Biura podróży – historia, ciekawostki

biura podróży ciekawostki historia

Biura podróży ciekawostki

Kiedy powstały pierwsze biura podróży, kiedy pojawiły się w Polsce? Najdziwniejsze destynacje. Biura podróży historia i ciekawostki

Jak powszechnie wiadomo, biuro podróży zajmują się organizacją wycieczek/podróży turystycznych w imieniu klienta. Czy wiesz, jak to wszystko się zaczęło?

Biura podróży – historia

Historia biur podróży sięga XVIII wieku, kiedy to pewien mieszkaniec Wysp Brytyjskich, Richard Cox, założył biuro „Cox & Kings”. Było to prawdopodobnie pierwsze biuro podróży w historii. Jednak za ojca nowoczesnej turystyki uważa się nie Richarda Cox’a, lecz Thomasa Cook’a. To właśnie Cook w 1841 roku dał początki nowoczesnym biurom podróży i stworzył solidne podwaliny pod organizację podróży, jaką znam dzisiaj.

Jego biuro nie organizowało wycieczek w dosłownym tego typu znaczeniu, lecz dysponowało siecią różnych przedstawicieli. W 1842 roku Cook zorganizował pierwszą zorganizowaną wycieczkę kolejową na zjazd obrońców trzeźwości, z Leicester do Loughborough. Uczestników wycieczki było ok. 570. Wyprawa sprawiła, że Cook zaczął regularnie organizować wycieczki po Szkocji. Potem rozszerzył swoją ofertę o zagraniczne destynacje. Ciekawostką jest fakt, że na nagrobku Thomasa Cooka umieszczono napis: „Człowiek, który uczynił podróżowanie łatwiejszym”.

Thomas Cook biuro podróży historia
Thomas Cook, założyciel pierwszego biura podróży

Historia biur podróży w Polsce

Na rozwój turystyki na ziemiach polskich wpływ miały takie osoby, jak Stanisław Staszic, Wincenty Pol i Julian Ursyn Niemcewicz. Jednak historia biur podróży w Polsce zaczyna się we Lwowie, na początku XX wieku. Powstała wtedy firma o nazwie Orbis, co po łacinie znaczy: świat. Założycielami biura był Ernest Adam, Maksymilian Liptay oraz Józef Radoszewski. W 1928 roku biuro podróży Orbis uzyskało status narodowego biura podróży i wkrótce zostało przeniesione do Warszawy.

Współcześnie jednym z największych biur podróży w Polsce są m.in.: ITAKA (założone w 1989 roku, zajmuje się organizacją podróży do ponad 100 krajów na całym świecie), TUI Poland (jest oddziałem należącym do międzynarodowego koncernu turystycznego TUI z siedzibą w Hanowerze oraz Berlinie) oraz Rainbow (założony w 1990 roku z siedzibą w Łodzi).

teatr Lwów Ukraina biura podróży ciekawostki
Lwów na Ukrainie. Tu przed wiekiem powstał Orbis. Biura podróży ciekawostki

Największe biura podróży na świecie

Zahara Travel

To jedno z największych biur podróży na Bliskim Wschodzie, które jest pionierem w branży turystycznej w Omanie. Założone zostało w 1971 roku. Firma obecnie cieszy się uznaniem na cały świecie, dzięki profesjonalnej obsłudze, zapewnianiu wysokojakościowych pojazdów i środków transportu czy też zatrudnianiu wielojęzycznych przewodników turystycznych, aby sprostać najbardziej wymagającym klientom. Zahara Travel zdobyła wiele nagród, jako jedyne biuro podróży na Bliskim Wschodzie zdobyło nagrodę „Oman Award for Excellence” trzy razy.

TUI statek wycieczkowy biura podróży ciekawostki
Statek wycieczkowy TIU. Biura podróży ciekawostki

TUI

Grupa TUI jest jednym z największych biur podróży na świecie, które od lat cieszy się dobrą opinią, doświadczeniem i zaufaniem. TUI od prawie 30 lat zajmuje pozycję lidera na większości rynków nie tylko europejskich, ale także i światowych. Dlaczego? Jak czytamy, TUI zapewnia organizację podróży, pobytu i każdego najmniejszego detalu wycieczki. Towarzyszy swoim klientom na każdym kroku dbając o ich bezpieczeństwo oraz zadowolenie z wybranej oferty. TUI obecnie ma swoje siedziby w takich krajach, jak: Austria, Belgia, Polska, Francja, Finlandia, Dania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. Hasłem przewodnim TUI jest „Discover your smile”, czyli: „Odkryj w sobie uśmiech”.

Nirvana Travel & Tourism

Grupa Nirvana Travel & Tourism została założona w 2007 roku i zajmuje dość wysokie miejsce w rankingu najpopularniejszych biur podróży na Bliskim Wschodzie. Firma zajmuje się głównie organizacją wycieczek po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale także i innych państwach. Ma swoje siedziby w ponad 30. lokalizacjach, m.in.: w Egipcie, Chinach, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Arabii Saudyjskiej. Nirvana oferuje przede wszystkim usługi na najwyższym poziomie, zapewniając swoim klientom bezpieczeństwo, konkurencyjne ceny, a także możliwość doświadczenia niesamowitych podróży.

Abercrombie & Kent

Firma została założona w Afryce, gdzie Geoffrey Kent i jego rodzice, Valerie i John Kent, byli pionierami nowego stylu luksusowych podróży przygodowych w 1962 roku. Grupa Abercrombie & Kent zaczynała bardzo skromnie od najbliższych destynacji, które w tamtym czasie były niedostępne dla odwiedzających. Dzisiaj firma jest jedną z największych firm turystycznych na świecie, działającą na wszystkich kontynentach.

Contiki Travel Tours

Contiki to firma turystyczna, która organizuje wycieczki po Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Nowej Zelandii, Afryki, Bliskim Wschodnie oraz Azji. Została założona w 1962 roku w Nowej Zelandii przez Johna Andersona. W 1982 roku firma zaczęła swoją działalność od oferowania wycieczek po Stanach Zjednoczonych, następnie działalność rozszerzyła się o Australię, Azję, a od 2013 roku także po Kostaryce, Ekwadorze, Galapagos i Japonii.

Świątynia Szczurów Indie szczury biura podróży ciekawostki destynacje
Świątynia Szczurów w Indiach. Oryginalna destynacja, ale nie każdemu się spodoba

Najdziwniejsze destynacje turystyczne

1) Świątynia szczurów w Indiach

Świątynia Karni Maty w miejscowości Deśnok w zachodnich Indiach słynie przede wszystkim z tego, że… żyje w niej około 200 tysięcy szczurów (ciekawe, kto to policzył). Świątynia została zbudowana w XIV wieku. Według legendy hinduistyczna ascetka, Karni Mata, w momencie, gdy zmarł jej syn poprosiła boga o to, aby przywrócił mu życie. Zanim to uczynił, chłopiec reinkarnował się jako szczur. Bóg jednak obiecał, że od tej pory wszyscy z jego rodziny po śmierci będą wracać do życia jako szczury. Obecnie wierzy się, że wszystkie szczury zgromadzone w świątyni to rodzina patronki świątyni, dlatego też otacza się kultem i opieką. Jeśli któryś z turystów zabije przypadkiem szczura, zobowiązany jest do ufundowania posążka gryzonia ze srebra lub złota.

2) Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju

Jest to zabytkowa kaplica znajdująca się w dolinie rzeki Czermnicy. Kaplica została zbudowana w XVIII wieku przez księdza Wacława Tomaszka, który był ówczesnym proboszczem w Czermnej. Co interesujące, do wystroju tej kaplicy zostały użyte ludzkie szczątki. Głównie są to kości ofiar wojen z czasów wojny trzydziestoletniej oraz wojny siedmioletniej.

Wang Saen Suk Hell Garden Tajskie Piekło Tajlandia podróże
Wang Saen Suk w Tajlandii. Foto: Qormyach / cc by-sa 3.0

3) Wang Saen Suk (Hell Garden) w Tajlandii

„Tajskie piekło”, to świątynia buddyjska położona w mieście Bang Saen w Tajlandii. Przy wejściu do ogrodu klasztornego znajduje się znak z napisem „Witamy w piekle”, a parę metrów dalej znajdziemy kolejny znak z informacją: „Jeśli spotkasz Diabła w tym życiu, nie odkładaj zdobywania zasług, które pomogą ci pokonać go w następnym życiu.”.

W ogrodzie można znaleźć różne posągi i figurki przedstawiające życie po śmierci w buddyjskim piekle. Wokół stóp dwóch największych posągów „Nai Ngean” i „Nang Thong”, które symbolizują głodne duchy z tajskiego folkloru, znajdują się… torturowane dusze.

Biura podróży ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Turystyka piwna
> Ciekawostki o promach
> Pomyłki lotnicze