Wesoły Wieżowiec w Bułgarii
Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec odwiedził już kilkaset miejsc w kilkudziesięciu krajach świata. Dziś przedstawiamy jego dotychczasowe podróże po Bułgarii
Sozopol
5-tysięczne bułgarskie miasteczko Sozopol położone jest 30 kilometrów na południe od słynnego kurortu Burgas. Znajduje się nad Morzem Czarnym, a w wakacje przyjeżdża tu wielu turystów spragnionych słońca i kąpieli. Jednym słowem: kurort, który warto odwiedzić. Tak sobie właśnie pomyślał Walex czyli Walery Alexandrov – bułgarski karykaturzysta, ambasador Partii Dobrego Humoru w Bułgarii. Stworzył własną wersję wesołego wieżowca, którego tutaj sfotografował. Prezentujemy jego ze zdjęć z dużej sesji.
Rylski Monastyr
120 kilometrów od stolicy Bułgarii Sofii, w kotlinie górskiego masywu Riła, na wysokości 1100 metrów nad poziomem morza, znajduje się monastyr (monaster). W X wieku przybył tu pustelnik Iwan z Riły. Obecny wygląd dużego kompleksu klasztornego (32 tys. metrów kwadratowych powierzchni) pochodzi z XIX wieku. Wkomponowane z skały mury grubości 2 metrów i wysokości 24 metrów nadały mu wygląd warowni. Głównym budynkiem kompleksu jest cerkiew Świętej Bogurodzicy – trójnawowa bazylika ozdobiona freskami, z wielkim ikonostasem, obok której stoi 23-metrowa, 6-kondygnacyjna baszta Chrelina.
Monastyr znajduje się na liście UNESCO, a Wesoły Wieżowiec przybył tu dzięki Jackowi Gallantowi, ambasadorowi Partii Dobrego Humoru na Bałkanach.
Sofia
Sofia ma 1,3 miliona mieszkańców i została założona przez starożytnych Rzymian. Po ponad 400 latach (od końca XIV wieku) jarzma tureckiego, w 1879 r. została stolicą państwa bułgarskiego.
Wesołego Wieżowca wziął do Sofii Jacek Gallant. Został sfotografowany przed Muzeum Kultury Fizycznej i Sportu, Teatrem Narodowym Iwana Wazowa i stojącego przed nim pomnika Atanasa Burowa – słynnego finansisty i działacza opozycji. Po raz drugi WW został sfotografowany w Le Bijou w Sofii, dzięki Waleremu Aleksandrowowi. Okazją było spotkanie karykaturzystów bułgarskich po obradach jury słynnego konkursu organizowanego w bułgarskim Gabrowie (Gabrovo).
Płowdiw
Płowdiw, to 340-tysięczne miasto w środkowej Bułgarii, nad rzeką Maricą. To drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców i jedno z najstarszych miast Bułgarii, ważny ośrodek gospodarczy i naukowy. Miejsce to było zamieszkane przez Traków już w IV wieku przed naszą erą i nazywało się Filipopolis. Po zajęciu przez wojska Cesarstwa Rzymskiego, było ważnym ośrodkiem. We wczesnym średniowieczu osiedlili się tu Słowianie, a w IX wieku Płowdiw wszedł w skład ówczesnej Bułgarii. Do dziś w Płowdiw są starożytne ruiny z czasów rzymskich – pozostałości murów oraz teatr. Wesołego Wieżowca sfotografował tu Gani Sunduri – rysownik, ambasador Partii Dobrego Humoru w Kosowie.
Nessebyr (Nessebar)
Nessebyr (kilkanaście tys. mieszkańców), to zabytkowe miasteczko na wybrzeżu Morza Czarnego. Jest tu szereg zabytków, które w 1983 r. zostały wpisane na listę UNESCO. Wesoły Wieżowiec został sfotografowany obok prawosławnego kościoła świętego Jana Aliturgetosa. Zbudowano go na przełomie XIII i XIV wieku. Ma rozmiary 18,5 x 10,25 metrów; niestety został uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 1913 roku. Matką chrzestną wesołego wieżowca w Nessebyr jest mieszkająca w USA Marta Wesolowski.
Lozenetz
Bułgarski karykaturzysta Irien Trendafilov wziął ze sobą Wesołego Wieżowca na wczasy. Zdjęcie zrobił w miejscowości Lozenetz, nad brzegiem Morza Czarnego. Jest to wieś założona w 1924 roku (jej początkowa nazwa, to Emberli), leżąca 60 kilometrów na południe od miasta Burgas, na terenie ekoparku Strandzhata.
W Lozenetz jest piękna plaża, a jedną z miejscowych atrakcji (jak czytamy w Internecie) jest wysoki komin, na szczycie którego gniazdo uwiły bociany. Można tu popływać łodzią po rzece Ropotamo, zjeść rybę złowioną przez miejscowych rybaków oraz napić się wina z miejscowej winnicy.
Rupite
Wanga (Baba Vanga, 1911-1996) urodzona w Strumicy mając 12 lat uległa wypadkowi i odtąd była niewidoma. W 1941 ujawnił się u niej dar jasnowidzenia. Przepowiadała ludziom, co ich spotka w przyszłości i rozpoznała choroby. Do jej domu przybywały tłumy ludzi, a w 1942 r. odwiedził ją nawet car Borys III (1894-1943). Wandze przypisywanych jest wiele proroctw, m.in. przepowiednie o zamachu na WTC w Nowym Jorku, rozpad ZSRR i (trwającą wciąż) wojnę Rosji z Ukrainą, po której (jeśli jej wierzyć) ma nastąpić III wojna światowa. Baba Vanga zyskała światową sławę i obecnie trwa jej kult.
W Rupite jest kompleks świątynno-pielgrzymkowy zbudowany przez fundację Vanga (budowę rozpoczęto w 2002 roku). Na terenie kompleksu jest sala wystawowa, sala uroczystości religijnych oraz pokoje dla pielgrzymów i turystów. Także grób Wangi i jej nieduży pomnik. Na wzgórzu naprzeciwko jest wielki kamienny krzyż osadzony na stoku wzgórza.
Miejsce to odwiedzili bułgarscy karykaturzyści, laureaci konkursu w Strumicy: Walex (Walery Alexandrov), Wiesielin Zidarow i Valentin Georgiev, a wraz z nimi także papierowy Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper).
Kaspiczan
Kaspiczan (Kaspichan), to 3-tysięczne miasteczko w w północno-wschodniej Bułgarii, w prowincji Szumen. Jest tu siedziba gminy o tej samej nazwie, w której mieszka 10 tys. ludzi. Ciekawostka: najdalej wysuniętemu północno-zachodniemu punktowi wyspy Greenwich (Szetlandy Południowe) nie przez przypadek nadano nazwę: Kaspiczan. Tym razem Wesołego Wieżowca sfotografowała bułgarska artystka Ewelina Pieniewa.
Błagojewgrad
Błagojewgrad (ang. Blagoevgrad), to 70-tysięczne miasto-uzdrowisko w południowo-zachodniej Bułgarii, niedaleko granicy z Macedonią. Jeszcze w 1950 roku nosiło nazwę Gorna Dżumaja, a jego obecna nazwa upamiętnia Dimityra Błagojewa (1856-1924), pierwszego przywódcy bułgarskich socjalistów. To główne miasto błagojewgradzkiego zagłębia węgla brunatnego, słynące z ciepłych źródeł mineralnych. Wesoły Wieżowiec przybył tu w towarzystwie Angeliki Gulyas z Węgier, członkini Partii Dobrego Humoru.
Ruse
160-tysięczne miasto Ruse leży w północno-wschodniej Bułgarii (na granicy z Rumunią), nad rzeką Dunaj. To piąte pod względem liczby mieszkańców miasto tego kraju. Jest tu największy bułgarski port rzeczny na Dunaju, a miasto jest dużym ośrodkiem przemysłowym.
W 2015 r. z okazji kolejnej rocznicy istnienia wyższej uczelni technicznej, w bułgarskim mieście Ruse odbyła się 2-dniowa uroczystość, na której uczestniczyli m.in. dwaj bułgarscy karykaturzyści: Walery Aleksandrow i Valentin Georgiev. Wtedy też pstryknięto kolejne zdjęcia Wesołego Wieżowca. Jedno z nich poniżej.
Bansko
Wesoły Wieżowiec odwiedził też Bansko. > Tu link
• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec