Miasto Brok – ciekawostki, które warto znać

kościół św. Andrzeja Brok ciekawostki atrakcje zabytki

Z czego słynie miasto Brok ciekawostki i fakty. Historia, zabytki, atrakcje. Co zobaczyć w Broku?

Brok – informacje

1) Brok, to 2-tysięczne miasteczko w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim. Leży nad rzekami: Bug i Brok.

2) Prawa miejskie Brok uzyskał w 1501 roku. Po ich utracie po powstaniu styczniowym, odzyskał je w 1922 r. Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu tu osady, położonej na szlaku handlowym prowadzącym na Białoruś, pochodzi z roku 1203.

Co warto zobaczyć w Broku, zabytki

3) Najstarszym zabytkiem Brok jest gotycko-renesansowy kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. Został wzniesiony w latach 1542-1560, w miejscu drewnianej świątyni stojącej tu od XI wieku. W 1612 r. dobudowano do niego kaplicę północną i południową, a kruchtę w XIX wieku. Ołtarz pochodzi z 1742 roku.

4) Nieopodal kościoła, w zieleni przy drodze znajdują się ruiny dawnego pałacu biskupiego, który zbudowano w latach 1617-1624. Po zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego został odbudowany i był rezydencja biskupów płockich do 1822 roku. Potem był zaniedbany, po pożarze w 1846 r. zapadł się strop, a potem doszło do dalszej dewastacji.

5) Klasycystyczny ratusz w Broku wzniesiono w latach 1929-1935.

ruiny zamku Brok ciekawostki atrakcje zabytki
Brok ciekawostki: tak wyglądały ruiny pałacu kilka lat temu

6) Wśród dawnych budynków w Broku są też: drewniany dom z XIX wieku (w 1923 roku była tu siedziba urzędu miasta), drewniany budynek z przełomu XVIII i XIX wieku (pl. Kościelny 11) i XIX-wieczny budynek stojący przy pl.Kościelnym 5.

Brok ciekawostki

7) W Broku stoją pomniki Józefa Piłsudskiego z 1994 r. oraz Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego (1799-1882), przyrodnika. Poza miastem, w niedaleko leśniczówki Antonowo stoi pomnik poległych w bitwie powstania styczniowego roku 1863.

8) Przy trasie Brok-Małkinia Górna usytuowany jest cmentarz żołnierzy okresu wojen napoleońskich i I wojny światowej.

9) Osoby które lubią naturę, w pobliży Broku mogą odwiedzić Puszczę Białą i Nadbużański Park Krajobrazowy. Między Brokiem a Ostrowią Mazowiecką jest 130-kilometrowa ścieżka rowerowa. Nad rzeką Bug jest strzeżona plaża miejska i można popływać na kajakach.

10) W połowie XIX wieku założono w Broku cmentarz żydowski – kirkut. Znajduje się przy ul. Sienkiewicza, ma 0,5 ha powierzchni. Obecnie jest nieczynny, teren jest ogrodzony.

11) Obok dawnego cmentarza żydowskiego znajduje się wzniesienie, zwane niegdyś żydowską górką. Jest na nim ustawionych pięć krzyży oraz pamiątkowa tablica. Jest to kurhan w którym pochowano ok. 1500 ludzi, którzy zmarli podczas epidemii dżumy lub cholery na przełomie XVII i XVIII wieku.

Brok ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: fasada kościoła św. Andrzeja. Foto: Katarinka1711 / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Iłża
> Gołuchów
> Chocianów