20 ciekawostek o Chojnowie, woj. dolnośląskie

atrakcje Chojnowa woj. śląskie co zobaczyć

Chojnów ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć z Chojnowie i z czego słynie to miasto

Chojnów

1) Chojnów, to ponad 13-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. Leży nad rzeką Skorą.

2) Początkowo miejscowość nazywała się Haynów.

3) Obecny miejski herb, w nieco innej formie graficznej niż obecnie, znajdował się na miejskiej pieczęci z końca XIII wieku. Trzy wieże z herbu nawiązywały do wyglądu stojącego wtedy książęcego zamku.

Chojnów ciekawostki z historii

4) Miastem został w XIII wieku. Największą tragedią w historii Chojnowa był najazd husytów 26 kwietnia 1428 roku. Husyci wymordowali niemal wszystkich mieszkańców.

5) W Chojnowie trzykrotnie był Napoleon Bonaparte, w 1813 roku był tu król pruski Fryderyk Wilhelm II oraz rosyjski car Aleksander I.

6) Bitwa pod Chojnowem miała miejsce w 1813 roku. Starły się wtedy wojska Napoleona i armia pruska.

7) Chojnów spod okupacji niemieckiej został wyzwolony 10 lutego 1945 r., tracąc podczas walk 1/3 swej zabudowy. Wkrótce wysiedlono ludność niemiecką, a w jej miejsce przybyli polscy osadnicy.

zamek w Chojnowie woj. dolnośląskie
Zamek w Chojnowie, woj. dolnośląskie

Chojnów zabytki, ciekawe miejsca

8) Zamek zbudowano w Chojnowie w drugiej połowie XIII wieku. Po spaleniu przez husytów, w połowie XVI w. został całkowicie przebudowany w stylu renesansowym. Po pożarach w XVIII w. został częściowo rozebrany i znów przebudowany. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne. Są tu zbiory archeologii, etnografii, historii i sztuki. Adres: pl. Zamkowy 3.

9) Największą świątynią Chojnowa jest rzymsko-katolicki kościół św. Piotra i Pawła. Stoi przy ul. Rynek 1 i dominuje nad resztą zabudowy rynku. Został zbudowany w XIV wieku jako budowla gotycka, potem był przebudowywany. Przez jakiś czas był kościołem ewangelickim Panny Marii. Wewnątrz świątyni znajduje się m.in. gotycki tryptyk z Madonną w otoczeniu świętych z ok. 1500 roku.

kościół Chojnów ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół św. Piotra i Pawła. Chojnów ciekawostki

10) Zbudowana z cegły 15-metrowej wysokości gotycka Baszta Tkaczy stanęła około 1400 roku i wchodziła w skład murów miejskich. W 1651 r. baszta otrzymała szachulcową, ośmioboczną nadbudówkę zwieńczoną hełmem z iglicą. To architektoniczny symbol miasta.

Baszta Tkacka Chojnów ciekawostki atrakcje zabytki
Baszta Tkaczy. Chojnów ciekawostki

11) Barokowy pałac stojący przy ul. Piotrowickiej 2 zbudowano w 1739 roku. U zbiegu ulic Jarosława Dąbrowskiego i Stanisława Małachowskiego stoi też kamienica z XIX/XX wieku, przypominająca wyglądem renesansowy pałacyk.

12) Neorenesansowy budynek ratusza zbudowano w latach 1878-1881.

13) Przy ul. Lubińskiej zachowały się pozostałości murów miejskich z XIV wieku. Zostały wybudowane z bazaltu z okolicznych kamieniołomów.

14) Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP stojący przy ul. Dąbrowskiego 17, zbudowano w latach 1909-1911.

15) Na Rynku Chojnowa znajduje się fontanna z rzeźbą przedstawiającą tkacza. Ta postać jest znanym symbolem miasta. Nawiązuje do tkackich tradycji miasta.

portal zamek Chojnów ciekawostki atrakcje zabytki
Efektownie zdobiony portal zamku w Chojnowie

Chojnów ciekawostki

16) Chojnowski rynek ma kształt trójkąta o wymiarach 60×300 metrów. Wcześniej przechodziła tędy droga handlowa.

17) Budynek dworca kolejowego otwarto w w 1845 roku, gdy miasto nazywało się Haynau. Obok jest też dworzec PKS.

18) Największym parkiem Chojnowa jest Park Piastowski. Zaczął powstawać pod koniec XIX wieku, a na jego terenie od 1915 r. stoi wieża ciśnień.

19) Doroczne Dni Chojnowa, to dwudniowa impreza odbywająca się w czerwcu, na chojnowskim rynku.

20) Klub piłkarski KS Chojnowianka powstał w 1946 roku i kilkukrotnie zmieniał nazwę. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim, mającym 800 miejsc siedzących.

Chojnów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Legnica
> Lubin