Bumerang – zadziwiające ciekawostki
Na pewno wiesz, co to bumerang. Właśnie nadeszła pora, abyś dowiedział się o nim znacznie więcej! Najbardziej fascynujące ciekawostki o bumerangu, niezwykłej broni, która powraca do rzucającego
Boo-mar-rang w języku Aborygenów znaczy: “kij, który nie wraca”. Bumerang jest bronią ręcznie miotaną, używaną do walki, polowań oraz w sporcie i rekreacji. Znany był w wielu miejscach świata (starożytny Egipt – patrz ilustracja na górze, germańskie plemiona w Europie, Północna i Środkowa Ameryka czy Południowo-Wschodnia Ameryka. Jednak tylko w Australii stworzono bumerang, który rzucony zatacza elipsę i powraca. Dlatego kojarzony jest głównie z Australią.
Jak rzuca się bumerangiem?
Bumerang podczas rzutu należy trzymać pionowo lub nieco go przechylić w prawo. Umiejętnie rzucony zostaje wprawiony w ruch wirowy, zaczyna lecieć po krzywej zamyka okrąg lotu i wraca. Osoba praworęczna rzuca go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, leworęczna zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Z czego robione są bumerangi?
Najczęściej z drewna (sandałowiec, czarna akacja, drzewo mangrowe, kazuaryna), z ciosów mamuta (patrz: Bumerang w Polsce). Współcześnie bumerangi robione są z tworzywa (np. z włókna węglowego).
Mistrz rzutu bumerangiem
Barnaba Ruhe potrafił tak rzucić bumerangiem, że ten po zatoczeniu elipsy w powietrzu powracał i rozłupywał jabłko, które znajdowało się na jego głowie.
Zawody w rzucaniu bumerangiem
Podczas zawodów ocenianie są: długość lotu (rekord: ok. 240 metrów), czas przelotu (rekord: 3 minuty w powietrzu), precyzja rzutu i lotu.
Jak leci bumerang?
Dobrze rzucony bumerang osiąga prędkość 100 km na godzinę, obracając się wokół własnej osi, niemal 200 razy na sekundę. I oczywiście powraca do rzucającego. Bumerangi lecące po torze eliptycznym (wracające) prawdopodobnie stworzono do polowania na stada lecących ptaków.
Bumerang w Polsce
Najstarszy znany bumerang znaleziono w Polsce w Jaskini Obłazowej (w Tatrach), w 1985 roku. Jest wykonany z ciosu mamuta, ma 800 gramów wagi, 71 centymetrów długości, średnicę 5 centymetrów i grubość 1,5 cm. Szacuje się, że powstał 23-24 tys. lat temu, jest więc znacznie starszy od najstarszego drewnianego bumeranga znalezionego w Australii, mającego 10 tys. lat.
“Polski” bumerang powstał w okresie paleolitu, został zrobiony przez przedstawiciela kultury pawlowskiej. Ma ornament, niegdyś pokryty czerwoną barwą. Wraz z nim archeolodzy odkopali m.in. przedmioty obrzędowe, narzędzia i muszle.
Bumerang w kosmosie
Astronauta Takao Doi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, znajdujący się w stanie nieważkości, rzucił papierowym bumerangiem. Ten wrócił do niego, gdyż do lotu bumerang nie potrzebuje grawitacji, tylko oporu powietrza. Dlatego bumerang rzucony w kosmicznej próżni na pewno nie wróci do rzucającego.
Bumerang ciekawostki inne
– Początkowo bumerang kształtem przypominał banana i był robiony z drewna.
– Bumerang z Australii jako pierwszy opisał Joseph Banks, uczestnik wyprawy Jamesa Cooka w 1770 roku.
– Bumerang ma kształt od lekko zakrzywionego po zbliżony do kąta prostego (90 stopni). Ma zasięg lotu do 150 metrów.
– W Australii znaleziono szkielet ludzki z XIII wieku. Po zbadaniu okazało się, że rany które spowodowały śmierć wojownika w walkach między plemionami Aborygenów, pochodziły od bumerangów.
Gdzie kupić bumerang?
Oczywiście najlepiej w Australii. Bumerang jest najczęściej przywożoną pamiątką z podróży do tego kraju.
Tekst: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o Australii
> Ciekawostki o lodach
> Ciekawostki o motylach