Brzeg Dolny – fakty i ciekawostki, które warto znać

pałac Brzeg Dolny ciekawostki atrakcje zabytki

Brzeg Dolny ciekawostki i interesujące fakty. Historia, ciekawe miejsca w Brzegu Dolnym

Brzeg Dolny – informacje

1) Brzeg Dolny, to ok. 13-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Brzeg Dolny. Leży nad rzeką Odrą, 31 km od Wrocławia.

2) Od 1660 r. nazwę zmieniono na Dyhernfurth. Właścicielem miejscowości był wówczas Georg Abraham von Dyhern. W 1663 r. obecny Brzeg Dolny uzyskał prawa miejskie.

Brzeg Dolny zabytki, atrakcje, co zobaczyć

3) Nad Odrą, przy ul Kochanowskiego, stoi zabytkowy pałac rodu von Hoym. Początkowo miał charakter barokowy, później otrzymał wygląd klasycystyczny. Do pałacu przylega rozległy park w stylu angielskim.

4) Na osiedlu Wawrzyń (kiedyś było oddzielną miejscowością) stoi gotycko-renesansowy Kościół Wszystkich Świętych. Został zbudowany w XVI wieku, w miejscu XIII-wiecznej świątyni. Między połową XVI w. a 1654 r. był świątynią luterańską.

5) Na terenie parku w Brzegu Dolnym znajduje się dawne mauzoleum – grobowiec rodziny von Hoym, obecnie w ruinie. Obok zlokalizowany jest mały, dworski cmentarz.

Brzeg Dolny ciekawostki

6) Od 1686 roku w Brzegu Dolnym zaczęli osiedlać się Żydzi. Od 1680 r. działała drukarnia, drukująca książki m.in. w języku hebrajskim. Od 1772 r. w mieście ukazywała się żydowska gazeta.

7) Od 1806 r. w Brzegu Dolnym zaczęła działać stocznia rzeczna.

8) Od 1999 roku w mieście znajduje się kryta pływalnia Aqua Sport.

Brzeg Dolny ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: pałac w Brzegu Dolnym, foto: Sławomir Milejski / cc by-sa 3.0 pl

Zobacz też:
> Chojnów
> Drzewica, woj. łódzkie