Zaskakujące ciekawostki o podróżach i podróżowaniu

podróże ciekawostki o podróżach turystyka atrakcje

Niesamowite fakty na temat podróży i podróżowania po świecie. Fascynujące ciekawostki o podróżach, które warto przeczytać

1. Najpiękniejsza droga świata?

Szosa Transfogaraska nazywana jest jedną z najpiękniejszych drogą świata. Szczególnie piękne widoki można podziwiać latem i wczesną jesienią. Trasa znajduje się w Rumunii, ma 150 km długości, a jej najwyższy punkt znajduje się 2034 m n.p.m. Jest tu wiele niebezpiecznych zakrętów, więc jest tu ograniczenie prędkości do 50 km/h.

trasa Szosa Transfogaraska Rumunia atrakcje podróże
Ciekawostki o podróżach: Szosa Transfogaraska w Rumunii

2. Największy i najludniejszy kraj Afryki

W afrykańskiej Nigerii żyje 190 milionów ludzi czyli ponad 5 razy więcej niż w Polsce. Jednak największym powierzchnią krajemy tego kontynentu jest Algieria, która ma powierzchnię niemal 2,4 miliona km², a więc jest 7,5 razy większa niż Polska.

3. Ciekawostki o podróżach: co to jest reisefieber

Reisefieber (czytaj: rajzefiber), to dosyć nowe, niemieckie słowo, znajdujące się w słownikach. Jest to stan zdenerwowania przed podróżą. Napięcie występuje u wielu osób, które denerwują się i martwią przed wyruszeniem w podróż.

groundhopping ciekawostki o podróżach turystyka stadionowa atrakcje
groundhopping ciekawostki o podróżach turystyka stadionowa atrakcje

4. Turystyka stadionowa

Niektórzy fani piłki nożnej, to groundhopperzy. Co to oznacza to określenie? Groundhopping, to skakanie po boiskach, „zaliczanie” kolejnych boisk piłkarskich, najlepiej przy okazji meczów. To osobiste poznawanie i fotografowanie obiektów, na których odbywają się wydarzenia piłkarskie. Moda na ten sposób turystyki powstała w Anglii, w latach 70. XX wieku. Obecnie także w Polsce można spotkać miłośników groundhoppingu.

5. Najdłuższa piesza trasa świata

Najdłuższa piesza trasa świata liczy 21.212 kilometrów. Aby ją przejść, potrzeba 4190 godzin czyli 175,5 doby. Trzeba więc bez przerwy na odpoczynek maszerować przez pół roku. Taka trasa wiedzie z Władywostoku na wschodnim krańcu Rosji, przez Turcję, Egipt oraz kilka kolejnych krajów Afryki, a kończy się w Kapsztadzie (Cape Town), w Republice Południowej Afryki. Trasa na razie istnieje wyłącznie na mapie (została wytyczona przez kogoś na Google Maps i nikt dotychczas jej nie przebył.

Bamian Afganistan ciekawostki o podróżach atrakcje podróże
Bamian w Afganistanie – tyle zostało po słynnym posagu. Ciekawostki o podróżach

6. Tej atrakcji już nie zobaczysz

Wśród atrakcji turystycznych świata które już nie istnieją, są posągi Buddy w Bamianie (Afganistan). Figury zostały wydrążone w skale przez buddyjskich mnichów w VI wieku naszej ery. Dwa największe mierzyły 53 i 36 metrów wysokości. W marcu 2001 r. barbarzyńscy Talibowie zniszczyli je ogniem artyleryjskim, a to co zostało, wysadzili w powietrze przy użyciu materiałów wybuchowych.

wieżowce miasto Japonia Japan Happy Skyscraper
Wesoły Wieżowiec sfotografowany w japońskim mieście Hamamatsu

7. Najmniejszy podróżnik świata

Najmniejszym podróżnikiem świata jest Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper). „Pudełko” z uśmiechniętym logo odwiedziło dotychczas 700 miast w 70 krajach, na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Wesoły Wieżowiec jest fotografowany od 2012 roku i może go sfotografować każdy chętny. Został wymyślony w Polsce i jest siedzibą wesołej organizacji – Good Humor Party (Partii Dobrego Humoru).

waran z Komodo ciekawostki o podróżach
Ciekawostki o podróżach: waran z Komodo, największy gad świata

8. Tylko tu żyją smoki

Jedynym krajem świata, w którym żyją warany – największe jaszczurki, zwane też smokami (osiągają nawet 3 metry długości) jest wyspa Komodo (Indonezja). Te wielkie, niebezpieczne gady żyją w Parku Narodowym Komodo, który istnieje od 1980 roku. Niedawno świat obiegła niemiła informacja, że opłata za wizytę w tym parku, a więc też możliwość osobistego zobaczenia warana, drastycznie podrożeje. Będzie kosztować 25 razy więcej niż wcześniej, na polskie złotówki ponad 1100 zł od osoby.

Ciekawostki o podróżach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o biurach podróży
> Największe sieci hotelowe świata