Polska zupa żurek – ciekawostki i fakty
Polska zupa żur czyli żurek. Z czego się go robi, jak podaje? Pochodzenie żurku, polskie tradycje, żurki regionalne. Zadziwiające ciekawostki o żurku, które warto znać
Co to jest żurek?
1) Żur (w zdrobnieniu: żurek), to rodzaj zupy na bazie zakwasu z mąki żytniej i wody. Do żuru często są dodawane jajka na twardo przekrojone na pół, ziemniaki oraz biała kiełbasa, czasem też inne dodatki. Jest jedzone z chlebem lub grzankami. Skład żurku jest często zależny od regionu Polski (np. jest żurek po śląsku, żurek po góralsku, żurek kujawski, żurek mazurski).
2) Niektórzy żurek mylnie nazywają białym barszczem. Tymczasem biały barszcz robi się na zakwasie z mąki pszennej i soku z kiszonej kapusty.
Legenda o żurku. Jak powstał żurek?
3) Według legendy, żurek powstał w wyniku zakładu hazardowego. Piekarz miał uwarzyć najgorszą zupę świata. Do zaczynu na chleb dodał wody, warzywa, grzyby, kiełbasę i czosnek. Taka kwaśna zupa okazała się… smaczna, więc piekarz przegrał zakład i musiał oddać swój majątek.
Żur i polskie tradycje. Pochodzenie żurku
4) Kiedyś żur nazywano kisielem, gdyż robiono go z czegoś, co kisło. Słowo żur pochodzi od niemieckiego słowa sur (kwaśny).
5) Pierwszy przepis na żurek podobno pochodzi z XVI wieku. Kwaśność według tego przepisu uzyskiwano z rośliny o nazwie barszcz.
6) Według tradycji, staropolski żurek kiedyś był pierwszą potrawą śniadania wielkanocnego i symbolem zakończenia Wielkiego Postu. Obecnie coraz częściej jest potrawą wielkanocną.
Ciekawostki o żurku
7) Żurek podawany jest do jedzenia 10-miesięcznym niemowlętom. Według niektórych, można go podawać dziecku 7-miesięcznemu.
8) Aby złagodzić kwaśność żurku, dodaje się nieco śmietany. Przy okazji zupa zmienia kolor na jaśniejszy.
9) Wśród sposobów podawania żurku, jest żurek w chlebie. Przekrawa się górną część chleba i wyjmuje to, co jest we wnętrzu. W tak powstałem miejsce – naczynie, wlewa się żurek. Następnie je się łyżką, jak zupę z miski.
10) Choć żurek jak już napisaliśmy, robiony jest na bazie zakwasu, te kupione w sklepach (w butelkach, słoikach, torebkach) najczęściej są robione w inny sposób, choć smakują podobnie.
11) W sieci można znaleźć przepisy na żurek wegetariański. Ale w sumie po co taki “specjalny” przepis, skoro (jak czytamy) wystarczy, żeby jednym ze składników nie była kiełbasa?
12) Po przygotowaniu, żurek może być przechowywany w lodówce maksymalnie przez trzy dni.
Ciekawostki o żurku: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: żurek w chlebie. Foto: Amakuha / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
> Ciekawostki o polskich zupach
> Zupa pomidorowa