Brytyjskie Wyspy Dziewicze – ciekawostki

stolica miasto Roadtown wyspa Tortola Brytyjskie Wyspy Dziewicze ciekawostki atrakcje

Brytyjskie Wyspy Dziewicze ciekawostki i najważniejsze informacje w skrócie. Mieszkańcy, waluta, flaga, stolica, lotnisko. Największy raj podatkowy na świecie

Brytyjskie Wyspy Dziewicze informacje

1) Brytyjskie Wyspy Dziewicze (British Virgin Islands), to brytyjskie terytorium zamorskie w Ameryce Środkowej, na Morzu Karaibskim. To 36 wysp i wysepek, z czego 11 jest niezamieszkanych.

2) Powierzchnia wszystkich wysp wynosi 153 km². Największe wyspy pod względem powierzchni, to: Tortola – 54 km², Anegada – 39 km², Virgin Gorda – 21 km² oraz Jost Van Dyke – 8 km².

3) Na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych mieszka ponad 25 tys. ludzi. 3/4 z nich, to osoby czarnoskóre. Ok. 80% ludności, to protestanci.

4) Wyspy odkrył w 1493 r. Krzysztof Kolumb. W 1648 roku wyspę Tortola zajęli Holendrzy, a od 1666 roku panują tu Brytyjczycy. Od 1866 roku wyspy są oficjalnie kolonią brytyjską.

5) Walutą jest tu dolar amerykański.

6) Ponieważ Brytyjskie Wyspy Dziewicze to kolonia brytyjska, w lewej górnej części flagi tego terytorium jest flaga Wielkiej Brytanii.

Ciekawostki o Brytyjskich Wyspach Dziewiczych

7) Stolicą Brytyjskich Wyspach Dziewiczych oraz jej największtym miastem jest Road Town na wyspie Tortola. Mieszka tu ok. 10 tys. ludzi. Road Town, to jedno z głównych centrów wypożyczania jachtów na Karaibach.

8) Brytyjskie Wyspy Dziewicze, to w dużej mierze dochody z turystyki. Co roku przyjeżdża tu ponad 100 tysięcy turystów. Jest jednak coś, co tej kolonii przynosi jeszcze większy dochód.

9) Wyspy, to bardzo popularny raj podatkowy. Jest tu zarejestrowanych ponad pół miliona firm i ilości te szybko rosną. Prawie połowa takich firm offshore zarejestrowanych na całym świecie, to firmy zarejestrowane na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

10) Największym lotniskiem na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych jest port lotniczy Lettsome (Terrance B. Lettsome), na wyspie Beef Island.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: Road Town, stolica Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Foto: Henry aw / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Antigua i Barbuda
> Jamajka
> Belize