keith richards sen ciekawostki sny

Co znani ludzie zobaczyli w snach?

Czas czytania:3 minut/y, 51 sekund/y

Najwięksi idole świata, a nawet królowie – też muszą spać i też mają sny. Sny często stają się inspiracją do twórczości muzycznej, plastycznej i literackiej znanych twórców, są te inspiracją do wynalazków. Sadurski.com zaprasza do świata VIP-ów oraz snów

Ile snu potrzebuje geniusz?

Przeciętny człowiek potrzebuje 7 do 8 godzin snu na dobę. A co, jeśli ktoś jest nieprzeciętny? Cesarz Napoleon Bonaparte (1769-1821) wysokim wzrostem nie grzeszył (to akurat wszyscy wiedzą), za to spał o połowę krócej niż osoby z jego otoczenia (o tym wie już niewiele osób). Podobnie jak premierowi Wielkiej Brytanii Winstonowi Churchillowi (1874-1965), Napoleonowi wystarczyły 3-4 godziny snu na dobę. Churchill potrafił też spać przez 2 godziny na dobę, dzięki czemu w 2 dni wykonał pracę, którą normalnie powinien zrobić w 3 dni. Słynny wynalazca Nikola Tesla (1856-1943) też nie potrzebował więcej snu na dobę, niż dwie godziny.

Obecnemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi podobno wystarczają 3-4 godziny snu na dobę. Choć podobno zdarza mu się spać tylko 90 minut w ciągu doby. Media nie podają czy taki kozak, czy jednak chodzi potem niewyspany.

Oryginalny system spania miał słynny człowiek o wielu talentach – Leonardo da Vinci (1452-1519). Spał przez 15-20 minut, potem kilka godzin pracy, potem znów kwadrans snu i tak dalej, przez całą dobę.

Na przeciwnym biegunie można umieścić amerykańską piosenkarkę Mariah Carey, którą znamy np. z piosenki All I want for Christmas is you. W 2007 r. powiedziała dziennikarzowi, że aby jej głos był w formie, musi spać przez 15 godzin.

Literackie inspiracje ze snów

Powieściopisarz Charles Dickens (1812-1870), autor powieści: Dawid Copperfield, Klub Pickwicka, Opowieść wigilijna, do snu przywiązywał wielką wagę. Wieczorem sprawdzał kompas i upewniał się, że łóżko ustawione jest tak, aby twarz miał w stronę północy, w nogi w stronę południa. Miało to zwiększać jego kreatywność. Twierdził, że większość postaci z jego powieści, wcześniej mu się przyśniła. On tylko wprowadził je do swoich powieści.

Rok 1886. Robert Louis Stevenson krzyknął przez sen, więc żona wybudziła go z koszmaru sennego. Niedługo potem opisał swój sen w noweli, która stała się wielkim sukcesem. Tak powstała historia, którą świetnie znamy: “Doktor Jekyll i Mr Hyde”.

Jak postała powieść Stephena Kinga “Misery”? Literat leciał samolotem i uciął sobie drzemkę. Gdy się obudził, zapamiętał sen i powiedział sobie: “Muszę to napisać!”.

Stephenie Meyer (ur. 1973) miała kiedyś sen o dziewczynie zakochanej w wampirze. Wkrótce napisała o tym książkę pt. “Zmierzch”, która stała się bestsellerem. Wkrótce powieść sfilmowano, zagrali w niej Kristen Stewart i Robert Pattinson. Czy jest jeszcze ktoś, kto tego filmu nie zna?

sennik online sny znaczenie snów interpretacja sen
Sennik online – sprawdź swój sen

Wynalazcy i ich sny

A co z naukowcami i wynalazkami? Niemiecki matematyk Karl Gauss (1777-1855) twierdził, że prawa indukcji matematycznej odkrył… w czasie snu.

Czy to możliwe, że za swój sen można dostać Nagrodę Nobla? Austriacki farmakolog Otto Loewi (1873-1961) od lat prowadził badania nad chemicznymi mechanizmami przekazywania bodźców nerwowych. Jego teoria wciąż była tylko teorią i nie mógł jej naukowo dowieść. Którejś nocy zanotował coś ważnego na kartce, pod wpływem snu. Niestety rano nie mógł tego rozczytać. Na szczęście kolejnej nocy sen się powtórzył. Obudził się i opisał eksperyment, który należy przeprowadzić. Rano zrobił eksperyment na sercu żaby i to był strzał w dziesiątkę. W 1936 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

Melodie ze snów

Londyn. W 1965 r. Paul McCartney z The Beatles we śnie usłyszał piękną melodię. Obudził się, wyskoczył z łóżka i zasiadł do fortepianu. Tak powstała piosenka “Yesterday”, która trafiła na szczyty list przebojów; zresztą tę melodię znamy wszyscy.

To teraz może coś o gitarzyście Keith Richardsie (foto na górze) z zespołu Rolling Stones. 5 czerwca, także w roku 1965, odbył się nieudany koncert. Fani wywołali burdę, interweniowała policja i Rolling Stonesi po 4-ech piosenkach musieli ratować się ucieczką. Tej nocy Keith Richards usłyszał we śnie riff. Wyskoczył z łóżka, zagrał go na gitarze i nagrał na magnetofon szpulowy. Rano dał kolegom do odsłuchania. Tak powstał prawdopodobnie najsłynniejszy utwór Stonesów: “(I Can’t Get No) Satisfaction”.

Sen Hitlera

O tej postaci ludzkość chciałaby zapomnieć. I być może nigdy byś my nie usłyszeli nazwiska Adolf Hitler (1889-1945), gdyby nie pewien sen. Adolf, młody żołnierz armii niemieckiej, podczas I wojny światowej zasnął w okopie i miał koszmarny sen. Zobaczył w tym śnie siebie, przygniecionego kawałkami ziemi i żelastwem. Wizja była tak przerażająca, że młody Adolf wyskoczył z okopu. W chwilę później w okop trafił pocisk, który zabił we śnie wszystkich jego kompanów.

Ciekawostki związane ze snem: (c) Sadurski.com

Zobacz też:

koszmary senne koszmar senny sny sen sennik
> Wszystko na temat: koszmary senne
ciekawostki weselne wesele atrakcje przysłowia tematyczne Poprzedni post Polskie wesele – ciekawostki weselne
jarmarki bożonarodzeniowe lubuskie województwo Następny post Jarmarki bożonarodzeniowe Lubuskie