skarpety ciekawostki skarpetki

Ciekawostki o skarpetach

Czas czytania:2 minut/y, 24 sekund/y

W Sadurski.com najlepsze ciekawostki o skarpetach. Rodzaje skarpet, czy kolorowe skarpetki można zakładać do garnituru? Ile skarpet powinien mieć mężczyzna? Te i inne ciekawostki o skarpetach

Historia skarpet oraz onuce – ciekawostki

1) Najstarsze znane skarpety pochodzą z roku 400 naszej ery (czyli mają 1600 lat). Były to skarpety zakładane do… sandałów.

2) Poprzednikami obecnych skarpet są onuce. Kwadratowy kawałek tkaniny z lnu lub bawełny zawijano wokół stopy. Miał chronić przed chłodem i otarciem stóp przez obuwie. Onuce największą karierę zrobiły w wojsku. Rosyjscy żołnierze używali onuc aż do 2007 roku. Onuce miały tę przewagę nad skarpetkami, że szybciej wysychały.

3) Taką samą funkcję jak onuce, pełnią skarpety. Początkowo robiono je z nici lub wełny. Stały się powszechne na przełomie XIX i XX wieku, gdyż wtedy zaczęto je produkować na masową skalę. Obecnie skarpetki są niezbędną częścią naszej garderoby.

skarpety ciekawostki skarpetki
Kiedyś kolorowe skarpetki zakładały tylko dzieci. Ciekawostki o skarpetach

4) Rodzaje skarpetek:
– bawełniane
– stopki
– z palcami
– specjalistyczne (np. narciarskie)
– podkolanówki

Jakie skarpety do garnituru?

5) Skarpety do garnituru powinny być specjalnie dobrane, nie tylko kolorystycznie. Ostatnio uważa się, że mężczyźni mogą sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa przy wyborze skarpetek, nawet do garnituru. A w ogóle skarpety zostały dostrzeżone przez specjalistów od mody jako ważny element ubioru, nie mniej ważny niż krawat.

Skarpety do garnituru powinny być wysokie, w żadnym wypadku (np. podczas siedzenia na krześle) nie mogą odsłonić skóry nogi, gdyż jest to nieeleganckie.

skarpety ciekawostki skarpetki
Takie skarpety i podkolanówki zakładają głównie dzieci. Ciekawostki o skarpetach

Ile par skarpet powinien mieć mężczyzna?

6) To oczywiście zależy od tego, jak często ich używa oraz jak często je pierze. Aby pomóc w odpowiedzi na to pytanie, wymyślono nawet wzór matematyczny. Należy go jednak traktować w kategoriach humorystycznych.

Kolorowe skarpety i osobowość

7) Do niedawna skarpetki produkowane dla dzieci miały różne kolory i wzorki (np. postacie z bajek), a skarpety dla dorosłych miały stonowaną kolorystykę i wzornictwo. Obecnie nikogo nie dziwią kolorowe skarpetki z dowolnymi wzorami na nogach osób dorosłych.

8) Podobno mężczyźni noszący kolorowe skarpety (crazy socks) to osoby inteligentne, częściej odnoszące sukces w życiu. Do tego odważne i nieco zwariowane. W USA przeprowadzono nawet naukowe badania na temat koloru skarpet i osobowości osób, które je noszą. Kolorowe skarpety, to okazja do zaakcentowania swojej wyjątkowości, indywidualizmu.

skarpety ciekawostki skarpetki
Skarpety pięciopalczaste – moda czy żart? Ciekawostki o skarpetach

Inne ciekawostki o skarpetach

9) Ważną częścią każdej skarpety jest tzw. macierz. Są to 2 fragmenty najbardziej narażone na uszkodzenia: okolice pięty oraz palców.

10) Jedna z japońskich firm sprzedaje skarpety… zakładane na buty.

11) Pewien producent skarpet wymyślił sposób produkcji skarpet kevlarowo-węglowych. Nigdy się one nie przetrą i nie pojawi się w nich dziura.

Ciekawostki o skarpetach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o garniturach
> Piwo ciekawostki
> Ciekawostki o okularach

podróże po Anglii Anglia Poprzedni post Wesoły Wieżowiec w Anglii – cz. 1
kuchnia turecka Turcja przysmaki Następny post Poznaj tradycyjne tureckie przysmaki