Ciekawostki o Boliwii
Boliwia ciekawostki i najważniejsze informacje o Boliwii. Historia, gospodarka, popularne atrakcje turystyczne tego kraju oraz Santa Cruz, największe miasto Boliwii
Informacje o Boliwii
1) Boliwia (Bolivia), to kraj w Ameryce Południowej. Mieszka w nim 12 milionów ludzi. Graniczy z Brazylią, Paragwajem, Argentyną, Chile i Peru.
2) Administracyjnie Boliwia podzielona jest na 9 departamentów i 94 prowincje. Departamenty i ich stolice:
Chuquisaca (Sucre)
Cochabamba (Cochabamba)
Beni (Trinidad)
La Paz (La Paz)
Oruro (Oruro)
Pando (Cobija)
Potosí (Potosí)
Santa Cruz (Santa Cruz de la Sierra)
Tarija (Tarija)
3) Miasta Boliwii do 150 tys. mieszkańców, to (od największego): Santa Cruz, El Alto, La Paz, Cochabamba, Oruro, Sucre, Tarija, Potosí i Sacaba.
4) Stolicą Boliwii jest miasto Sucre, jednak zdecydowana większość urzędów państwowych znajduje się w mieście La Paz.
5) Największe grupy etniczne w Boliwii, to Metysi (ponad 40%), Keczuani (ok. 30%) i Ajmarowie (ponad 20%).
6) Walutą Boliwii jest boliviano (Bs).
7) Najpopularniejszą religią Boliwii jest katolicyzm (religię tę wyznaje ok. 80% mieszkańców).
8) Podstawą gospodarki Boliwii jest przemysł wydobywczy (głównie cyna) oraz rolnictwo. Boliwia ma drugie na świecie, największe zasoby litu, szacowane na 9 megaton, ma też duże zasoby gazu ziemnego. Jednak Boliwia jest jednym z najbiedniejszych państw kontynentu.
9) W lasach równikowych Boliwii można spotkać m.in. jaguary, pumy, kajmany, kapibary, tapiry i małpy.
10) Tradycyjne meloniki (bowler hat) noszą w Boliwii mieszkańcy pochodzenia indiańskiego, także niektóre kobiety. Ułożenie na głowie kobiety oznacza czy jest panną, czy zamężną.
Boliwia ciekawostki z historii
11) Tereny obecnej Boliwii zamieszkiwały kultury prekolumbijskie. Około II w n.e. nad jeziorem Titicaca żyła wysoko rozwinięta kultura Tiahuanaco. W XVI wieku terytorium podbili hiszpańscy konkwistadorzy, pod wodzą Francisco Pizarro. Stworzyli tu Wicekrólestwo Peru, a potem Wicekrólestwo La Platy.
12) Nazwa Boliwia pochodzi od Simóna Bolívara (1783-1830), przywódcy walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów.
13) Boliwia jest niepodległym krajem od 1825 roku.
14) Boliwia od 1884 roku nie ma dostępu do morza. Jest to wynik przegranej Wojny o saletrę (1879-1884), w której Boliwia i Peru przegrała z Chile. Boliwia, to największy kraj Ameryki Południowej, nie mający dostępu do morza.
15) Od 1967 r. Boliwia jest republiką prezydencką. Głową państwa i szefem rządu jest prezydent, wybierany co 5 lat.
16) Od 1982 r. Boliwia jest rządzona przez rządy demokratyczne. Wcześniej przez wiele lat w Boliwii rządziły różne dyktatury.
Boliwia i turystyka. Atrakcje turystyczne
17) Coraz większe znaczenie dla Boliwii ma turystyka. Najpopularniejsze miejsca odwiedzane przez turystów, to: Nevado Sajama, Park Narodowy Torotoro, Park Narodowy Madidi, Tiwanaku i miasto La Paz.
18) Nevado Sajama, to wygasły wulkan i najwyższy (6542 m n.p.m.) szczyt Kolumbii. Szczyt jest zawsze pokryty czapą lodową. Góra znajduje się w kantonie Sajama w departamencie Oruro.
19) Park Narodowy Torotoro (Parque Nacional Torotoro) został założony w 1989 roku. Leży w departamencie Potosí i ma powierzchnię 165 km kwadratowych. W paru odnaleziono kości i ślady dinozaurów.
20) Park Narodowy Madidi założono w 1995 r, ma powierzchnię 18.958 km kwadratowych i znajduje się w dorzeczu Amazonki. Są tu m.in. wysokie Andy pokryte lodowcem oraz tropikalne lasy deszczowe rzeki Tuichi.
21) Tiwanaku (Tiahuanaco), to prekolumbijskie stanowisko archeologiczne w zachodniej Boliwii, w pobliżu jeziora Titicaca. Są tu m.in. megalityczne bloki i monumentalne konstrukcje. Miejsce odkryli Hiszpanie w 1549 roku.
Sol de Manana
22) W prowincji Sur Lípez (południowo-zachodnia Boliwia), na wysokości 4800-5000 metrów nad poziomem morza, na długości 10 kilometrów kwadratowych rozciąga się pole geotermalne. Spod ziemi, ze szczelin, pod ciśnieniem wydobywa się wrząca para. Zjawisko najlepiej jest widoczne o poranku, kiedy to para tryska nawet na wysokość 50. metrów.
Pod koniec lat 80. XX wieku próbowano to zjawisko wykorzystać w sposób przemysłowy, jednak okazało się to nieopłacalne.
Salar de Uyuni
23) Na płaskowyżu Altiplano w Andach, w południowo-zachodniej Boliwii, na wysokości 3.653 metrów nad poziomem morza, znajduje się największy zasolony obszar świata. Podobno znajduje się tu aż 10 miliardów ton soli.
Solnisko nazywa się Salar de Uyuni i zajmuje obszar o powierzchni blisko 12 tysięcy km kwadratowych. Przed tysiącami lat było tu słone jezioro, ale wyschło.
Powierzchnię solniska pokrywa skorupa, pod którą znajduje się niezwykle bogata w lit solanka. Szacuje się, że znajduje się tu 50 do 70 procent światowych zasobów litu, a także dużo potasu, boru i magnezu.
24) Valle de Rocas, to kilkunastokilometrowa dolina w Boliwii w obrębie Narodowego Rezerwatu Przyrody Andyjskiej Eduardo Avaroa i niedaleko Salar de Uyuni. Są tu skały powulkaniczne o różnych kształtach.
Jezioro Titicaca i Copacabana
25) Titicaca (Lago Titicaca), to drugie pod względem wielkości jezioro w Ameryce Południowej. Znajduje się pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów, na terenie Peru i Boliwii. Titicaca w indiańskim języku keczua oznacza: Puma polująca na królika.
Titicaca, to największe jezioro wysokogórskie na Ziemi. Znajduje się na wysokości 3812 metrów nad poziomem morza, a jego powierzchnia wynosi ponad 8 tys. km kwadratowych.
Od strony boliwijskiej, na południowym brzegu jeziora Titicaca, znajduje się miasteczko Copacabana (poza nazwą nic nią mające wspólnego ze słynną brazylijską plażą w Rio de Janeiro). Ciągną tu pielgrzymki osób, które chcą zobaczyć drewnianą figurę Matki Boskiej.
Miasto Santa Cruz
26) Santa Cruz de la Sierra (w skrócie: Santa Cruz), to największe miasto Boliwii. Znajduje się we wschodniej Boliwii, nad rzeką Piraí. Mieszka tu ponad 1,5 miliona mieszkańców. W połowie lat. 70. XX wieku miasto to liczyło 257 tys. mieszkańców, czyli 6 razy mniej niż obecnie.
Miasto zostało założone w 1561 roku. Rozkwit w ostatnich kilkudziesięciu latach nastąpił po tym, jak w 1954 r. poprowadzono linię kolejową z Santa Cruz do granicy z Brazylią.
Boliwia ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> La Paz, Boliwia
> Argentyna
> Kurytyba, Brazylia