Ciekawostki o selfie. Narcystyczna autopromocja, którą kochamy
Selfie, to słowo które a całym świecie zrobiło zawrotną karierę zaraz po tym, jak w smartfonach zamontowano pierwsze aparaty fotograficzne. Odtąd nie trzeba już nikogo prosić, aby zrobił nam zdjęcie. Czy moda na robienie sobie samemu zdjęć i chwalenie się nimi, nie sprawia, że jesteśmy jeszcze większymi egoistami i zbytnio kochamy samych siebie? Ciekawostki o selfie, które warto znać
Niesamowita historia selfie
1) Pierwsze zdjęcie swojej osoby wykonał Robert Cornelius, w roku 1839. Aby powstało, musiał przez minutę siedzieć w fotelu.
2) Znacznie bardziej ułatwione zadanie miały osoby po tym, jak w 1900 roku powstał Kodak Brownie, przenośny aparat fotograficzny. Najczęściej stawano po prostu przed lustrem i naciskano spust migawki swojego aparatu.
3) Pierwszą nastolatką, która zrobiła sobie samej zdjęcie, które potem wysłała do przyjaciela, była trzynastolatka Anastazja Nikołajewna (1901-1918) – Wielka Księżna, najmłodsza córka cara Mikołaja II. 4 lata później wraz z rodziną została zgładzona przez tajną policję sowiecką.
4) Pierwszy raz słowo selfie zostało użyte w 2002 roku. Jeden z Internautów na internetowym forum w Australii, 13 września 2002 umieścił zrobione sobie zdjęcie. Dodał trzy zdania komentarza, a ostatnie brzmiało: “And sorry about the focus, it was a selfie”.
5) Popularność selfie jest związana z popularnością mediów społecznościowych w Internecie. Selfie w dużych ilościach umieszczano na MySpace, a potem na Facebooku, gdy powstał i zaczął być coraz bardziej popularny. Początkowo robienie sobie samemu zdjęć uznawano za przejaw złego smaku, szybko jednak o tym zapomniano. Zdjęcia zaczęli dobić nie tylko nastolatkowie, ale i osoby dorosłe.
Selfie w liczbach
6) Obecnie co roku robionych jest prawie 100 milionów selfie. Niektórzy w czasie swego życia robią samemu sobie 25 tysięcy zdjęć.
7) Obliczono, że wśród wszystkich zdjęć umieszczonych w sieci, 4% to selfie.
8) Najwięcej selfie robią sobie osoby młode. Wśród osób w wieku 18-34 lata, robi je 82% ludzi.
9) 62% Amerykanów co najmniej raz zrobiło sobie selfie.
10) Przed wrzuceniem selfie do sieci, 54% osób korzysta z filtrów, edytując swoją skórę. Różne części twarzy i ciała, modyfikujemy trochę rzadziej.
Zadziwiające ciekawostki o selfie
11) Miejscem, gdzie najczęściej pstrykane są selfie, jest Wieża Eiffla w Paryżu. W państwo gdzie powstaje najwięcej selfie, to Filipiny.
12) Wśród osób, które robiły sobie selfie, był japoński astronauta Akihiko Hoshide. Robił sobie zdjęcia podczas “spaceru” w przestrzeni kosmicznej.
13) Pogoń za zrobieniem jak najlepszych ujęć spowodowała, że selfie robione w niebezpiecznych miejscach, było ostatnim zdjęciem życia. Na świecie, podczas robienia sobie selfie, rocznie ginie ponad 60 osób. Najwięcej osób ginie, spadając w przepaść.
14) O olbrzymiej popularności słowa selfie, świadczą różne zestawienia na popularniejsze słowa. W 2013 r. Oxford English Dictionary ogłosił, że selfie jest “Słowem roku”. W tym samym roku słowo trafiło do wersji online tego słynnego słownika.
15) Renesans mody na selfie przyniosły nowe aplikacje dostępne w smartfonach, w 2010 roku. Przed upublicznieniem selfie, można by było niemal dowolnie modyfikować cyfrowo.
16) Selfie, jak wszystko, zmienia się. Od jakiegoś czasu modne jest robienie zdjęć, które… nie są edytowane i upiększane. Od jakiegoś czasu popularnością cieszą się selfie twarzy bez makijażu.
Kijek do selfie – selfie stick
17) Kijek do selfie opatentowano w 2012 roku, a patent należy do Yeong-Ming Wanga. Jednak kijków z przymocowanym aparatem fotograficznym do robienia sobie zdjęć, używano wcześniej. Artysta estradowy Arnold Hogg takiej konstrukcji użył w 1925 roku, w Anglii. W 1969 r. kijek do selfie pojawił się w czechosłowackim filmie “Zabiłem Einsteina, panowie”.
18) Obecnie kijki do selfie są zabronione w niektórych miejscach, np. w muzeach.
Ciekawostki o selfie: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Historia telefonów komórkowych
> Ciekawostki o telewizji