Ciekawostki o centrach handlowych

centra handlowe ciekawostki o centrach handlowych galerie handel

Pierwsze centra handlowe na świecie i w Polsce. Czym zaskakują właściciele centrów handlowych, aby przyciągnąć klientów? Zadziwiające ciekawostki o centrach handlowych

Centra handlowe na świecie

1) Podobno pierwszym, nowoczesnym i w pełni zamkniętym centrum handlowym, było Southdale Center w stanie Minnesota, USA. Powstało w połowie XX wieku. Tym samym mianem określane jest Southdale Center w Edinie, USA, które otwarto w 1965 roku. Ciekawe, która z tych informacji jest bliższa prawdy.

2) Mall of America, to centrum handlowe znajdujące się w Minnesocie, USA. Ma ponad 390 tys. m² i co roku odwiedza je 40 milionów osób. Na terenie znajduje się m.in. kaplica, w której ślub wzięło ponad 5 tysięcy par.

3) W Las Vegas znajduje się centrum handlowe o nazwie The Grand Canal Shoppes. To powstały w 1999 roku kompleks handlowy, połączony z hotelem Venetian. Po obiektach można poruszać się pływającymi po wodzie gondolami, a miejsce przypomina Wenecję.

centra handlowe ciekawostki o centrach handlowych galerie handel
Pokochaliśmy te miejsca! Ciekawostki o centrach handlowych

4) Centrum handlowe Mall od Emirates w Dubaju, to bardzo luksusowe miejsce. Wewnątrz obiektu znajduje się Ski Dubai, czyli pierwszy na Bliskim Wschodzie stok narciarski. W galerii znajduje się teatr na 500 widzów, 5-gwiazdkowy hotel oraz galeria sztuki.

5) W Europie największe centrum znajduje się w Londynie. W Westfield Stratford City na 269 tys. metrów kwadratowych jest 2300 sklepów oraz kino z 17. salami.

Ciekawostki o centrach handlowych w Polsce

6) W Polsce pierwszą galerię handlową otwarto w 1993 roku przy Alei Witosa 31. Panorama stała się modna i przez długi czas była jedynym takim miejscem.

7) W Polsce znajduje się 456 obiektów handlowych o łącznej powierzchni ponad 11 milionów metrów kwadratowych (dane na pewno już nieaktualne). Centra handlowe w zestawieniu wszystkich obiektów handlowych w Polsce, zajmują aż 73% całej powierzchni handlowej.

8) Jedną z największych galerii handlowych w Polsce jest Arkadia, działająca od 2004 roku. Dysponuje ona 105 tys m² powierzchni. Przebudowa zakończona w 2017 roku dała dodatkowe 2 tys. metrów. Na zewnątrz znajduje się fontanna oraz wielki plac zabaw.

9) Wymieniając galerie handlowe, nie zapominajmy o Złotych Tarasach. Ten obiekt w centrum Warszawy uwielbiany przez polskie influencerki, przyciąga uwagę oryginalnym, szklanym dachem. Złote Tarasy powstały w 2007 roku, a inwestycja kosztowała 1,5 mld złotych.

centra handlowe ciekawostki o centrach handlowych galerie handel
Centra handlowe, to dziś całe miasta – sklepy, usługi, rozrywka i nie tylko. Ciekawostki o centrach handlowych

10) W Warszawie jest 45 centrów handlowych i wciąż przybywają nowe. W Poznaniu jest ich 20, w Gdańsku 19, we Wrocławiu 18, a w Krakowie 11. Największa powierzchnia handlowa na tysiąc mieszkańców znajduje się w Opolu, Zgorzelcu i Rzeszowie. Z uwagi na dynamikę biznesu, dane mogą być już nieaktualne.

11) Po rozbudowie w 2015 roku, największym centrum handlowym była Aleja Bielany we Wrocławiu. Jej powierzchnia, to 145 tys. m².

12) Nowo powstającym galeriom nadaje się określenie generacji. Obiekty, które powstały w latach 90-ych należą do generacji I. Ich cechą charakterystyczną było to, że składały się głównie z hipermarketu. W Polsce taką galerią jest np. Auchan Piaseczno.

13) W czerwcu 2020 roku przez pandemię koronawirusa upadła pierwsza galeria handlowa. Łódzka galeria handlowa i centrum rekreacyjne Sukcesja, 30 czerwca definitywnie zamknęła się dla klientów. Centrum kosztowało 120 milionów euro i było czynne przez 5 lat.

14) Wśród współczesnych legend miejskich krążyła swego czasu legenda o tym, jakoby w centrach handlowych porywano dzieci. Celem porywaczy miały by organy ludzkie, trafiające na nielegalny rynek organów. Takie makabryczne historie nigdy jednak nie miały miejsca.

Centra handlowe ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o supermarketach
> Historia e-handlu