Warszawa ciekawostki warszawskie

Ciekawostki warszawskie z historii, które warto poznać

Czas czytania:3 minut/y, 6 sekund/y

Nieznane fakty o Warszawie. Ciekawostki warszawskie nie tylko dla Warszawiaków

Rolling Stones w Warszawie

1) Słynny zespół Rolling Stones w Warszawie wystąpił 4 razy. Dwa razy w 1967 roku, w Sali Kongresowej, 25 lipca 2007 r na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu. Czwarty koncert miał miejsce 8 lipca 2018 roku. Niektórzy do dziś wspominają słowa Micka Jaggera ze sceny: “Czudownie znów tu być!”

Żydowska Miss w Warszawie

2) Pierwszy i zarazem ostatni konkurs na najpiękniejszą Żydówkę – gala Miss Judea odbył się w warszawskim hotelu Polonia, 28 marca 1929 r. Inicjatorem konkursu była gazeta “Nasz Przegląd”, a zwyciężyła Zofia Ołdak, która zapewniała jurorów, ze chce być “nowoczesną kobietą i matką”.

Warszawa ciekawostki warszawskie pałace w Warszawie
Ciekawostki warszawskie: niektóre pałace w Warszawie

Złoty skarb z Banku Polskiego

3) 4 września 1939 r. z podziemi Banku Polskiego (ul. Bielańska) wywieziono 38 ton sztabek złota, co stanowiło połowę polskich depozytów tego kruszcu, na terenie kraju. Złoto przewiózł konwój 30 autobusów i samochodów. Cztery dni później transport dotarł do Łucka, gdzie dołączono pozostałe rezerwy polskiego złota, po czym trafił do Rumunii. Późniejsze losy polskiego złota mogłyby stać się kanwą filmu sensacyjnego. W każdym razie, złoto podróżowało przez szereg krajów, włącznie z Turcją, Kanadą, Libanem, Anglią i USA. To, co zostało (a zostało bardzo mało), powróciło po wojnie i zostało przejęte przez polską władzę ludową.

Warszawskie budki z piwem

4) W latach 50-ych na ulicach Warszawy pojawiły się pierwsze zielone budki z piwem. Miały być alternatywą miejsc, w których sprzedawano alkohole wysokoprocentowe i propagować piwo jako napój orzeźwiający. Pod koniec lat 60-ych budki budzące coraz gorsze skojarzenia jako miejsce pijaczków i bijatyk, zaczęły znikać.

Warszawa ciekawostki warszawskie
Ciekawostki warszawskie z historii

Zalew Zegrzyński koło Warszawy

5) Zalew Zegrzyński otwarto 22 lipca 1963 roku. Wcześniej trzeba było przesiedlić mieszkańców do okolicznych wiosek, a pod wodą znalazło się kilkanaście budynków wsi Zagroby i Rybaki oraz pewna ilość rosnących drzew. Zalew Zegrzyński miał być dla Warszawiaków “warszawskim morzem”, nazywano to też zegrzyńskim Balatonem (nawiązanie do słynnego w PRL-u jeziora na Węgrzech). W wypromowaniu zalewu pomogła w latach 80-ych Paskuda. Tak nazwano potwora wodnego, który rzekomo żył w zalewie, choć nikt go nigdy nie zobaczył. Mówiono, że to polski potwór z Loch Ness.

Warszawa. Pierwszy powojenny teatr

6) Pierwszym w lewobrzeżnej części Warszawy teatrem otwartym po wojnie, był Teatr Mały. Mieścił się przy ul. Marszałkowskiej, róg Hożej i miał 215 miejsc siedzących. Pierwsze przedstawienie – “Śluby Panieńskie” Fredry odbyło się 19 maja 1945 r. Teatr działał do 1950 roku.

Święty Andrzej Bobola

7) Święty Andrzej Bobola w 1992 r. został patronem metropolii warszawskiej, a w 2002 r. patronem Polski. Bogato zdobiona trumna z jego ciałem od 1989 r. znajduje się w Warszawie przy ul. Rakowieckiej, w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Warszawa ciekawostki warszawskie muzeum Fryderyka Chopina
Ciekawostki warszawskie: Muzeum Fryderyka Chopina

Niedoszłe muzeum Piłsudskiego w Warszawie

8) W 1937 r. władze niemieckiego miasta Magdeburg podarowały Warszawie drewniany dom, w którym więziono marszałka Józefa Piłsudskiego. Po przetransportowaniu do Łazienek Królewskich domu w częściach, został tu postawiony w 1938 r. i miało w nim powstać muzeum Marszałka. Wojna przekreśliła te plany, potem Polska została krajem socjalistycznym. Dom rozebrano pod koniec lat 40-ych.

Kolejne ciekawostki warszawskie

9) Choć od II wojny światowej minęło wiele lat, w Warszawie do dziś znajdowane są niewybuchy. Dlatego Warszawa jako jedyne polskie miasto, ma patrol saperski.

10) W lipcu 1926 r. Warszawę odwiedziła para hollywoodzkich gwiazdorów: Mary Pickford i Douglas Fairbanks. Nocowali w hotelu Bristol, gdzie na balkonie zrobiono im pamiątkowe zdjęcie.

11) Pierwszą warszawską pizzerię otworzono w 1989 roku, przy ul. Barskiej 37.

Ciekawostki warszawskie – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Bródnie
> Centrum Nauki Kopernik

pałac Salvo Montevideo ciekawostki Urugwaj Poprzedni post Niezwykłe ciekawostki o Montevideo, stolicy Urugwaju
Suchedniów ciekawostki atrakcje historia kościół Następny post Suchedniów – 10 ciekawostek