. Na czym polega gra? Pierwszy gracz, który zakreśli w wyniku losowania pełną linię liczb w przypadku Bingo 75, a całą planszę w wersji Bingo 90, wygrywa, oznajmiając swoje zwycięstwo okrzykiem „Bingo!”. 

Co ciekawe, w grę o bardzo zbliżonych zasadach, nazywaną housie i rozgrywana na planszy 3 na 9, jak w przypadku Bingo 90, regularnie grywa się w Australii, Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii.

Uważa się, że bingo pochodzi od włoskiej gry o nazwie lotto, popularnej we Włoszech od roku 1530. Samo słowo wywodzi się od zniekształconego słowa beano, oznaczającego grę podobną do bingo, w którą grano w USA w latach 20. Z kolei nazwa beano, to wariacja angielskiego słowa bean, oznaczającego fasolę, bo to właśnie jej ziaren używano do zakrywania wylosowanych i wyczytanych liczb. Określenie powstało podobno wtedy, kiedy jeden z graczy w euforii krzyknął Bingo! zamiast Beano!

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak wygrywać w tę grę, przyjrzyjmy się głównym zasadom rozgrywki.    

gra bingo hazard gry
To gra, którą lubią osoby w różnym wieku

Garść podstawowych reguł gry w bingo

Partia rozpoczyna się, gdy gracze otrzymają planszę z siatką, która zawiera kombinację liczb, a czasem także pustych pól, jak w przypadku Polski i kilku innych krajów. Zwycięża gracz, który jako pierwszy ułoży linię (Bingo 75) lub wszystkie liczby na swojej planszy (Bingo 90). W każdej rundzie prowadzący grę czyli caller, losuje kulę z numerem i ogłasza wylosowaną liczbę graczom, po czym odkłada ją na bok, aby nie mogła zostać wybrana ponownie. Gracze mają za zadanie wyszukać na swojej planszy wygłoszoną liczbę i ją zaznaczyć. 

W klasycznym bingo 5×5 na 75 liczb, caller kontynuuje losowanie, aż do momentu gdy któremuś z graczy uda się uformować na planszy linie z pięciu liczb, pionowo, poziomo lub ukośnie. Wtedy zobowiązany jest oznajmić to wszystkim, okrzykiem Bingo! Gra zwykle się wtedy nie kończy, zazwyczaj w takiej sytuacji jeszcze jeden gracz ma szanse na uzyskanie bingo, ale pod warunkiem zapełnienia całej planszy.

Co ciekawe, ta gra jest wykorzystywana w wielu krajach jako narzędzie do nauki języków obcych, wtedy liczby zastępują obrazy, których nazwy wyczytuje prowadzący. Poniżej przykładowe plansze, z wpisanymi losowymi liczbami z dopuszczalnych zakresów.

Przykładowa plansza – Bingo 75 (zakres liczb 1-75):

BINGO
319454762
1125345370
1524*5968
1316395172
728354866

Przykładowa plansza – Bingo 90 (zakres liczb 1-90):

319

4557

82

112534
53
70

1524
44
68
89

Popularne strategie

Trudno w przypadku gier losowych mówić o realnie skutecznych strategiach rozgrywki. Istnieje jednak jedna popularna strategia, która przyciąga uwagę. Strategia Granville’s Bingo opiera się na wylosowanych liczbach, zwiększając szanse na ich trafienie.

Granville, to znany analityk rynku i miłośnik liczb. Radzi on, aby wybierać plansze z taką samą lub jak najbardziej zbliżoną ilością liczb niskich i wysokich, a także parzystych i nieparzystych, co według niego zwiększa szanse na wygraną. Strategia ta zakłada również wybór planszy z liczbami kończącymi się różniącymi się cyframi. Dobrze jest poćwiczyć w darmowym trybie, zanim gracz obstawi swoje pieniądze. Warto też korzystać z bonusów powitalnych i promocji w kasynach online, oferujących darmowe środki na grę, dzięki czemu można uniknąć ryzyka utraty własnych środków.

Jak wygrywać w bingo

Przede wszystkim grając wyłącznie w renomowanych serwisach hazardowych i kasynach, jak na przykład Lemon casino, licencjonowanym dla europejskich graczy spoza Polski.  Na pewno warto rozważyć stosowania trybu auto, który pozwala zaoszczędzić czas i energię, choć mocno odbiera przyjemność płynącą z gry. Szanse na wygraną zwiększa kupno dużej ilości plansz oraz umiejętne dobranie pokoju do gry, zarówno pod względem wysokości i limitów stawek, jak i najmniejszej możliwej ilości graczy.

Dobrym pomysłem jest też unikanie gry pod wpływem emocji czy środków odurzających, ponieważ gra wymaga wzmożonej percepcji, koncentracji, szybkiego czasu reakcji oraz refleksu. Należy też pamiętać, że to rozrywka, a nie sposób na zarabianie pieniędzy i trzeba grać z rozwagą oraz rozsądkiem. Hazard może uzależniać, bingo także.  

1476 / zawsz