Bosco Verticale, czyli zielony Mediolan
Architektura Bosco Verticale została zaprojektowana z myślą o pierwszym pionowym lesie w Mediolanie. Jest to koncepcja, która była wyraźną inspiracją dla wielu architektów, przy tworzeniu budynków mieszkalnych. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu odbudowy historycznej części miasta północnych Włoch. Bosco Verticale jest wyznacznikiem luksusu i nowoczesności, a jednocześnie udanym przykładem połączenia urbanistyki z naturą. Jeśli jesteś zainteresowany architekturą zielonego Mediolanu, przeczytaj nasz artykuł
Bosco Verticale, to para mieszkalnych budynków usytuowana w jednej z najpopularniejszych dzielnic Mediolanu – Porta Nuova. Motywem przewodnim jest styl urban jungle, który pozwala na wprowadzenie zieleni do szarej miejskiej rzeczywistości. Projekt Bosco Verticale składa się ze 113 apartamentów, z których rozpościera się widok na całe miasto. Zamysł lasu na wieżowcach uznawany jest za wyjątkowy i efektowny, co zostało nieraz docenione w wielu konkursach m.in. International Highrise Award.
Bosco Verticale przyjazne dla ekologów?
Budownictwo nastawione jest w głównej mierze na ekologię. Architekci korzystają z takich rozwiązań, a także materiałów, które są jak najmniej szkodliwe dla środowiska. To koncepcja, która opiera się m.in. na zmniejszeniu poboru energii oraz zazielenianiu budynków. Jest to trend, który przejawia się w oszczędnym gospodarowaniu – zaczynając od samego projektu, poprzez prace konstrukcyjne, konserwatorskie, a także modernizacyjne.
Bosco Verticale to projekt zalesienia metropolitalnego, który przyczynia się przede wszystkim do regeneracji środowiska. Oba wieżowce są odpowiednikiem obszaru budownictwa jednorodzinnego. Na każdym balkonie usytuowane są drzewa i krzewy o łącznej powierzchni ok. 20 tysięcy mkw. Co ciekawe, każda z roślin została dobrana tak, aby jak najlepiej wykorzystać w danym miejscu nasłonecznienie. Niezwykłą zaletą projektu jest wyciszenie hałasów dobiegających z miasta.
Parkingi zostały umieszczone pod ziemią, dzięki czemu tereny wokół budynków można zagospodarować na ścieżki rowerowe czy skwery. Za całą kompozycję odpowiedzialny jest zespół obsługi budynku, który dba o każdy szczegół, wykorzystując przy tym najnowszą technologię.
Pionowo jest bosko!
Pionowy Las to architektoniczny koncept, który nad tradycyjne materiały oraz wykończenia stawia na rozwiązania naturalne. Warto wspomnieć również o kolorystyce fasad, która zmienia się wraz z porami roku i charakterystyką posadzonych roślin. Dzięki temu mieszkańcy zielonego Mediolanu mogą podziwiać każdego dnia wyjątkowe widoki.
Bosco Verticale dąży do tworzenia miejskich ekosystemów, gdzie różnego rodzaju rośliny z pozoru oddzielne, a jednak współpracujące ze sobą – budują pionowe siedliska. Warto dodać, że różnorodność roślin jest bardzo ważna, gdyż umożliwia powstanie mikroklimatu, który chroni przed promieniowaniem, a także filtruje zanieczyszczenia, które unoszą się w miejskiej atmosferze.
Tekst: (c) we współpracy z RynekPierwotny.pl
Górne zdjęcie: Nguyen Tan Tin / cc by-sa 2.0
Zobacz też:
> Ciekawostki o Mediolanie
> Neapol