Dlaczego pokrzywa parzy? Fakty o pokrzywach
Zaskakujące ciekawostki o pokrzywach, o których nie miałeś pojęcia. To warto wiedzieć o pokrzywie!
Pokrzywa – fakty o roślinie
1) Pokrzywa, choć tej rośliny nie lubimy, bo parzy ciało, zawiera wiele witamin (A, B, C, K), a także magnez, fosfor, wapń, żelazo i nie tylko.
2) Występuje blisko 70 gatunków pokrzyw. Rosną na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy.
3) Najczęściej występującym w Polsce gatunkiem jest pokrzywa zwyczajna.
4) Niektóre pokrzywy mogą mieć wysokość nawet dwóch metrów.
Dlaczego pokrzywa parzy?
5) Na części lub na całej pokrzywie występują włoski parzące. Ich zadaniem jest ochrona rośliny. Po dotknięciu włoska, jego główka odłamuje się, a ostry koniec włoska wbija się w ciało. Sprężony pod ciśnieniem płyn parzący jest wstrzykiwany do ciała człowieka. W soku parzącym jest kilka związków, które powodują toksyczne zapalenie skóry – jej zaczerwienienie, swędzenie, niekiedy nawet białe grudki i krosty.
Do czego stosujemy pokrzywę
6) Dosyć popularna jest herbatka z pokrzywy. Taki napar z liści pokrzywy zalany wrzątkiem, wzmacnia i oczyszcza organizm. Do pokrzywowej herbatki wykorzystuje się tylko cztery górne części pokrzywy.
7) Ostudzony napar z pokrzywy stosowany na włosy, wzmacnia je. Naparem można też płukać usta, gdyż ma działanie antybakteryjne. Jest też stosowany na twarz – oczyszcza i odżywia jej skórę.
8) Można też pić świeży sok z pokrzywy, jest dodawana do zup (jest też zupa pokrzywowa), jajecznic i jako farsz do naleśników.
9) Pokrzywy nie powinni stosować cukrzycy, osoby z chorymi nerkami oraz przyjmujące leki.
Interesujące ciekawostki o pokrzywach
10) Roślina, którą w Polsce od XV wieku nazywamy pokrzywą, podobno wcześniej była nazywana koprzywą.
11) Postać z bajki Hansa Christiana Andersena “Dzikie łabędzie” uszyła dla swoich braci koszule z pokrzyw, dzięki czemu zdjęła z braci zaklęcie.
12) Nasiona pokrzywy nazywane są orzeszkami. Mają wielkość główki szpilki i na każdej roślinie jest ich nawet kilkanaście tysięcy.
13) Młode pokrzywy należy zbierać zanim przekwitną – w kwietniu i maju. Należy to robić w rękawiczkach ochronnych, najlepiej ucinając pędy nożyczkami. Potem ucięte pędy trzeba wkładać do kosza (nie do torby foliowej).
Ciekawostki o pokrzywach + foto (1): (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Rumianek pospolity
> Tymianek