Wyjątkowe fakty o Brwinowie, woj. mazowieckie
Brwinów ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Brwinowie
Brwinów pod Warszawą
1) Brwinów, to 14-tysięcznie miasto w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brwinów.
2) Z Brwinowa do Warszawy jest 25 kilometrów.
Brwinów ciekawostki z historii
3) Wieś szlachecka Brwinowo istniała już w drugiej połowie XVI wieku
4) Nazwa Brwinów znana jest od XV wieku. W tym czasie wymieniana była jako Brwinowo i Brwynowo.
5) Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1950 roku. Mieszkali tu m.in. pisarz Jarosław Iwaszkiewicz, dziennikarz Zygmunt Bartkiewicz i literat Stefan Kiedrzyński.
6) W 1927 Brwinów otrzymał status letniska. Powstawały tu wówczas wille i pałacyki. Obecna charakterystyczna, zabytkowa zabudowa miasta, to powstałe w dwudziestoleciu międzywojennym will i pałacyki. Są wśród mich: Willa Chałupka, willa Janina, dworek Zagroda, dom Pod Wiatrakiem i dom rodziny Wernerów.
7) W pałacyku rodziny Tobołków zbudowanym w 1927 r. obok wejścia do parku miejskiego, w latach 1939–1944 mieściła się siedziba Gestapo.
Brwinów co zobaczyć, atrakcje
8) Wśród zabytków sakralnych Brwinowa są: drewniana kaplica cmentarna z połowy XIX wieku i stojący przy brwinowskim rynku (ul. Biskupicka) kościół św. Floriana, zbudowany w latach 1927-1967.
9) W 2021 r. otwarto w Brwinowie ogród botaniczny. Jest to miejsce do rodzinnego spędzenia wolnego czasu mieszkańców. Są miejsca zabaw dla dzieci, ścieżki spacerowe, a tablice edukacyjne informują o rosnących tu okazach przyrody. Adres: Przejazd 27.
10) W Brwinowie znajduje się Krzyż Przydrożny Pamięci Powstania Listopadowego. Marmurowa tablica informuje, ze było tu miejsce egzekucji powstańców.
11) Park Miejski im. 36 P.P. Legii Akademickiej znajduje się przy ul. Dworskiej 5C.
12) Wake Family Brwinów, to centrum rekreacyjno-sportowe w Brwinowie, znajdując się przy ul. Błońskiej 37.
Brwinów ciekawostki
13) Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od słowa birzwo – czyli belka, drzewo, kładka, berwina. Lub od określenia “borowy nów”.
14) Wśród osób pochowanych na cmentarzu w Brwinowie są m.in. małżeństwo literatów Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie, egiptolog Kazimierz Michałowski i aktor Wacław Kowalski (1916-1990), niezapomniany filmowy Pawlak z komedii Sylwestra Chęcińskiego Sami swoi, Nie ma mocnych oraz Kochaj albo rzuć. Kowalski, który ostatnie lata życia spędził w Brwinowie. Jest tu obecnie mural, przedstawiający jego twarz.
15) Trójmiasto Ogrodów, to trzy miasta, w których od 2005 r. co roku odbywa się Festiwal Otwartych Ogrodów. Te trzy miasta, to: Brwinów, Podkowa Leśna i Milanówek.
Brwinów ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Radzymin
> Serock
> Planujesz ślub i wesele w Brwinowie? Atrakcje na wesele woj. mazowieckie