Ciekawostki polskie 2018
Polska wśród najbardziej okrągłych krajów świata
Czy Polska jest okrągła? Granice ma raczej nieregularnych kształtów, ale… coś w tym jest. Argentyński bloger zadał sobie trochę trudu stworzył wzór matematyczny, aby obliczyć które państwa mają najbardziej „okrągły” kształt granic
Stworzony przez niego program komputerowy wyznaczył środkowy punkt każdego kraju, następnie sprawdzając które kraje da się wpisać w okrąg. W wyniku takich obliczeń, Polska znalazła się na piątym miejscu. Wyprzedają ją Sierra Leone, Nauru, Zimbabwe i Watykan.
Program komputerowy sprawdził też, które kraje są najbardziej „prostokątne”. W wyniku tych obliczeń Polska znalazła się wysoko także w tym rankingu, bo na pozycji 9.
Powyższe rankingi stworzone zostały jedynie dla zabawy, bo trudno doszukiwać się w nich jakiejś głębszej treści. Ale jeśli któremuś z Polaków wysoka pozycja jego kraju choćby w takim zestawieniu, może przynieść zadowolenie…
Zobacz też: > > Kazimierz Dolny ciekawostki
Polska większa o 1643 hektary
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2017 r. powierzchnia Polski zwiększyła się o 1643 hektary. Czyżby przyłączono jakieś nowe terytoria?
Odpowiedź jest prozaiczna: w wyniku rozporządzenia Rady Ministrów z 13 stycznia 2017 r. zmieniono sposób obliczania powierzchni kraju czyli o przebieg „linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej”.
Wyjaśnijmy to prościej: wszystko jest jak było, ale teraz obliczono inaczej, dodając do linii brzegowej więcej Bałtyku. Dzięki temu, jak obliczyli kartografowie, powierzchnia np. Władysława zwiększyła się o 297 hektarów, Krynicy Morskiej o 255 ha, Jastarni o 218 ha, a Helu o 123 ha.
Zobacz też: > Polskie wesele ciekawostki
Pierwszy piłkarz na polskim znaczku pocztowym
W dniu rozpoczęcia mundialu 2018 w Rosji, Poczta Polska postanowiła nadrobić wieloletnie zaległości i wreszcie pokazać na znaczku polskiego piłkarza. Jest nim Robert Lewandowski, którego nikomu nie trzeba przedstawiać
Obok jego fotograficznego wizerunku jest też symbol LR9. Znaczek ma nominał 6 złotych i został wydrukowany techniką rotograwiurową, w formacie 25,5 x 31,25 i w nakładzie 5 milionów sztuk. Znaczek zaprojektował Bożydar Grozdew.
Jak poinformowała Poczta Polska, Lewandowski „jest idolem młodych piłkarzy i kibiców. Oni wierzą, że Robert Lewandowski może zdobyć koronę króla strzelców turnieju, a nasza reprezentacja ma największą od wielu lat szansę na sukces”.
Poczta Polska już w okresie międzywojennym upamiętniała na znaczkach polskich sportowców (np. Halina Konopacka, Janusz Kusociński), jednak dotychczas na znaczkach nie było żadnego piłkarza.
Zobacz też: > Znaczki pocztowe ciekawostki
Będzie wielki aquapark w Polsce
Pomiędzy Warszawą a Łodzią, w Mszczonowie, powstaje Suntago Wodny Świat. Będzie to największy w tej części Europy rodzinny park wodny
Pierwsi goście skorzystają z wodnych atrakcji w pierwszej połowie 2019 roku. Na wielki hotel trzeba będzie poczekać do ostatniego kwartału 2020 r. Jeśli biznes wypali, w trzecim etapie budowy powstanie też centrum konferencyjne, galerie handlowe i bungalowy.
Inwestycja trwa od roku. Wylano już 16 tys. metrów sześciennych betonu, użyto 2250 ton stali zbrojeniowej. Obecnie trwa podróż do Polski 700. dużych palm, z których powstanie tropikalny ogród. Jadą przez holenderski Rotterdam, gdzie przechodzą aklimatyzację, bo polski klimat nie sprzyja takiej roślinności.
Obecnie na podobne atrakcje Polacy najbliżej mają do naszego zachodniego sąsiada. Pod Berlinem znajduje się Tropical Islands. Wkrótce taką atrakcję będą mieli w samym centrum kraju.
Skąd pomysł umiejscowienia wielkiego aquaparku pomiędzy Łodzią a Warszawą? W pobliżu biegnie autostrada A2 i droga expresowa S8, więc jest dobry dojazd. Nie bez znaczenia jest też fakt, że polski rząd w tych okolicach planuje wybudowanie wielkiego, międzynarodowego lotniska. Jeśli tak się stanie, o powodzenie tropikalnej rozrywki w środku Polski możemy być spokojni.
Zobacz też: > W pustyni i w puszczy – ciekawostki
Płock. Najstarsze zwierzę w europejskim ZOO
Marta ma 88 lat, jest aligatorem i mieszka w ogrodzie zoologicznym w Płocku. Jest najstarszym zwierzęciem ze wszystkich zwierząt w ogrodach zoologicznych Europy
Na urodziny przygotowano dwa torty. Jeden słodki, dla gości oraz drugi w mięsa, ryb i krewetek – dla solenizantki, która wpałaszowała pyszności ze smakiem.
88-letnia obecnie aligatorzyca Marta wykluła się z jaja w 1930 r. Było to w nieistniejącym już ZOO Reptile Jungle w Slidell, w stanie Luizjana (USA). Do płockiego ZOO przybyła jako 30-latka w 1960 r. razem z samcem imieniem Pedro. Oba aligatory były darem od mieszkającego w USA Polaka, inżyniera Tadeusza Wągrowskiego. Pedro jednak nie przypadł do serca Marcie i trafił do wrocławskiego ZOO. Próbowano ją swatać z innymi aligatorami – samcami, jednak wybrała życie w samotności. Została nawet gwiazdą filmową. W 1970 r. nad Zalewem Zegrzyńskim wystąpiła w polskim filmie „Hydrozagadka”.
Marta mieszka w Płocku od 58. lat. Jest karmiona raz w tygodniu (zwykle w środę). Zjada mięso wołowe lub ryby słodkowodne (w całości), np. płotki i leszcze. Jest przedstawicielem gatunku aligator missisipijski (Alligator mississippiensis), zwanym też aligatorem amerykańskim. Aligatory tego gatunku osiągają długość od 3 do 6 metrów i osiągają nawet 300 kilogramów wagi. W warunkach naturalnych zamieszkują brzegi rzek i jezior oraz tereny bagniste południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.
Więcej podobnych informacji: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ladek Zdrój ciekawostki