Birmingham ciekawostki

Bullring Birmingham ciekawostki

Brytyjskie miasto Birmingham i kolejna podróż Wesołego Wieżowca z papieru. Birmingham ciekawostki

W angielskim Birmingham mieszka ponad milion osób. To stolica regionu West Midlands oraz ważny ośrodek przemysłowy. Z miastem kojarzą się takie wspaniałe zespoły muzyczne, jak: Led Zeppelin, Black Sabbath, Judas Priest i Electric Light Orchestra. Kibicom piłki nożnej nie trzeba przedstawiać klubów z Birmingham: Aston Villa F.C. oraz Birmingham City F.C.

Selfridges Building – Bullring

Jednym z bardziej oryginalnych budynków w Birmingham jest Selfridges Building, zwane też Bullring, w centrum miasta. Jest to centrum handlowe wybudowane w 2003 roku, obok kościoła św. Marcina.

Skąd nazwa? W tym miejscu miasta handlowano od średniowiecza, a nazywało się Bull Ring. W 1940 r. wczesna hala targowa została zbombardowana. W latach 60-ych handlowano to na stoiskach ustawionych na świeżym powietrzu, potem przez lata zastanawiano się jak ten teren przebudować, wreszcie na początku XXI wieku zaczęto budowę nowoczesnego centrum handlowego o powierzchni 25 tys. metrów kwadratowych, za 60 milionów funtów. Gmach zaprojektowała londyńska firma Future Systems.

Bullring Birmingham ciekawostki

Birmingham. Na obu powyższych zdjęciach budynek Bullring, przypominający statek kosmiczny

Ściany zewnętrzne pokryte są błyszczącymi, aluminiowymi krążkami w liczbie 15. tysięcy. W dniu otwarcia centrum odwiedziło 276 600 osób, a w całym 2004 r. Bullring 36,5 miliona osób.

Council House

Niedaleko opisanego wyżej, na placu Wiktorii (Victoria Square) miejsca znajduje się gmach władz miasta Birmingham (Birmingham Council House). Budowę tego klasycystycznego budynku zakończono w 1879 roku. Kopuła ma wysokość 29 metrów, a wewnątrz gmachu jest szereg pomników.

Częścią budynku jest wieża zegarowa z zegarem o nazwie Big Brum (nawa nawiązuje do zegara Big Ben na wieży Pałacu Westminsterskiego w Londynie). Poniżej wieży jest muzeum i galeria sztuki.

Birmingham ciekawostki Council House

Council House – gmach władz miasta. Birmingham ciekawostki

Birmingham ciekawostki

– Birmingham ma rozbudowany system kanałów, które są dłuższe od kanałów w Wenecji. Pierwszy kanał otwarto w 1769 roku i łączył Birmingham z Wednesbury.

– W 1998 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Birmingham odbył się szczyt G8, z udziałem szefów ośmiu najbogatszych krajów świata. W tym samym roku w Birmingham odbył się konkurs Eurowizji.

– W 1798 roku William Murdock wynalazł oświetlenie gazowe – oświetlił swój dom w Birmingham. W Birmingham 1896 roku John Hall Edwards zrobił pierwsze zdjęcie rentgenowskie. James Watt wynalazł tu silnik parowy i urządzenie do kopiowania liter (przypominało późniejszą kserokopiarkę).

Council House Birmingham ciekawostki

Victoria Square, w głębi Council House. Birmingham ciekawostki

– W Birmingham w 1824 r. John Cadbury otworzył kawiarnię, rozpoczynając tym samym historię swojego imperium czekoladowego Cadbury.

Dzielnice Birmingham, to: Hodge Hill, Ladywood, Edgbaston, Erdington, Hall Green, Northfield, Perry Barr, Selly Oak, Sutton Coldfield i Yardley.

– Na przedmieściach Birmingham dorastał Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien), późniejszy autor „Władcy Pierścieni”.

– W 1968 r. w Birmingham powstał słynny zespół hardrockowy Black Sabbath. Jednym z jego członków był urodzony 3 grudnia 1948 r. Ozzy Osbourne (John Michael Osbourne).

– Na świecie jest 30 miejscowości o nazwie Birmingham. Taką nazwę ma nawet jeden z kraterów na Księżycu.

Birmingham ciekawostki

Akurat trafiliśmy na prace drogowe. Birmingham ciekawostki

Wesoły Wieżowiec w Birmingham

Po raz pierwszy został tu sfotografowany w 2013 roku, dzięki Gazecie Polonijnej. Birmingham było siedemnastym miastem świata, które odwiedził. Wesoły Wieżowiec stanął wówczas przed centrum handlowym Bullring (piszemy o nim wyżej oraz przed wieżą BT należącą do firmy telekomunikacyjnej BT Group (dawniej: British Telecom). Po raz drugi trafił tu w 2015 roku. Szczepan Sadurski skorzystał z zaproszenia do rysowania karykatur na międzynarodowej imprezie targowej w centrum targowym Birmingham. Hotel ekipy polskiej firmy transportowej był tuż przy lotnisku (więc Wesoły Wieżowiec został sfotografowany przed lotniskiem), a każdego dnia rano, po krótkiej podróży kolejką, ekipa docierała do NEC (National Exhibition Centre). Na szczęście udało się wygospodarować część jednego z wieczorów na wizytę w centrum miasta. Powstała seria zdjęć Wesołego Wieżowca obok Bullring, Council House i nie tylko (na tej stronie pokazujemy tylko część zdjęć). Niestety szybko zrobiło się ciemno. Nie było też szans na dotarcie do oryginalnego gmachu biblioteki. Może następnym razem.

NEC National Exhibition Centre Birmingham ciekawostki

NEC – National Exhibition Centre. Birmingham ciekawostki

Sadurski.com w podróży – zobacz też:
> 10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Singapurze
> Metro w Hong Kongu
> Japonia. Wielki Budda w Kamakura
> Central Park w Nowym Jorku

• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower