20 najciekawszych ciekawostek o dronach
Ciekawostki o dronach. Wykorzystanie dronów militarnych oraz do celów cywilnych. Przepisy prawne – przeczytaj jeśli planujesz zakup. Historia i przyszłość dronów
Wojna w Ukrainie pokazała, że latające drony – statki bezzałogowe stały się niezbędne na współczesnym polu walki. Są siłą, której przeciwnik nie może lekceważyć. Wyposażone w broń atakują wojska wroga, mają bardzo ważne zastosowanie wywiadowcze, a drony kamikadze uderzają i niszczą w cele.
Drony ciekawostki z historii
1) Pierwsze urządzenie, które można nazwać dronem powstało w 1898 roku, a jego twórcą był Nikola Tesla. Sterowanie nim było dość skomplikowane – odbywało się za pomocą panelu.
2) Współczesna historia latających urządzeń bezzałogowych miała swój początek w wojskowych laboratoriach, a pierwsze drony dosyć szynko znalazły zastosowanie na polach walki. Gdy się pojawiły, zmieniły sposób przebiegu wojny, poza tym wciąż znajdują coraz to nowe nowe zastosowania cywilne.
Drony na wojnach
3) Współczesne drony wojskowe mają już 40 lat. Obecnie armie nie wyobrażają sobie działań militarnych bez dronów. Są o wiele tańsze niż powietrzne statki załogowe, zużywają mniej paliwa, do tego o wiele łatwiej je transportować niż samoloty wojskowe. Co bardzo istotne, są sterowane z ziemi, co eliminuje niebezpieczeństwo dla pilota, w przypadku zestrzelenia.
4) Jednym z najbardziej znanych wojskowych dronów jest Predator, który został uznany za jeden z 10 statków powietrznych, które zmieniły świat. Predator produkowany w USA, wykorzystywany jest w operacjach zwiadowczych. Kilka lat temu pisano, że to najpopularniejszy dron bojowy. Obecnie w wielu krajach powstają drony o charakterze militarnym.
Rodzaje dronów cywilnych
5) Istnieje kilka rodzajów dronów:
> rekreacyjne, które służą do nauki latania oraz do zabawy (idealne też na pierwszy zakup sprzętu, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z urządzeniem),
> profesjonalne z GPSem i stabilizacją kamery,
> specjalistyczne przemysłowe drony, przeznaczone do zadań specjalnych.
Drony i prawo
6) Używanie drona zabronione jest w pobliżu lotnisk, nad portami, ujęciami wody, liniami energetycznymi, rurociągami, elektrowniami, a nawet nad bankami, muzeami czy budynkami telewizji i radia. Zniknął także podział na loty rekreacyjne i sportowe, a także komercyjne. Zamiast ich wprowadzone zostały trzy inne kategorie: otwarta, szczególna, a także certyfikowana. Większość użytkowników obejmuje kategoria otwarta, która dotyczy lekkich i najbardziej popularnych urządzeń o masie poniżej 250 gramów, wykorzystywanych w celach rekreacyjnych. Maksymalna prędkość sprzętu może wynieść 19 m/s. Kategoria szczególna wymaga uzyskania zezwolenia na użytkowanie przez wyznaczony organ. Ważne jest w tym przypadku określenie i analiza ryzyka przez operatora.
7) Od 31 grudnia 2021 roku zostały wprowadzone nowe przepisy dotyczące używania dronów. Chcąc latać dronem o masie powyżej 250 g lub lżejszym, ale posiadającym kamerę, należy zarejestrować się jako operator. Po prostej i szybkiej rejestracji operator musi przejść proste szkolenie online, zakończone testem.
8) W kategorii szczególnej loty są wykonywane zgodnie z podanymi i konkretnymi scenariuszami. Dostępne są dwa: loty VLOS i BVLOS. W pierwszym wymagana jest bezpieczna odległość od innych osób, max 120 m. Loty BVLOS natomiast powinny odbywać się z maksymalną wysokością do 120 metrów. Wprowadzone kategorie certyfikowane jasno określają jego wykorzystywanie.
9) Szybkie zmiany rzeczywistości w której żyjemy powodują, że przepisy odnośnie dronów będą się zmieniać.
Filmowanie z drona i fotografowanie
10) Drony pozwalają na nagrywanie filmów i fotografowanie z powietrza. Te bardziej zaawansowane przenoszą paczki, a także pomagają w monitoringu. Inne służą również do pokazywania atrakcji przyrodniczych i krajobrazowych. Znajdują zainteresowanie i wykorzystanie praktycznie we wszystkich dziedzinach. Drony z kamerą są świetnym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają podróże, a jeszcze bardziej tworzyć z nich świetne pamiątki.
11) Jeśli planujesz profesjonalne filmowanie czy robienie zdjęć z użyciem drona, powinieneś zaopatrzyć się w dobrej jakości kamerę. Ważną cechą z pewnością będzie wodoodporność sprzętu, wytrzymałość, także rozdzielczość kamery, co ma związek z jakością techniczną nagranego materiału.
Jeśli planujesz zakup drona
12) Coraz więcej osób decyduje się prywatnie na zakup tego sprzętu. Co warto wiedzieć przed zakupem? Przede wszystkim miejmy świadomość, że pierwsze próby pilotażu dronem nie będą nieudane. Wymaga to wiele skupienia, prób i wytrwałości, a także precyzji. Swoją przygodę z kierowaniem dronem warto zacząć od mniejszego i zdecydowanie lżejszego modelu.
13) W tej chwili warto zdecydować się na zakup modelu, który obsługuje format 4K. Kamera o wysokiej jakości zapewni kupującemu nie tylko znakomitą rozdzielczość, ale także możliwość wykonywania różnych zdjęć, na przykład panoramicznych, a także funkcję HDR. Sprawi, że używanie modelu będzie o wiele bardziej przyjemne i będziesz chciał zabierać go w każdą podróż. Zdjęcia i filmy z drona wprowadzą urozmaicenie do albumów rodzinnych i sprawi frajdę tobie oraz osobom oglądającym nagrane materiały.
14) Zaawansowane modele dronów posiadają opcję, dzięki której można zaprogramować opcję śledzenia. Ciekawą funkcją w niektórych modelach jest także opcja Home, dzięki której dron będzie miał możliwość zawrócenia do miejsca docelowego. Warto decydować się na zakup urządzeń renomowanych producentów, którzy zapewnią dużą bazę przydatnych funkcji.
15) Przed zakupem warto sprawdzić opinie nie tylko produktu, ale też twórcy. Recenzje innych użytkowników i test przez nich wykonywany powinny być zadowalające i pozytywne. Warto także zaczerpnąć wiedzy od przyjaciół czy znajomych, którzy są już posiadaczami dronów.
Cywilne zastosowanie dronów
16) Szczególnie w związku z niedawną pandemią koronawirusa, coraz szerzej zaczęto wykorzystywać latające drony do dostarczania ludziom przesyłek oraz zakupionych towarów. Drony wykorzystywane przez firmy kurierskie są innowacyjnym rozwiązaniem, które wpływa na skrócenie czasu dostawy paczek, a także ograniczenie emisji spalin. Już dziś wiele osób twierdzi, że drony będą przełomem logistyki.
17) Drony znalazły zastosowanie nie tylko w branży filmowej. Stosują je nie tylko amatorzy, ale też ekipy filmowe i producenci programów telewizyjnych. Wykorzystywane są do rejestrowania wyjątkowych, szerokoplanowych ujęć. Są też coraz bardziej popularne wśród organizatorów eventów czy imprez okolicznościowych (np. wesel). Za ich pomocą można uzyskać wyjątkowe ujęcia.
18) Drony znajdują także zastosowanie w rolnictwie, szczególnie do precyzyjnych oprysków pól, mierzenia działek, monitorowania stanu upraw, nawożenia roślin czy kontrolowaniu stanu sieci energetycznej. Coraz częściej są używane również przez służby mundurowe, szczególnie przez policję. Zdjęcia i filmy z dronów są podstawą do wystawienia mandatu kierowcom prowadzącym samochody. Mogą zmierzyć prędkość jazdy, zbyt małą odległość do innego samochodu oraz fotografują kierowców używających smartfony podczas kierowania samochodem. Do tego zarejestrują różne zdarzenia związane z łamaniem prawa, których w inny sposób nie można by przeprowadzić.
19) Mówiąc o dronach, najczęściej myślimy o statkach powietrznych. Jednak nazwa dron odnosi się też do innych urządzeń, które poruszają się zdalnie. Są na przykład drony podwodne – czyli rodzaj łodzi podwodnych.
Przyszłość dronów
20) Wszystko wskazuje na to, że rynek dronów będzie się rozwijał coraz szybciej. Drony jeszcze bardziej zadomowią się w naszym codziennym życiu i znajdą powszechne zastosowanie. Będą udoskonalane i znajdą jeszcze szersze zastosowanie. Ułatwią nasze codzienne życie oraz wpłyną na nasze bezpieczeństwo.
Ciekawostki o dronach: (c) Sadurski.com / GT
Zobacz też:
> Tureckie drony Bayraktar
> Ciekawostki o ropie naftowej