Brodnica – 19 ciekawostek
Z czego słynie Brodnica ciekawostki i najważniejsze fakty o Brodnicy, w skrócie. Historia, zabytki, atrakcje. Zamek krzyżacki
Brodnica – informacje
1) Brodnica, to ok. 30-tysięczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Drwęcą. Jest tu siedziba powiatu brodnickiego.
2) Brodnica prawa miejskie uzyskała w 1298 roku.
3) W herbie Brodnicy jest otwarta prawa dłoń na czerwonym tle, a w herbie powiatu brodnickiego biegnący, czerwony jeleń na białym tle.
4) Okolice Brodnicy, to Pojezierze Brodnickie (ponad sto jezior, każde o powierzchni co najmniej 1 ha, największe: Wielkie Partęczyny – 324 ha), na terenie którego jest Brodnicki Park Krajobrazowy, utworzony w 1985 roku, o powierzchni 136,7 km².
Ciekawostki z historii Brodnicy
5) W 1320 rozpoczęto budowę podwójnego pasa murów otaczających miasto, na których na końcu w 1370 r. stanęły dwie bramy: Mazurska i Chełmińska (zwana też Kamienną). Wcześniej, prawdopodobnie w 1305 zaczęto budowę zamku krzyżackiego, którego pierwszą fazę budowy zakończono ok. 1339 roku.
6) W XIII w. zbudowano w Brodnicy nieistniejący już kościół św. Ducha.
7) W roku 1769 podczas konfederacji barskiej miała miejsce bitwa pod Brodnicą. Drugą bitwę pod Brodnicą stoczono w 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej. Rosjanie przegrali ją, ponosząc znaczne straty.
Zabytki Brodnicy – to warto zobaczyć
8) Brama Chełmińska (Kamienna) została zbudowana w I połowie XIV wieku. W XIX wieku służyła jako więzienie. Stoi przy ul. Mały Rynek 4, obecnie jest tu wystawa Muzeum Regionalnego i galeria sztuki.
9) Gotycka Wieża Mazurska (Bociania) została zbudowana w I połowie XIV wieku. Ma 30 metrów wysokości. W latach 60. XX wieku był tu hotel. Obecnie jest tu punkt informacji turystycznej i siedziba Miejskiego Oddziału PTTK.
10) Gotycki kościół św. Katarzyny powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Stoi przy ul. Farnej.
11) W Brodnicy przy dużym rynku stoi ratusz. Został zbudowany w XIV wieku, po pożarze w 1631 r. został rozebrany w 1868 roku. Do dziś zachowała się ośmioboczna wieża i fragment ściany szczytowej.
12) Zamek w Brodnicy (ul. Zamkowa 1) zbudowali Krzyżacy, w pierwszej połowie XIV wieku. W piwnicach są wystawy, a wieża zamku o wysokości 54. metry jest punktem widokowym, z którego można oglądać miasto.
13) Pałac Anny Wazówny (Brodnica, ul. Zamkowa 1) wzniesiono przed rokiem 1564, na bazie jednego z gotyckich budynków zamku w Brodnicy. W latach 1605-1625 mieszkała tu księżniczka Anna Wazówna (przed pałacem jest jej pomnik), siostra króla polskiego Zygmunta III Wazy. Po zniszczeniu podczas II wojny światowej, pałac został odbudowany.
14) Przy ulicy św. Jakuba 1 stoi barokowy spichlerz z początku XVII wieku. Od 1973 r. jest tu główna siedziba Muzeum Regionalnego. Są tu głównie wystawy archeologiczne.
15) W Parku Chopina można zobaczyć pozostałości miejskich murów obronnych.
Brodnica ciekawostki
16) Mimo, że w legendzie o brodnickim rynku jest on opisany jako trójkątny, wcale nie ma kształtu trójkąta. Ale faktycznie, ma nietypowy kształt.
17) Obecnie w Brodnicy nad rzeką Drwęcą jest pięć mostów drogowych, dwa kolejowe i cztery kładki dla pieszych.
18) Osiedla Brodnicy: Michałowo, Stare Miasto, Chrobrego, Gdynia, Grażyny, Grunwald, Pierwszy, Grunwald Drugi, Grunwald Trzeci, Karbowskie, Matejki, Mieszka I, Morskie Oko, Niskie Brodno, Nowa Kolonia, Ustronie, Wyspiańskiego.
19) Sparta Brodnica (Brodnicki Klub Sportowy Sparta), to klub piłki nożnej założony w 1913 roku. Piłkarze klubu rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim OSiR przy ul. ul. Królowej Jadwigi 5 (2500 miejsc, w tym 945 siedzących.
Brodnica ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Kruszwica
> Inowrocław