Almon Brown Strowger centrala telefoniczna łącznica ciekawostki historia centrale telefoniczne

Centrale telefoniczne – ciekawostki

Czas czytania:1 minut/y, 30 sekund/y

Zanim doszło do ogromnych zmian w technologii połączeń telefonicznych, a potem cyfrowych, wymyślono centralę telefoniczną. Wynalazek ma ciekawą historię

1) Pierwsza centrala telefoniczna została uruchomiona w 1878 w New Haven (stan Connecticut, USA). Umożliwiała równoczesne przeprowadzanie dwóch rozmów telefonicznych.

2) Automatyczną centralę telefoniczną (łącznicę telefoniczną) wymyślił i skonstruował Amerykanin Almon Brown Strowger (1839-1902). To ten facet na górze.

centrala telefoniczna łącznica ciekawostki historia centrale telefoniczne
Zabytkowa centrala telefoniczna (łącznica)

3) Co ciekawe, wynalazca był przedsiębiorcą pogrzebowym. Po co takiemu centrala telefoniczna, urządzenie do automatycznego łączenia rozmów telefonicznych? Otóż telefonistki na centrali, ręcznie łączące rozmowy telefoniczne, osoby dzwoniące zamiast do jego firmy, łączyły do konkurencji. Podobno były przekupione. W każdym razie firma Browna traciła klientów i pieniądze. Dlatego postanowił działać.

4) Pierwsze urządzenie Brown zbudował w 1889 roku. Centrala działała w mieście La Porte (w stanie Indiana) i łączyła do 75. abonentów. Brown swoje urządzenie opatentował 2 lata później.

polowa centrala telefoniczna łącznica ciekawostki historia centrale telefoniczne
Polowa centrala telefoniczna używana przez wojsko

5) Wynalazek się sprawdził. Urządzenia działały jeszcze w latach 70. i 80. XX wieku. Centrale zostały wyparte przez tzw. wybieraki krzyżowe, te z kolei stosunkowo niedawno zastąpiono urządzeniami cyfrowymi.

6) Centrala elektromechaniczna typu Strowger działała w Warszawie do 2016 roku. W podziemnym schronie, pod jednym z domów przy ulicy Dowcip. Była to ostatnia tego typu centrala w Polsce.

centrala telefoniczna łącznica ciekawostki historia centrale telefoniczne
Takie centrale telefoniczne działały w latach 70-ych, w PRL-u

7) Centrale telefoniczne straciły na znaczeniu, po wynalezieniu w 1915 roku telefonów z tarczami. Każdy mógł wykręcić numer telefonu własnoręcznie, bez konieczności łączenia się z centralą.

8) A co z Almonem Brown Strowgerem? Facet, z którego urządzenia korzystały miliony ludzi na świecie, w oczach historyków i biografów uchodzi za dziwaka, a nawet szaleńca. Jego urządzeń, w przeciwieństwie do telefonistek nie można było jednak przekupić.

Ciekawostki o centralach telefonicznych: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wynalazki i wynalazki
> Alfred Nobel
> Ciekawostki o żelazkach

oczko wodne ogród działka jak zrobić poradnik Poprzedni post Oczko wodne – staw w ogrodzie
buty na wesele Następny post Wesele i obuwie. Co zrobić, aby świetnie się bawić