Chęciny – nie tylko zamek. 10 ciekawostek
Miasto Chęciny ciekawostki i najważniejsze informacje o Chęcinach. Zamek w Chęcinach
Chęciny – informacje
1) Chęciny, to 4,5-tysięczne miasto w woj. świętokrzyskim, znajdujące się 15 km od Kielc.
2) Pierwsza pisemna wzmianka o wsi Chęciny pochodzi z 1275 roku. Prawa miejskie Chęciny otrzymały po 1306 roku.
Zamek Królewski w Chęcinach
3) Zdecydowana większość Polaków nazwę Chęciny kojarzy ze znajdującym się tu zamkiem, a raczej jego ruinami. Zamek zbudowano w drugiej połowie XIII wieku (górna część zamku), a potem był powiększany. W drugiej połowie XVI wieku zamek zaczął popadać w ruinę. W 1607 r. i 1657 r. był zdobywany, a w ruinę popadł podczas potopu szwedzkiego. Pierwsze prace zabezpieczające ruinę miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku. W ostatnich kilkudziesięciu latach zamek jest odnawiany, wzmocniono i odbudowano wieże oraz mury obronne. Bryła zamku znajdującego się na wzniesieniu, jest widoczna dla wielu kierowców jadących w sąsiedztwie Kielc.
Na zamku mieszkali m.in. późniejszy król Władysław Warneńczyk i królowa Polski Bona Sforza. Więzieni tu byli m.in. Michael Küchmeister von Sternberg – późniejszy Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego oraz Andrzej Wingold, brat przyrodni Króla Jagiełły.
Chęciny ciekawostki z historii
4) Na krótko przed wojną z Krzyżakami polski król Władysław Łokietek zwołał na zamku w Chęcinach zjazd ziem małopolskich i wielkopolskich. Odbył się między 26 maja a 14 czerwca 1331 roku. Kronikarz Jan Długosz nazwał go: generalis omnium terrarum conventus, czyli walnym zjazdem wszystkich ziem Polski. Część historyków uważa, że był on początkiem przyszłych sejmów Rzeczypospolitej.
5) W 1465 r. Chęciny doszczętnie strawił wielki pożar. Potem przez 4 lata panowała tu zaraza.
6) 1 kwietnia 1657 r. wojska Jerzego II Rakoczego (1621-1660) splądrowały i spaliły Chęciny.
Chęciny zabytki
7) Poza zamkiem, w Chęcinach są m.in.:
– późnogotycki kościół św. Bartłomieja wzniesiono około 1600, w 1. połowie XVII wieku był przebudowany,
– dawny zespół klasztorny franciszkanów z XIV wieku (przebudowany gotycki kościół, późnorenesansowy budynek klasztorny z kopułową kaplicą Branickich z 1640, budynki gospodarcze z 1637–1668 oraz neoklasycystyczne),
– barokowy zespół klasztorny Klarysek z 1643 r. (od 1930 r. sióstr bernardynek).
Chęciny ciekawostki
8) W XX wieku w Chęcinach miał zostać zbudowany sztuczny zbiornik wodny, zwany Morzem chęcińskim. Miał mieć 7000 hektarów, czyli byłby największym takim jeziorem w Polsce. Pierwsze plany budowy były w latach 30-ych, do pomysłu wracano w latach 50-ych, potem 70-ych.
9) Na wschodnim stoku Góry Zamkowej jest żydowski cmentarz (kirkut). Kiedyś miał powierzchnię 4. hektarów, obecnie jest tu ok. 150 macew (nagrobków).
10) Hala widowiskowo-sportowa „Pod Basztami” jest siedzibą Centrum Kultury i Sportu. Otwarto ją w Chęcinach, w 2013 roku.
Chęciny ciekawostki: (c) Sadurski.com