Bystrzyca Kłodzka ciekawostki

stare miasto Bystrzycy Kłodzkiej województwo dolnośląskie miasto zabytki

Bystrzyca Kłodzka ciekawostki i najważniejsze informacje o Bystrzycy Kłodzkiej

1) Bystrzyca Kłodzka, to 10-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim. Nazwa miasta nawiązuje do „bystrej” wody czyli górskiego potoku.

Bystrzyca Kłodzka ciekawostki z historii

2) XIV-wieczna Bystrzyca Kłodzka była rzemieślniczym miasteczkiem. Słynęła z wyrabianych tu sukien oraz z doskonałego piwa. W 1429 r. zdobyta przez wojska husyckie, nie ustrzegła się potem epidemii, pożarów i działań wojennych. Po 1622 r. były tu wojska austriackie, saskie i szwedzkie, co sukcesywnie wyniszczało miasto. W 1800 i 1823 r. Bystrzycę Kłodzką nawiedziły duże pożary. Mimo zniszczeń, do dziś zachował się średniowieczny układ miejski wraz z otaczającymi go murami, co jest rzadkością. W XIX w. miasto znów się rozwijało, a obie wojny światowe szczęśliwie go ominęły. Obecnie turyści mogą przemierzać najciekawsze miejsca Bystrzycy Kłodzkiej, korzystając z wyznaczonej Miejskiej Trasy Turystycznej.

Co warto zobaczyć w Bystrzycy Kłodzkiej?

3) Brama wodna

Została wybudowana na początku XIV w. z kamienia. Pobierano tu opłatę za wjazd do miasta. Ma na szczycie ostrosłupowy hełm z 1508 r. Niegdyś była tu krata spuszczana na łańcuchach.

Brama Wodna Bystrzyca Kłodzka ciekawostki atrakcje
Brama Wodna w Bystrzycy Kłodzkiej

4) Baszta rycerska (Rzeźnicza)

Kamienna baszta z otworami strzelniczymi z początku XVI wieku. Od 1608 r. ma ceglany hełm w kształcie ostrosłupa. W 1843 r. została przerobiona na dzwonnicę zboru ewangelickiego. Od 1964 r. w zborze jest Muzeum Filumenistyczne (Muzeum Zapałek), z działem poświęconym historii miasta. Adres: Mały Rynek 1.

Baszta Rycerska zbór Muzeum Filumenistyczne  Bystrzyca Kłodzka ciekawostki atrakcje
Baszta Rycerska i dawny zbór (Muzeum Filumenistyczne). Bystrzyca Kłodzka ciekawostki

5) Baszta Kłodzka

Została zbudowana w XIV w. i przylegała do Bramy Kłodzkiej (rozebranej w 1843 r.), będącej głównym wjazdem do miasta. Jest z kamienia, jej szczyt od 1568 r. zdobi ostrosłupowy hełm. W górnej części znajdują się otwory strzelnicze. Drewniany most rozebrano w 1855 r. przed zasypaniem fosy.

Baszta Kłodzka Bystrzyca ciekawostki zabytki
Baszta Kłodzka w Bystrzycy Kłodzkiej

6) Mury miejskie

Zachowane do dziś niemal w całości, są zbudowane z kamienia i mają grubość 1 metra. Miały blanki z kilkoma furtami, w ich skład wchodziły 3 wymienione wyżej wieże. Później mury znacznie obniżono, dobudowano do nich budynki mieszkalne. Mury były tak solidne, że w 1319 r. król J.Luksemburczyk przyznał miastu samodzielność prawną. Tym samym Bystrzyca Kłodzka została jednym z miast królewskich.

mury miejskie obronne zabytki Bystrzycy Kłodzkiej atrakcje
Średniowieczne mury obronne. Bystrzyca Kłodzka ciekawostki

7) Ratusz

Ratusz w Bystrzycy Kłodzkiej stał już w XIV wieku. Obecny budynek ratusza zbudowano w latach 1853-1854, w stylu neorenesansowym. Jego najstarszą częścią jest smukła wieża.

8) Pomnik św. Trójcy (Kolumna Trójcy Świętej)

Trzykondygnacyjny cokół z figurami świętych z 1736 r., stojący na Rynku.

Ratusz Rynek Bystrzyca Kłodzka ciekawostki atrakcje
Rynek w Bystrzycy Kłodzkiej – ratusz i Kolumna Trójcy Świętej (z lewej), foto: Jacek Halicki / cc by-sa 3.0

9) Wójtostwo

Obronna wieża mieszkalna, siedziba wójta. Początkowo była odgrodzona od miasta wałami i fosą. Od 1604 r., kiedy została wykupiona przez miasto, była siedzibą wojska. W 1767 r. została obniżona, pozbawiona charakteru obronnego i połączona z sąsiednimi budynkami. Niektórzy nazywają ją zamkiem.

10) Kościół pw św. Michała Archanioła

Kościół istnieje od XIII wieku. Późniejsze zmiany spowodowały, że ma głównie charakter renesansowy i neobarokowy.

11) Pręgierz

Niegdyś stał na głównym Rynku, obecnie jest na Małym Rynku. Wykonywano na nim kary na przestępcach.

Bystrzyca Kłodzka ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Lębork
> Szydłowiec
> Lubomierz