Carlsberg turystyka piwna piwo enoturystyka

Biroturystyka – turystyka piwna w Polsce

Czas czytania:2 minut/y, 5 sekund/y

Carlsberg (Kopenhaga), Pilzno w Czechach, Heineken w Amsterdamie… Ale miłośnicy piwa trafiają także do Polski, aby poznać nasze tradycje piwne, pochodzące jeszcze ze średniowiecza

Enoturystyka (turystyczne wyjazdy związane z winem) odniosła duży sukces. Ostatnio coraz częściej słyszymy także o turystyce piwnej. W takich wyjazdach uczestniczą nie tylko birofile czyli fani “złocistego trunku”. Moda na takie wyjazdy, połączone oczywiście z degustacją różnych gatunków piwa, spowodowała powstanie muzeów, znajdujących się najczęściej przy browarach. Takie muzea, to dodatkowa reklama browarów i ich produktów. Dlatego im starszy browar, im dłuższą historią mogą się pochwalić ważone w nim piwa, tym bardziej naturalnym jest stworzenie miejsca, w którym można się o tym dowiedzieć.

Kopenhaga, Pilzno i nie tylko

Wiele takich muzeów istnieje w różnych państwach. Muzeum Browaru Carlsberg w Kopenhadze (Dania) odwiedza co roku 150 tysięcy osób. Można w nim oglądać kolekcję 16 tysięcy butelek po piwach z całego świata. W Pilznie (Czechy), przy browarze produkującym Pilsner Urquell, istnieje Muzeum Piwowarstwa. W centrum Amsterdamu w 1988 r. postało muzeum Heineken Experience. To przykłady znanych marek z Europy. Jednak ostatnio także polskie browary próbują przyciągnąć turystów, potencjalnych klientów. Szczególnie, gdy są to nieduże, regionalne marki. Tym zależy na różnych sposobach dotarcia do klienta.

Biroturystyka także w Polsce

Miłośnicy piwa zainteresowani piwnymi wojażami, coraz chętniej penetrują nowe miejsca. Dlatego polskie browary coraz częściej otrzymują zapytania z zagranicy, czy można przyjechać i zobaczyć browar. I nie należy się temu dziwić, gdyż polskie piwa mają tradycje pochodzące jeszcze ze średniowiecza, a poza tym turystycznie Polska sukcesywnie staje się coraz modniejsza w świecie.

W 2004 roku powstało Tyskie Browarium, przy browarze. Można tu oglądać kufle, beczki, kolekcja podkładek od piwo i fotografie. Zbiory szybko się rozrastały, dlatego w 2010 roku wydzielono z nich oddzielne muzeum.

W 2006 roku swoje muzeum stworzył także browar w Żywcu. Jest ono zlokalizowane w wykutych niegdyś w skale piwnicach leżakowych tego Arcyksiążęcego Browaru. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata, rocznie 100 tysięcy osób. Wkrótce muzeum stało się częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, a właściciel browaru zdecydował, aby organizować doroczny Festiwal Birofilia. W 2012 r. festiwal odwiedziło kilkanaście tysięcy piwoszy z Polski, a nawet z Trynidadu, Mauritiusa i Sri Lanki.

Ciekawostki piwne

* Według RateBeer Awards na świecie jest niemal 140 tys. gatunków piwa.
* Mieszkańcy Europy wypijają ponad 342 milionów hektolitrów piwa rocznie.
* W XIV-wiecznym Krakowie, ówczesnej stolicy Polski, było aż 25 browarów.

> Tu więcej: ciekawostki o piwie

Na zdjęciu: siedziba piwa Carlbsberg w Kopenhadze (wieżowiec z lewej)
foto: Wikipedia

Zobacz też: 
Dowcipy o piwie
> Ciekawostki o piwie 
> Polskie wino ciekawostki

śmiech dowcipy uśmiech humor śmiechoterapia terapia śmiechem lekarstwo bez recepty właściwości śmiechu Poprzedni post Dowcipy w naszym życiu – ciekawostki
humor szefowa memy o szefowej śmieszne obrazki dowcipy żarty kawały Następny post Dowcipy o szefowej