miasto Błonie ciekawostki atrakcje zabytki mazowieckie

Błonie, województwo mazowieckie

Czas czytania:2 minut/y, 49 sekund/y

Błonie ciekawostki i najważniejsze informacje. Atrakcje Błonia, zabytki, fakty z historii

Miasto Błonie

1) Błonie, to 12-tysięczne miasto w w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim. Leży nad rzeką Rokitnicą. Błonie jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Błonie.

2) Z Błonia do centrum Warszawy jest 30 kilometrów. Inne miasta w pobliżu, to: Grodzisk Mazowiecki (11 km), Ożarów (13 km) i Pruszków (16 km).

Centrum Sportu Błonie ciekawostki sport mazowieckie
Centrum Sportu w Błoniu

3) Błonie otrzymało prawa magdeburskie w 1338 roku, a Miastem królewskie Korony Królestwa Polskiego zostało w 1380 roku. Do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny najstarszej części miasta, której centralną częścią jest rynek.

4) W XVI wieku Błonie słynęło z piwowarstwa i szewstwa.

ratusz miejski rynek w Błoniu Mazowsze
Ratusz miejski stoi przy rynku

Błonie zabytki, atrakcje, co zobaczyć

5) W wschodniej pierzei rynku stoi budynek ratusza, nad którym góruje wieża zegarowa. To budowla klasycystyczna, wybudowana w latach 1842 – 1843. Zaprojektował ją włoski architekt, Henryk Marconi (1792-1863). Budynek po zniszczeniach w 1914 r. został odrestaurowany.

6) Na rynku od 2008 r. jest fontanna multimedialna, przypominająca o współpracy z partnerskim miastem włoskim – Coreno Ausonio. Trzy razy dziennie specjalnie podświetlana woda tryska w rytm utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej.

7) W latach 1969-1963 w Błoniu działały Zakłady Mechaniczno-Precyzyjne Błonie (późniejsza nazwa: Mera Błonie). Wyprodukowano tu 1,2 miliona zegarków na rękę, na licencji radzieckiej. O tym fakcie przypomina postawiony na rynku duży zegarek – coś w rodzaju pomnika.

zegarek pomnik rynek w Błoniu
Wielki metalowy zegarek na rynku w Błoniu, obok fontanny

8) Na rynku w Błoniu znajduje się głaz z tablicą informacyjną, dla uczczenia poległych i pomordowanych mieszkańców ziemi błońskiej, począwszy od 1920 roku. Ustawiono także tablice informacyjne, przybliżające oglądającym historię miasta.

pomnik na rynku w Błoniu woj. mazowieckie
Pomnik dla uczczenia poległych i pomordowanych mieszkańców ziemi błońskiej

9) Kościół Trójcy Świętej (Błonie, ul. Jana Pawła II) jest jednym z najstarszych zabytków architektury sakralnej Mazowsza. Nie wiadomo dokładnie kiedy został zbudowany; przyjmuje się, że w 1257 roku. Wkrótce wokół kościoła powstała osada.

W dobie baroku został przebudowany, a otynkowano go w latach 20. XX wieku. Późnorenesansowy ołtarz we wnętrzu pochodzi z XVII wieku. Świątynia znajduje się na „Lokalnym szlaku powiatu warszawskiego zachodniego”. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca dzwonnica z połowy XVIII wieku, także plebania z roku 1898.

Dworek Poniatówka Muzeum Ziemi Błońskiej
Dworek Poniatówka – obecnie Muzeum Ziemi Błońskiej

10) Na przełomie XVIII i XIX wieku wybudowano Dworek Poniatówka i otoczono go parkiem. Był letnią rezydencją księcia Józefa Poniatowskiego (1763-1813), a potem kolejnych właścicieli. Po II wojnie światowej było tu gimnazjum i liceum, a potem dworek popadł w ruinę. W latach 80. XX wieku został odrestaurowany. Obecnie mieści się w nim Muzeum Ziemi Błońskiej. Znajduje się w centrum miasta, blisko rynku.

Kościół Trójcy Świętej fasada Błonie ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Trójcy Świętej – fasada

Błonie ciekawostki

11) Podczas prac archeologicznych w Błoniu natrafiono na ślady średniowiecznego grodziska z XI-XIII wieku. Odkopano szereg przedmiotów, wśród których przeważają militaria.

12) W Błoniu w 1944 r. produkowano orzełki do czapek i furażerek dla powstańców warszawskich.

13) W północnej części Błonia jest Osiek, niegdyś wieś królewska.

Centrum Kultury Błonie ciekawostki
Centrum Kultury w Błoniu na Mazowszu

14) W Błoniu znajduje się Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna. Jest też Park Bajka, miejsce tętniące życiem, chętnie odwiedzane przez całe rodziny.

Park Bajka w Błoniu mazowieckie
Park Bajka – nowoczesne miejsce dla rodzin w centrum Błonia

15) Błonianka Błonie, to klub sportowy założony 1917 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po II wojnie światowej był to jeden z najlepszych stadionów piłkarskich Mazowsza.

Błonie ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Konstancin-Jeziorna
> Legionowo
> Karczew

jak dopasować sukienki do sylwetki Poprzedni post Jak dopasować sukienkę do sylwetki?
Seltjarnarnes Islandia Reykjavik Następny post Seltjarnarnes w Islandii