Nieciecza – najsłynniejsza polska wieś. 12 ciekawostek
Polacy znają Wisłę, Legię i inne kluby piłkarskie. A czy znasz Bruk-Bet Termalica Nieciecza? Sadurski.com zaprasza do piłkarskiego świata marzeń, który tu spełnił się niczym w bajce. Ciekawostki o wsi Nieciecza
Informacje i ciekawostki o Niecieczy
1) Nieciecza, to wieś w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Żabno. Nieopodal płynie rzeka Dunajec. Do większego miasta w okolicy, Tarnowa jest stąd 20 kilometrów.
2) W Niecieczy mieszka ponad 700 osób.
3) 8 września 1939 roku w okolicy Niecieczy żołnierze 12 Pułku 6 Dywizji Piechoty Armii „Kraków” stoczyli bitwę z oddziałami niemieckimi. W 1963 roku wzniesiono tu obelisk upamiętniający tę bitwę.
4) W Niecieczy jest Kościół Matki Bożej Królowej Polski. Adres: Nieciecza 185.
5) Bruk-Bet, to znany producent kostki brukowej. W Niecieczy jest siedziba tej firmy. Od 1984 r. działała pod nazwą Zakłady Wyrobów Betonowych Krzysztof Witkowski, a obecna nazwa funkcjonuje od 1992 roku.
6) Obok siedziby Bruk-Betu od 2013 r. znajduje się Kinoteatr – nowoczesny budynek kina i teatru, z widownią na 165 miejsc. 16 miejsc przystosowanych jest do oglądania filmów w technologii 6D. W 1916 r. powstał w Niecieczy chór, potem amatorski teatr.
7) Ze stadionem o którym piszemy niżej, sąsiaduje lokalny cmentarz, na którym jest kaplica.
Wielka piłka w Niecieczy
8) Bruk-Bet Termalica Nieciecza, to męski klub piłkarski z Niecieczy. W 2015 r. sprawił ogromną sensację i zakwalifikował się do piłkarskiej ekstraklasy. Grał w niej do 2018 roku, rywalizując z najlepszymi polskimi klubami piłkarskimi (m.in.: Legia Warszawa, Wisła Kraków, Lechia Gdańsk, Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Piast Gliwice). Potem Bruk-Bet spadł do I ligi.
9) O drużynie Bruk-Bet Termalica pisały znane gazety nie tylko sportowe, w całej Europie. Pisano o polskim Kopciuszku, najmniejszym top klubie Europy, o piłkarskiej bajce która spełniła się w małej polskiej wsi.
10) Bruk-Bet Termalica nazywana jest Słoniami. Słoń, to symbol właściciela klubu, firmy Bruk-Bet, jest on także w logo klubu. Wielkie słonie znajdują się zarówno obok siedziby firmy Bruk-Bet, jak obok stadionu piłkarskiego oraz przy płycie boiska.
11) Drużyna rozgrywa mecze na Stadionie Nieciecza KS, otwartym w 2007 roku. Początkowo było tu 2262 miejsc siedzących, a po awansie drużyny do ekstraklasy zwiększono liczbę miejsc ponad dwukrotnie, do 4666. Ta liczba jest 6,5 raza większa niż wynosi liczba mieszkańców wsi. Podczas jednego z meczów stadion był wypełniony prawie w całości (było 4595 kibiców).
Historia futbolu w Niecieczy
12) W piłkę nożną grano w Niecieczy w latach 20. XX wieku, w pierwszej połowie lat 50-ych drużyna z Niecieczy dostała się do okręgówki, a w latach 70. drużyna na jakiś czas przestała istnieć. Po reaktywacji w 1983 r. drużyna doszła do klasy A rozgrywek, potem do klasy Okręgowej. Początek XX wieku, to szybki rozwój i awanse do wyższych klas rozgrywek, co było możliwe dzięki firmie Bruk-Bet. Pod koniec sezonu 2009/2010 drużyna Bruk-Betu Termalica Nieciecza awansowała do I ligi. Pierwszy mecz w I lidze z Wartą Poznań na jej boisku zakończył się bezbramkowo. Jesień 2011, to 14 zwycięstw, 3 remisy i 3 porażki, co dało drużynie drugie miejsce w lidze.
1 czerwca 2013 r. Bruk-Bet Termalica zapewniła sobie awans do ekstraklasy. Do najwyższej klasy rozgrywek w Polsce, o zagraniu w której marzy każdy klub i każdy piłkarz. W Niecieczy spełnił się sen o wielkiej piłce, a wieś trafiła na łamy wielu gazet świata.
Ciekawostki o Niecieczy i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Piłka nożna kobiet
> Groundhopping – turystyka stadionowa
> Piłkarskie stadiony Europy