rabarbar ciekawostki o rabarbarze liście rabarbaru

Rabarbar – warzywo jak owoc. Ciekawostki

Czas czytania:1 minut/y, 27 sekund/y

Ciekawostki o rabarbarze. Rodzaje rabarbaru, jego właściwości. Do czego jest wykorzystywany? Kiedy jest sezon na rabarbar? To owoc czy warzywo?

Rabarbar – fakty

1) Rabarbar ogrodowy, rzadziej znany jako rzewień, to warzywo z rodziny rdestowatych.

2) Do spożycia wykorzystywane są liście oraz łodygi, zwane ogonkami liściowymi. Mają barwę, czerwoną zieloną lub różową i kwaskowaty smak.

3) Sezon na rabarbar zaczyna się wczesną wiosną i trwa do końca lata. Najlepiej smakuje (i jest głównie sprzedawany) do połowy czerwca.

Zaskakujące ciekawostki o rabarbarze

4) Rabarbar z Azji dotarł do Europy w czasach podróży Marco Polo, w XVI wieku. Do Polski trafił w XVIII wieku. Obecnie jest u nas powszechnie uprawiany.

5) Niektóre gatunki rabarbaru mają nawet 3 metry wysokości.

6) Usmażony korzeń rabarbaru zanurzony w alkoholu, używany jest jako środek na bolące zęby.

pokrojony rabarbar ciekawostki o rabarbarze liście rabarbaru
Pokrojone łodygi rabarbaru. Ciekawostki o rabarbarze

7) Rabarbar jest często dodawany do ciast, kompotów, przetworów i potraw na słodko, więc niektórzy niesłusznie sądzą, że jest owocem.

8) Rabarbar ma rozbudowany system korzeniowy. Korzenie rośliny mogą wrastać nawet 1,5 metra pod ziemię.

9) Rabarbar dobrze rośnie w naszym klimacie, zarówno w cieniu, jak i w pełnym słońcu. Aby lepiej rósł, wymaga nawadniania.

Roślina dobra na zdrowie

10) Jedna z odmian – rabarbar leczniczy, była stosowana jako roślina lecznicza w dawnych Chinach. Do dziś w medycynie ludowej wykorzystywane są głównie korzenie rabarbaru.

11) Rabarbar ma mało kalorii oraz niski indeks glikemiczny. Pomaga w menopauzie, ma właściwości przeciwzapalne i przeczyszczające. Łagodzi stres.

12) Choć rabarbar zawiera dużo witamin i innych składników pomagających na różne dolegliwości, zawiera też kwas szczawiowy. Dlatego nie powinny go spożywać osoby chore na reumatyzm i z chorymi nerkami. Nie jest też polecany dla mężczyzn z niskim testosteronem.

Ciekawostki o rabarbarze: (c) Sadurski.com

Zobacz też inne ciekawostki:
> Rośliny szczęścia
> Pigwa

muzyk Przemysław Skałuba klarnecista Sejm Poprzedni post Strażak Grzegorz Braun i gaśnica w Sejmie. Jak to wyglądało naprawdę?
przesądy noworoczne Nowy Rok przesąd noworoczny ciekawostki zabobony Następny post 10 przesądów noworocznych i sylwestrowych na 2024 rok