Kraj wiśni i bunkrów. Ciekawostki o Albanii
Albania to piękny, choć właściwie nieznany kraj Europy. Opuszczone rajskie plaże, senne górskie doliny, historyczne miasta, które wyglądają jak skanseny. Co więcej, Albania to jeden z najtańszych krajów do podróżowania na kontynencie. Sadurski.com zaprasza do wizyty w Albanii
Zaplanuj podróż do Albanii
Chociaż w górach przez kilka miesięcy pada śnieg, temperatury w Albanii są na ogół bardzo przyjemne, rzadko spadają poniżej zera w zimie. Naszym zdaniem najlepszy czas na wizytę w Albanii to maj i wrzesień, chyba że nie boicie się upałów – wówczas można wybrać się również w lipcu i sierpniu.
Oficjalnym językiem Albanii jest albański. To jeden z najstarszych języków świata, na świecie włada nim zaledwie 6 milionów ludzi. Można wyróżnić dwa dialekty: Gheg i Tosk. Pierwszy używany jest na północy Albanii, w Kosowie i części Macedonii, a drugi na południu i w niektórych regionach Grecji. Niewielu Albańczyków zna angielski. Warto zatem nauczyć się choć kilku podstawowych słów po albańsku. Starsi mieszkańcy doskonale znają włoski, gdyż w czasach dyktatury komunistycznej Envera Hodży jedynym zagranicznym kanałem była włoska telewizja.
Ponieważ Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej, koszt roamingu jest bardzo wysoki. Niestety mieliśmy tu spory problem z Internetem. Warto kupić kartę do telefonu już na miejscu lub wykupić odpowiednią taryfę u operatora przed wyjazdem. Z własnego doświadczenia – najlepiej będzie też zainstalować usługę VPN, aby uniknąć problemów w przypadku konieczności korzystania z publicznego Wifi. Nie ma wówczas kłopotu z dostępem do zagranicznych witryn.
Co zjeść w Albanii?
Trudno określić, które dania są tu najbardziej typowe. W gastronomii Albanii widoczne są wpływy kuchni tureckiej, włoskiej, starogreckiej, z dużą ilością przypraw. Najczęściej jada się jagnięcinę, jogurty. Typowy napój, to raki – alkohol przyrządzany z winogron i innych lokalnych owoców.
Znane u nas wyrażenie „po okazyjnej cenie” w Albanii znaczy „w cenie wiśni”. Wiśnia to bardzo tani owoc w kraju, głównie w regionach górskich, takich jak Berat. Byliśmy w szoku. Kilogram pysznych soczystych wiśni kosztuje niewiele więcej niż złotówkę. Dlatego też powszechne są produkty takie, jak konfitura wiśniowa czy sok wiśniowy.
Albania – kraj bunkrów
Albania ma za sobą historię pełną nieszczęść, choć mieszkańców dumą napawa fakt, że kraj wyszedł z jednej z najbardziej zamkniętych i zaciekłych dyktatur, jakich doświadczył kontynent. W czasach komunistycznych zbudowano tu ponad 750 tysięcy bunkrów. Można zobaczyć je właściwie wszędzie, chociaż obecnie często przeznaczane są do innych celów, aby zapomnieć o bolesnej przeszłości.
Albania, to kraj muzułmański. Ale na to nie wygląda
Według ostatniego spisu ludności 58,78% mieszkańców Albanii wyznaje islam, ale na ulicach nie widać kobiet w burkach, choć widzieliśmy po drodze kilka meczetów. Napoje alkoholowe są sprzedawane wszędzie, a atmosfera jest zupełnie inna niż w każdym innym kraju muzułmańskim, nawet tak liberalnym jak Turcja. Wydaje się, że dostępne statystyki są nieaktualne, a w efekcie wojen i problemów, przez które przeszedł kraj, Albańczycy są w większości ateistami.
Bogactwo naturalne Albanii
Albania, to kraj z ogromnym bogactwem parków przyrody i jezior. Jest tu 14 parków narodowych i 697 pomników przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje park archeologiczny Apollonii, ufortyfikowana góra Peshtan, Park Narodowy Bredhi i Hotovës, w którym spotkań można niedźwiedzia brunatnego i wilka eurazjatyckiego, zamek Alego Paszy. Butrint – to niewielka, zachowana od czasów starożytnych osada, wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
W odległości pięciu kilometrów od miasta Divjaka znajduje się Laguna Karavasta. To szczególna atrakcja turystyczna dla miłośników ptaków wodnych. Jest tu największa w Albanii kolonia pelikanów.
Ciekawostki, atrakcje Albanii dla (c) Sadurski.com Marianna Płatek. Copywriterka, tłumaczka, podróżniczka
Zobacz też:
> Albania – kolejne ciekawostki
> Tirana
> Malta ciekawostki