cebula ciekawostki o cebuli

Cebula. Ciekawostki, o których nie miałaś pojęcia!

Czas czytania:2 minut/y, 27 sekund/y

Zaskakujące ciekawostki o cebuli. Jej historia, odmiany oraz bardziej lub mniej oczywiste zastosowania

Cebulowe fakty

1) Cebula, to warzywo uprawiane na całym świecie. Kiedyś rosła dziko.

2) Cebula nazywana jest naturalnym antybiotykiem. Zawiera witaminy i związki, które nasz organizm powinien przyjmować. Nawet jeśli cebula niektórym nie smakuje, nikt nie wątpi w jej prozdrowotne właściwości. Jest ich tyle, że moglibyśmy wypełnić nimi resztę tych ciekawostek! Ale mamy ciekawsze informacje.

3) Za popularnością cebuli przemawia łatwość jej uprawy, przechowywania oraz nieduże wymagania klimatyczne. Potrzebuje jednak dużo wody do wzrostu.

4) Cebulę możemy jeść na wiele sposobów. Jest podawana do potraw (np. sałatek) na surowo, w plasterkach. Dodawana jest do sosów, kremów, past i wielu dań. Jest też robiona zupa cebulowa.

cebula ciekawostki o cebuli
Ciekawostki o cebuli: służy jako produkt spożywczy, ale też… na odciski o oparzenia

Cebula przed wiekami

5) Prawdopodobnie pochodzi z Azji Środkowej, gdzie była znana od tysięcy lat. Rysunki przedstawiające cebulę wykonane w epoce brązu (5 tys. lat temu) znaleziono podczas prac archeologicznych w Palestynie. Znana też była w starożytnym Egipcie, gdzie uwieczniano ją na płaskorzeźbach. Wiemy, że cebulą karmiono budowniczych słynnej piramidy Cheopsa. Wkładano ją do egipskich grobowców wraz z ciałami zmarłych, również faraonów.

6) Cebula z Europy trafiła do Ameryki w 1648 roku. Wkrótce okazało się, że Indianie… już ją znali.

7) Według niektórych źródeł, w średniowieczu zdarzało się, że cebula była środkiem płatniczym. To pokazuje, jak była cenna.

cebula ciekawostki o cebuli
Ciekawostki o cebuli: wystarczy ją sparzyć wrzątkiem, aby straciła ostry smak i zapach

Odmiany cebuli

8) Red Baron, to odmiana cebuli zwyczajnej, mająca fioletowoczerwone łuski, kulisty kształt i łagodny smak. Jest zalecana do sałatek.

9) Coraz popularniejszą w Polsce jest cebula szalotka. Ma mniej ostry smak niż cebula zwyczajna.

10) Cebula jabłkowa ma łagodny, słodki smak. A jak ktoś chce, może zrobić potrawę, łącząc cebulę zwyczajną i jabłka.

Ciekawostki o cebuli

11) Łzawienie oczu podczas krojenia cebuli wynika z faktu, że wytwarzają się wtedy cząsteczki gazu, które tworzą substancję drażniącą. Jest szereg sposobów, aby ograniczyć łzawienie, na przykład kiedyś między zęby wkładano zapałkę.

12) Rekordową cebulę wyhodowano w Anglii. Ważyła aż 8 kilogramów i była kilka razy większa niż głowa człowieka.

13) Najwięcej cebuli zjadają mieszkańcy Libii: ponad 30 kg rocznie czyli 5 razy więcej niż średnia światowa.

14) Nie każdy żołądek dobrze znosi (szczególnie surową) cebulę. Jest na to sposób: można cebulę sparzyć wrzątkiem, aby straciła ostry smak i zapach. Odmianą łagodniejszą jest czerwona cebula.

15) Pewien Japończyk zjadł całą cebulę na surowo, w niecałe pół minuty. Ten rekord został odnotowany przez Księgę Rekordów Guinnessa.

16) Cebula jest wykorzystywana nie tylko jako produkt spożywczy. Pomaga w czyszczeniu garnka po przypaleniu w nim potrawy, przyłożona do ciała łagodzi ukąszenia komarów oraz lekkie oparzenia. Pomaga też na odciski na stopach, można nią polerować przedmioty ze srebra, a sok z cebuli sprawia że włosy są piękniejsze.

Ciekawostki o cebuli: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Marchewka
> Karczochy

żyrandole ciekawostki o żyrandolach żyrandol Poprzedni post Wszystko, co musisz wiedzieć o żyrandolach
Cypr lato na Cyprze Następny post Tropiki w Europie? Cypr i Wyspy Kanaryjskie zapraszają