Bolesławiec, woj. dolnośląskie – ciekawostki

Bolesławiec ciekawostki ratusz atrakcje co zobaczyć historia

Bolesławiec ciekawostki i najważniejsze informacje o Bolesławcu. Historia, zabytki, atrakcje Bolesławca. Co ciekawego zobaczyć, gdy planujesz odwiedzić to interesujące miasto?

Miasto Bolesławiec

1) Bolesławiec, to 40-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim. Jest siedzibą powiatu bolesławickiego, leży nad rzeką Bóbr. Prawa miejskie uzyskał w 1251 roku.

2) Bolesławiec słynie z ceramiki. Są tu zakłady, w których jest produkowana ceramika, w tym Fabryka Naczyń Kamionkowych. Od 1967 r. jest tu również Muzeum Ceramiki, a w nim 6 tys. eksponatów. Co roku organizowane jest Bolesławickie Święto Ceramiki.

3) Niewykluczone, że nazwa miasta pochodzi od imienia księcia Bolesława Wysokiego (1127-1201). Założył on osadę w miejscu, gdzie obecnie jest stare miasto Bolesławca.

wiadukt kolejowy Bolesławiec ciekawostki atrakcje
Wiadukt kolejowy. Bolesławiec ciekawostki

Bolesławiec zabytki, co zobaczyć

4) Zamek w Bolesławcu zniszczono podczas wojny trzydziestoletniej. 10 lat później w jego miejscu zbudowano świątynię. Barokowy Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy został zbudowany w latach 1752-1756 i początkowo był świątynią ewangelicką. W latach 1834-1835 dobudowano 73-metrową, neogotycką wieżę, w której znajdują się trzy dzwony. Obok kościoła stoi pomnik Jezusa Przyjaciela Dzieci z 1902 roku.

5) Przy ul. Kościelnej stoi gotycki Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Zbudowano go między XV a XVII wiekiem. Wcześniej w tym miejscu stał drewniany kościół, który spłonął podczas najazdu husytów.

6) Przy ul. Rynek 41 stoi budynek ratusza (patrz górne zdjęcie), wzniesiony w latach 1524-1535. W XVIII wieku w wyniku przebudowy uzyskał wygląd barokowy, choć jego wieża pamięta XVI wiek. Wcześniej Bolesławiec miał dwa inne budynki, które były siedzibą władz miasta.

7) Jeszcze w XVIII wieku miasto było otoczone średniowiecznymi murami, na których były bramy: Górna, Dolna i Mikołajska. Zostały zniszczone podczas wojen napoleońskich. Do dziś zachowały się fragmenty murów.

8) Ciekawym architektonicznie budynkiem Bolesławca jest neogotycki gmach Sądu Rejonowego. Został wzniesiony w latach 1861-1864 i jest otoczony parkiem w stylu angielskim.

9) Przy ul. Teatralnej 1 mieści się budynek wzniesiony w 1857 roku, w którym działał Teatr Stary. Teatr zakończył działalność w 1944 roku.

teatr Bolesławiec ciekawostki atrakcje
Bolesławiec ciekawostki: budynek dawnego teatru. Foto: Darencjusz1997 / cc by-sa 4.0

Bolesławiec ciekawostki i informacje

10) Podczas wojen napoleońskich w Bolesławcu sześciokrotnie gościł Napoleon Bonaparte.

11) 28 kwietnia 1813 r. w Bolesławcu zmarł rosyjski feldmarszałek Michaił Kutuzow. W domu, w którym umarł, obecnie mieści się Dział Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Kutuzow ma też w Bolesławcu obelisk. Stał na rynku, a od 1893 r. stoi na promenadzie (ul. Bolesława Kubika). Ten żeliwny obelisk waży 30 ton.

12) W latach 1844-1846 r. nad rzeką Bóbr zbudowano wiadukt kolejowy. Ma 490 metrów długości, 26 metrów wysokości i składa się z 35. łuków. Jest jednym z najdłuższych wiaduktów w Polsce i Europie. Został zbudowany z piaskowca kredowego z kopalni w Dobrej (wieś w pobliżu Bolesławca). Po zburzeniu w 1945 r. został odbudowany.

13) Obecna ulica Bolesława Chrobrego w Bolesławcu podczas okupacji (1939-1945) nazywała się: Adolf Hitler Strasse.

Bolesławiec ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Jelenia Góra
> Lądek Zdrój
> Karpacz