Ciekawostki o chipsach, o których nie miałeś pojęcia
Jak powstały chipsy (czipsy)? Jakie są najostrzejsze chipsy świata? Fascynująca historia przekąski, informacje i ciekawostki o chipsach
Pierwsze chipsy – ciekawostki
1) Nie byłoby sukcesu chipsów, gdyby nie wcześniejsza popularność frytek. Bo zanim powstały chipsy, Amerykanie objadali się frytkami.
2) Pierwsze chipsy powstały 24 sierpnia 1853 r. w Saratoga Springs, w stanie Nowy Jork. Jak wieść niesie, w tamtejszej restauracji Moon Lake Lodge jeden z klientów narzekał na otrzymaną potrawę z przysmażonymi ziemniakami, które były rozmiękłe i grube. Kucharz szybko pokroił kilka ziemniaków na drobne plasterki, dodał szczyptę soli i podsmażył na patelni. Były tak cienkie, że nie można ich było nadziać na widelec. Klient był zachwycony, a wkrótce tak przyrządzone ziemniaki restauracja wprowadziła do swojego menu jako “Saratoga Chips” (nawiązanie do wspomnianego wyżej miasta Saratoga). Po jakimś czasie te chipsy pakowano w ozdobne pudełka i sprzedawano na terenie całej Nowej Anglii. Podobno klientem który przysłużył się powstaniu chipsów, był Cornelius Vanderbilt (Komodor Vanderbilt), bogaty przedsiębiorca zajmujący się handlem morskim i kolejowym.
3) To co napisaliśmy wyżej możliwie, że zmyślono, ale te informacje wciąż są powielane, bo lubimy czytać takie barwne historyjki. Jest pewne, że przepis na tak usmażone ziemniaki wydrukowano w książce kucharskiej z 1832 roku czyli 21 lat wcześniej, zanim powstały chipsy z restauracji w Saratodze.
4) Na początku XX wieku chipsy pakowano do metalowych puszek i słoików.
Historia chipsów – ciąg dalszy
5) Przez prawie 100 lat chipsy miały wyłącznie słony smak. Aż do 1950 roku, gdy właściciel wytwórni chipsów w Irlandii wprowadził na rynek dwa nowe smaki: chipsy serowo-cebulowe oraz chipsy z solą i winegret. Irlandczyk zarobił krocie, gdyż inne fabryki chipsów musiały mu płacić za prawo do produkcji tych smaków.
Chipsy Lays – ciekawostki
6) Herman Lay z Nashville (stan Tennessee) w latach 20. XX wieku zarabiał jako 24-latek zajmujący się handlem obwoźnym. W bagażniku swojego samochodu rozwoził chipsy. W 1932 r. założył firmę produkującą chipsy, których nazwa pochodzi od jego nazwiska.
Pringlesy – ciekawostki
7) W 1968 r. zaczęto produkować chipsy Pringlesy. Maszynę do ich produkcji podobno zaprojektował… pisarz powieści s-f Gene Wolfe (1931-2019).
8) Dlaczego te chipsy nazywają się akurat Pringlesy? Szef firmy otworzył książkę telefoniczną na przypadkowej stronie. Tak trafił na jedną z miejscowości w stanie Ohio, na Pringle Avenue. A w ogóle pringle – znaczy: żartować.
9) Jak powstają chipsy Pringlesy? Ziemniaki po ugotowaniu są zgniatane, odsączana jest woda, potem są formowane do odpowiedniego kształtu i smażone.
10) Wąsata twarz na paczkach Pringlesów, to nie jest postać anonimowa. Jej właściciel nazywa się Julius Pringles.
11) Podobno twórca Pringlesów zażyczył sobie, aby po jego śmierci ciało skremowano, a prochy włożono do puszki po Priglesach. Jego życzenie zostało spełnione.
Kolejne ciekawostki o chipsach
12) Przeciętny chips ma grubość 1,4 milimetra. Chipsy o kształcie falistym są 4 razy grubsze.
13) Z jednego ziemniaka można uzyskać około 30 chipsów.
14) 100 gram chipsów, to ok. 550 kalorii.
15) Spożycie jednej paczki chipsów zaspokaja naszemu organizmowi zapotrzebowanie połowy dziennej porcji soli.
16) Seabrooks’ Scorchin Hot Trinidad Scorpion Chilli, to najostrzejsze chipsy świata. Są sprzedawane w brytyjskim Tesco. Przed wejściem na rynek reklama sugerowała, że są tak ostre, iż żeby je jeść, na dłonie trzeba założyć rękawiczki.
17) Do produkcji chipsów, w zależności od producenta, wykorzystywane są: ziemniaki, płatki ziemniaczane lub pulpa (miazga z ziemniaków). Są utwardzane olejami roślinnymi, np. olejem palmowym.
18) Podobno spożywanie dużej ilości chipsów prowadzi do otyłości, cukrzycy oraz miażdżycy. Mówią też, że można się uzależnić od ich jedzenia. Na pewno, jak ze wszystkim – lepiej nie przesadzać.
19) Smaków chipsów mamy teraz na świecie mnóstwo. Kilka przykładów: chipsy o smaku grillowanego kangura (Australia), o smaku czosnkowej bagietki (Francja), o smaku spaghetti bolognese (Włochy), o smaku bawarskiej kiełbasy (Niemcy). W sprawie chipsów o smaku kangura i strusia emu protestowali u producenta Australijczycy.
20) Rynek chipsów w USA wynosi 6 miliardów dolarów, a na świecie – 15 miliardów. Dzięki chipsom ma zatrudnienie 65 tysięcy ludzi na świecie.
21) Do czego mogą służyć chipsy? Okazuje się, że większość można wykorzystać jako podpałka do grilla. Palą się nawet lepiej.
22) Ludzki język wyczuwa tylko 20% soli znajdującej się w chipsach. Krótko mówiąc: wraz z chipsami pochłaniamy znacznie więcej soli niż sądzimy.
23) Podobno ponad 400 mln dolarów przeznaczył w 2009 r. Fritolay, aby zmniejszyć ilość soli w chipsach, czego domagały się organizacje prozdrowotne. Udało się: zmniejszono ilość soli, a smak chipsów się nie zmienił.
24) 14 marca Amerykanie obchodzą Narodowy Dzień Chipsa. To okazja, aby zjeść jeszcze więcej chipsów niż na co dzień. A dla producentów – żeby jeszcze więcej opakowań chipsów sprzedać.
Chipsy w Polsce – ciekawostki
25) W latach 90. XX wieku Polacy zajadali się chipsami Chio Chips. Potem doszło do zmian własnościowych w firmie. W 20-lecie debiutu na rynku sieć Biedronka wypuściła 3 rodzaje chipsów pod nazwą Chio Chips, w opakowaniach zrobionych wg. wzorów sprzed dwóch dekad.
26) Podobno 1/3 wszystkich chipsów sprzedawanych w Polsce, została wyprodukowana w Radomiu. Fabryka powstała w 2014 r. i zatrudnia ok. 250 pracowników. Nazwę firmy mało kto kojarzy, gdyż jej produkty są sprzedawane pod marką dużych sieci handlowych, m.in. Biedronka, Żabka, Stokrotka, Auchan, Piotr i Paweł.
Ciekawostki o chipsach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o pizzy
> Wafle – ciekawostki
> Ciekawostki o faworkach