Chodzież – ciekawostki

kościół Chodzież ciekawostki atrakcje

Chodzież ciekawostki i najważniejsze informacje o Chodzieży. Historia, atrakcje, z czego słynie to miasto

Chodzież – informacje

1) Chodzież, to ok. 20-tysieczne miasto w woj. wielkopolskim.

2) Chodzież ma charakter miasta uzdrowiskowego. Jest tu sanatorium otwarte w 1925 roku i zakład przyrodoleczniczy.

Chodzież ciekawostki z historii

3) Prawa miejskie Chodzież uzyskała w 1434 r. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości Chodzies pochodzi z 1403 roku, choć istniała już w XIII wieku.

4) Początkowo Chodzież była miastem szlacheckim, należącym do rodu Pałuków, a potem do Potulickich.

5) W 1656 r. w Chodzieży osiedlili się niemieccy tkacze z Leszna, a na początku XVIII wieku osiedlili się też sukiennicy. W 1805 r. sprowadzili z Berlina pierwszą maszynę do tkania i czesania sukna.

6) W 1670 r. w Chodzieży powstała żydowska bożnica. Po pożarze w 1835 r. wzniesiono w jej miejsce murowaną synagogę. Została rozebrana na rozkaz Niemców w 1941 roku.

sąd Chodzież ciekawostki atrakcje
Zabytkowy gmach sądu. Chodzież ciekawostki

Chodzież atrakcje

7) Najstarszym zabytkiem w Chodzieży jest Kościół św. Floriana (patrz: foto na samej górze), wybudowany w I połowie XV wieku jako gotycki. W połowie XVIII wieku został przebudowany i uzyskał wystrój późnobarokowy. Jego wieża ma wysokość 45 metrów.

8) Wśród innych zabytków Chodzieży są:
– pozostałości zamkowych murów z XV/XVI wieku,
– XVIII i XIX-wieczne domy tkaczy.

9) W granicach Chodzieżytrzy jeziora: Strzeleckie, Karczewnik i Miejskie. To ostatnie ma ponad 100 ha i znajduje się kilkaset metrów od rynku. Wokół jeziora jest promenada dla pieszych i rowerzystów, są tu również ławeczki.

10) W Chodzieży jest wyciąg narciarski talerzykowy. Trasa ma długość 250 metrów i różnicę poziomów 40 metrów. W 2013 r. dobudowano obok drugi wyciąg narciarski o długości 330 metrów.

Chodzież ciekawostki – porcelana

11) W Chodzieży są dwie fabryki porcelany: Ćmielów i Chodzież S.A. Pierwsza fabryka powstała po 1852 r., w dawnym zamku Grodzieńskich. W 1942 r. przestano tu produkować fajans i zastąpiono go porcelaną, którą nazywano porcelitem. Mimo podpalenia budynków przez wycofujących się Niemców ocalały budynki i maszyny. Dlatego produkcję wznowiono już w kwietniu 1945 r.

Chodzież ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Ciekawostki o innych miastach:
> Opalenica
> Starachowice
> Kluczbork