Grochów Rondo Wiatraczna ciekawostki warszawskie

Warszawa. Rondo Wiatraczna na Grochowie – ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 8 sekund/y

Tu, gdzie dziś jest Rondo Wiatraczna, do 2030 r. ma być stacja trzeciej linii metra. Zanim to się stanie, przedstawiamy zestawienie faktów na jego temat. Nie tylko dla warszawiaków – ciekawostki o Rondzie Wiatraczna, które warto znać

Warszawski wiatrak

1) Wiatrak – tak skrótowo Rondo Wiatraczna nazywają mieszkańcy stolicy. To miejsce swoją nazwę zawdzięcza pobliskiej ulicy Wiatraczna. Nazwa tej ulicy faktycznie pochodzi od wiatraków, które prawdopodobnie kiedyś tu stały.

2) Choć w nazwie jest “rondo”, Rondo Wiatraczna rondem nie jest. Po pierwsze, nie ma okrągłego kształtu, ale przede wszystkim dlatego, że zasady ruchu kołowego definiują czym jest rondo. Rondo Wiatraczna nie jest rondem, gdyż kierowcy nie mogą tu jeździć dookoła (na ul. Grochowskiej jest znak zakazu skrętu w lewo).

mural Grochów Rondo Wiatraczna ciekawostki Warszawa
Mural na budynku, widoczny od strony Ronda Wiatraczna

Rondo Wiatraczna ciekawostki z historii

3) Tu, gdzie od 1908 r. powstała pętla autobusowa i obecnie jest Rondo Wiatraczna, wcześniej była parowozownia. Także stacja kolejki wąskotorowej, linii Jabłonna-Karczew.

4) W 1916 r. Grochów włączono do Warszawy. Ul. Wiatraczna, to część Grochowa.

5) Od 1925 r. z Ronda Wiatraczna zaczął kursować tramwaj 24. Ta linia łączyła Plac Trzech Krzyży i Gocławek.

6) Aleję Waszyngtona połączono z Rondem Wiatraczna w 1938 roku. Od tej pory jest jedną z ulic stykającą się z Rondem.

7) Po wojnie, w latach 50-ych Rondo Wiatraczna było placem, wokół którego stało kilka starych kamienic ul. Grochowskiej. Także trochę drewnianych i ceglanych baraków. Miejsce to zaczęło się zmieniać w latach 70-ych. To wtedy stanął tu Uniwersam, wielki PRL-owski supermarket.

najstarszy dom na Grochowie Grochów Rondo Wiatraczna ciekawostki
 Rondo Wiatraczna ciekawostki: najstarszy dom Grochowa – tak wyglądał w kwietniu 2024

Ciekawe miejsca w bliskich okolicach Ronda Wiatraczna

8) Najstarszy budynek Grochowa stoi przy ul. Kaleńskiej 12, róg Kobielskiej. Wzniesiono go w 1919 roku, prawdopodobnie z cegieł pochodzących z resztek Fortu Grochów. Dziś jest poważnie zaniedbany i zabezpieczony przed dewastacją, jednak fakt że jest zabytkiem powoduje, iż nie został rozebrany i czeka na lepsze czasy.

9) Piętrowy budynek z cegły stojący przy ul. Grochowskiej 224, to dawna Piekarnia Rajcherta. Zbudowano go w latach 1918-1927, a piekarnia nazywała się Europejska. Dziś budynek jest zabytkiem, został zabezpieczony przez popadnięciem w ruinę. Wkrótce ma tu powstać centrum kulturalne.

Piekarnia Rajcherta Grochów Rondo Wiatraczna ciekawostki
Grochów Rondo Wiatraczna ciekawostki: dawna Piekarnia Rajcherta 

10) Tu, gdzie od 1919 r. jest ulica Kaleńska, od końca XIX wieku była ulica Bzurska. Pod numerem 8 stoi barokowy pałac, mający nad wejściem liczbę: 1796. Budynek stanął w latach 2002-2004 i choć data 1796 może wprowadzać w błąd, nie jest przypadkowa. Bliźniaczy pałac od 1796 roku stoi w Dreźnie (Niemcy).

pałac ulica Kaleńska Grochów Warszawa
Ulica Kaleńska na Grochowie, blisko Ronda Wiatraczna. Replika pałacu z Drezna

11) Dom Słowa Bożego stoi przy ul. Grochowskiej 194/196 i zaprojektował go Stefan Szyller. Ostatni remont budynku miał miejsce w 2003 roku. Co ciekawe, w jednej z sal w 1990 i 1991 r. odbyło się kilka koncertów muzyki punk rockowej.

Dom Słowa Bożego Grochowska Grochów Warszawa
Dom Słowa Bożego na ul. Grochowskiej

12) 17-piętrowy, masywny blok o nazwie Rondo Wiatraczna (patrz zdjęcie na samej górze), otwarto w 2016 roku w miejscu, gdzie wcześniej stał wspomniany już PRL-owski Uniwersam Grochów. Jest to blok mieszkalny, na dole którego jest centrum handlowe (galeria handlowa). Budynek dominuje w rejonie Ronda Wiatraczna.

Na koniec

13) Gdy w Warszawie zostanie uruchomiona trzecia linia metra, najprawdopodobniej stacja metra będzie znajdować się na środku obecnego Ronda Wiatraczna. Tu, gdzie stają tramwaje kilku linii, a obok nich jest mały skwer z zielenią i kilkoma ławkami.

Ciekawostki o Rondzie Wiatraczna w Warszawie + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Park Skaryszewski w Warszawie
> Ciekawostki o ulicach Warszawy

maty wygłuszające hałas budownictwo Poprzedni post Maty wygłuszające. Zastosowanie, rodzaje i montaż
psychologia pokerzysty gra w karty Następny post Psychologia pokerzysty: zrozumienie sposobu myślenia graczy odnoszących sukcesy