Niesamowite ciekawostki o Bodzentynie
Bodzentyn ciekawostki i najważniejsze informacje. Ruiny zamku w Bodzentynie, co zobaczyć w tym mieście
Bodzentyn informacje
1) Bodzentyn, to ok. 2,5-tysieczne miasto w województwie świętokrzyskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bodzentyn.
2) Miejscowość prawa miejskie uzyskała w 1935 roku i miała je do 1870 r. Odzyskała je w 1994 roku.
3) Bodzentyn ma dwa rynki: Górny i Dolny (plac Żwirki).
Ruiny zamku w Bodzentynie
4) W XIV wieku zbudowano w Bodzentynie zamek gotycki. Był Zamkiem Biskupów Krakowskich, a fundatorem był biskup krakowski Florian z Mokrska. W XVI wieku przebudowano go w stylu renesansowym, a w XVII w. otrzymał wygląd barokowy.
5) Wiadomo, że 19 czerwca 1410 r. na zamku zatrzymał się król Władysław Jagiełło.
6) W 1789 r. decyzją Sejmu Czteroletniego dobra biskupów, w tym ich zamek, upaństwowiono. Przez jakiś czas był spichlerzem, potem szpitalem wojskowym, wreszcie w 1814 r. został opuszczony. Miejscowa ludność używała zamkowych cegieł jako budulca domostw i zamek popadł w ruinę.
7) W 1902 r. zamek stał się obiektem chronionym, jednak nie było szansy powrotu do dawnej świetności. Obecnie jest trwałą ruiną, mającą swój urok i tajemniczość.
Bodzentyn co zobaczyć
8) Gotycki kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika (ul. Kościelna) zbudowano w latach 1440-1452, a jego fundatorem był Zbigniew Oleśnicki. Stoi blisko Rynku Górnego.
9) Zagroda Czernikiewiczów (ul. 3-go Maja 13), to zabytkowa posiadłość zbudowana z drewna. Należała do Jana Czernikiewicza. Był zamożnym gospodarzem, a jego dom był jednym z najbardziej okazałych w mieście. Obecnie zagroda jest własnością Muzeum Wsi Kieleckiej i można ją zwiedzać, z wyjątkiem poniedziałku. W skład zagrody wchodzą: budynek mieszkalny, budynki gospodarcze i wozownia. Najstarsze fragmenty zagrody pochodzą z 1809 roku.
10) W połowie XIX w. powstał w Bodzentynie cmentarz żydowski. Zachowało się blisko 80 nagrobków z lat 1870-1934, wykonanych z kunowskiego piaskowca.
11) Na drugim bodzentyńskim cmentarzu – parafialnym, są m.in. mogiły żołnierzy Napoleona oraz powstańców styczniowych. Na uwagę zasługuje też grobowiec rodziny Zalewskich.
12) Przy ul. Suchedniowskiej jest jeszcze trzeci, mały cmentarz wojenny. Jest tu 35 grobów żołnierzy armii niemieckiej, austrowęgierskiej i rosyjskiej, z czasów I wojny światowej.
Bodzentyn ciekawostki
13) W Bodzentynie jest siedziba Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nic dziwnego, miasto położone jest na jego skraju. Park utworzono w 1950 roku.
14) W Bodzentynie urodził się malarz Józef Szermentowski (1833-1876).
16) Przy drodze nr 752 Górno – Bodzentyn – Starachowice znajduje się Stacja Narciarska Baba Jaga. Trasa zjazdowa ma długość ok. 600 metrów.
17) Punkt Informacji Turystycznej znajduje się w budynku Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki (ul. Rynek Górny 11, na I piętrze). Jest czynny od poniedziałku do piątku.
Bodzentyn ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Chęciny
> Końskie
> Busko-Zdrój