Najnowsze ciekawostki z Polski

niezwykłe śmieszne najnowsze ciekawostki z Polski

Niezwykłe i zabawne fakty o Polsce i Polakach. Zaskakujące, najnowsze ciekawostki z Polski, które warto poznać

Najdłuższa nazwa

1) Obecnie najdłuższą nazwą miejscowości w Polsce jest: Wólka Sokołowska k. Wólki Niedźwiedzkiej. Wieś znajduje się w województwie podkarpackim.

Za mała wanna

2) Pewien nadzwyczaj obszerny Polak zaklinował się podczas kąpieli w wannie, w swoim mieszkaniu. I pewnie tak by pozostał na wieki, gdyby nie miał obok wanny telefonu i nie interwencja wezwanej przez niego straży miejskiej.

mumia egipska mumie egipskie Egipt ciekawostki archeologiczne
Ciekawostki z polski: ciężarna mumia

Ciężarna mumia

3) Po zbadaniu mumii znajdujące się w Muzeum Narodowym w Warszawie okazało się, że jest to mumia ciężarnej kobiety, pierwsza taka na świecie. Sensacyjną informację o odkryciu podawały światowe media.

> Ciekawostki o muzeach

niezwykłe śmieszne najnowsze ciekawostki z Polski
Pałac Kultury i Nauki w centrum Warszawy

Jak robić kupę?

4) Lasy Polskie poradziły Polakom jak zrobić kupę w lesie „w zgodzie z naturą” i „z szacunkiem do przyrody”, korzystając z doświadczenia mądrych borsuków. Instrukcja w skrócie: trzeba zrobić dziurkę, odgarniając kawałek darni. W przypadku braku materiału podciernego można skorzystać z suchego mchu. Po wszystkim zakryć dołek wraz z zawartością, a leśne żuki tego samego dnia znajdą i spałaszują zawartość. Dzięki temu jeleń biegnący do WC nie poślizgnie się?

> Ciekawostki i kupie

żuk gnojowy kulka gówna ciekawostki o gównie sranie odchody żuki zwierzęta
Żuki gnojowe toczą kulkę zrobioną z odchodów

Nielegalne ławki

5) Gdy krakowscy urzędnicy uznali, że nie ma pieniędzy na postawienie dwóch ławek w parku w dzielnicy Podgórze (o co prosili mieszkańcy), zrobił to za własne pieniądze (ok. tysiąc złotych) jeden z Krakowian. Zamiast podziękować stwierdzono, że ławki postanowiono nielegalnie. Sprawa trafiła do prokuratury.

> Kraków ciekawostki

Najlepsza pizza z Polski

6) W internetowym konkursie na najlepszą pizzę neapolitańską wypiekaną w domu, zorganizowanym w sieci przez Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej w 2021 r., pierwsze i trzecie miejsce zdobyli Polacy. Udział w konkursie wzięło 726 osób z 50. krajów.

> Ciekawostki o pizzy

dowcipy o pizzy pizza humor kawały suchary memy śmieszne rysunki na wesoło
Ciekawostki z Polski: polska pizza

Co to jest pangram?

7) Zdanie: „Pójdźmy haftnąć w wklęsłości guberń” jest dosyć dziwne, jednak jest pangramem czyli zawiera wszystkie 32 litery polskiego alfabetu, użyte jeden raz.

Pomnik drzewa

8) Władze Wielnia (woj. wielkopolskie) usunęły rosnącą zieleń i zabetonowały plac w centrum miasta. Następnie na tym betonie postawiono… metalowy pomnik drzewa. Napis informuje, że jest to „symbol rozwoju społeczno-gospodarczego miasta i gminy Wieleń”. Pomnik jest jedynym miejscem na placu, w którego cieniu można skryć się przed promieniami słonecznymi.

Łódzkie tramwaje

9) Okazało się, że jeden z modeli tramwajów, jakie jeżdżą po Łodzi, mają za bardzo odstające lusterka. Motorniczy otrzymali więc sugestię, aby składali je przed wjazdem na al. Piłsudskiego, co ma zmniejszyć niebezpieczeństwo zahaczenia o autobusy. Trwający 3 lata remont al. Śmigłego-Rydza kosztował ok. 100 milionów złotych.

> Ciekawostki o Łodzi

Aleja Gwiazd ulica Piotrkowska ciekawostki atrakcje
To nie Hollywood, to Aleja Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

Lekarz poszukiwany

10) Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy w 2021 r. zamieścił ogłoszenie o poszukiwaniu lekarza specjalisty medycyny ratunkowej. Oferowano stawki: 225 zł za godzinę, co dało 50 tys. zł miesięcznie pensji. Gdy przez miesiąc nikt się nie zgłosił, sprawę nagłośniły media.

Polska kopalnia srebra

11) Czy wiesz, że największa kopalnia srebra świata znajduje się w Polsce? Tak twierdzi dobrze zorientowany Ranking World Silver Survey 2021. W 2020 r. polski KGHM wyprodukował 1352 tony srebra – w postaci gąsek, szybek i granulatu.

Najnowsze ciekawostki z Polski wyszperał i napisał: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zaskakujące ciekawostki
> Niesamowite ciekawostki ze świata