Ciekawostki związane ze sportem i olimpiadami, olimpijskie rekordy

sport ciekawostki biegacze bieg przez płotki bieżnia

Sport i aktywność fizyczna towarzyszą gatunkowi ludzkiemu już od zarania dziejów. Współzawodnictwo leży po prostu w naszej naturze a sporty to rzecz, którą mamy po prostu we krwi. Są one formą pokojowego współzawodnictwa i rywalizacji, która od zawsze dostarczała nam mnóstwa rozrywki. Po dziś dzień ludzie uprawiają różne sporty lub też oglądają zmagania innych dla rozrywki. Rozwój sportu a także niesłychany wzrost popularności różnorodnych dyscyplin sprawia, że istnieje też masa anegdot, faktów czy naprawdę niesamowitych historii z nimi związanych. Zapraszamy do lektury naszego najnowszego tekstu, w którym zebraliśmy specjalnie dla Was najciekawsze ciekawostki sportowe. Na koniec także wyjaśniamy czym się zajmujemy w Mightytips.pl i jak tworzymy nasz ranking bukmacherów.

Ciekawostki związane olimpiadami

Niedawno zakończyły się igrzyska olimpijskie w Tokio. Z tej okazji nasz ekspert Irenka Zając, której pełen profil możesz znaleźć tutaj przygotowała dla Was szereg ciekawostek związanych z olimpiadami.

Flagę olimpijską zapewne kojarzy każdy z Was. Czy wiesz jednak co symbolizują charakterystyczne okręgi i ich kolory. Otóż 5 okręgów symbolizuje 5 kontynentów. Z kolei ich barwy wraz z białym tłem całej flagi dobrano tak, by co najmniej jeden z nich był obecny na jakiejś fladze państwa z tego kontynentu, oczywiście według stanu z 1913 roku.

Następne igrzyska w Paryżu zostały przyznane temu miastu całkowicie intencjonalnie. W 2024 będzie bowiem setna rocznika tych z pierwszych nowożytnych igrzysk, które odbyły się właśnie w Paryżu w 1924 roku.

Paryż ciekawostki związane ze sportem olimpiady sport
W 2024 r. czeka nas olimpiada w Paryżu. Dokładnie 100 lat wcześniej też odbyła się w tym mieście

Program tamtych przedwojennych igrzysk olimpijskich znacznie różnił się od tego, co możemy oglądać na olimpiadzie obecnie. Delikatnie mówiąc, nie było mowy o współczesnych dyscyplinach, takich jak wspinaczka czy jazda na deskorolce. W 1924 roku na olimpiadzie medal można było zdobyć w konkurencjach takich, jak:

  • Malarstwo,
  • Rzeźbiarstwo,
  • Muzyka,
  • Literatura,
  • Architektura.

Wspominając pierwsze igrzyska nie sposób nie wspomnieć, że rozdawane na nich złote medale olimpijskie nie były wcale złote. Na pierwszych igrzyskach olimpijskich, które odbyły się w 1896 roku w Atenach zawodnicy zajmujący pierwszy stopień na podium otrzymywali … medal srebrny. Z kolei druga pozycja była wynagradzana medalem brązowym. Zawodnik, który zajął trzecie miejsce. musiał obejść się jedynie smakiem.

Medale ze złota dla zwycięzców pojawiły się dopiero na Igrzyskach w Paryżu, które odbyły się w 1900 roku. Trzeba uczciwie przyznać, że jednak nie zagościły na długo wśród nagród wręczanych tryumfatorom. Ostatni raz medale, wykonane rzeczywiście z najcenniejszego kruszcu w całości, otrzymali zawodnicy biorący udział w Piątych Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie w roku 1912. Współcześnie, medale na igrzyskach organizowanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski są jedynie pozłacane. Trzeba wspomnieć, że cenne złoto stanowi tam tylko około 1% całej wagi odlewu, reszta to srebro, którego jest około 93% oraz miedź, której zawartość szacuje się na 6%.

Najciekawsze rekordy

Zanim zaprezentujemy Wam nasz ranking bukmacherów warto wspomnieć także o najciekawszych rekordach w sporcie. Podczas IO, gdzie rywalizacja jest wyśrubowana do granic możliwości, często padają rekordy olimpijskie lub nawet świata. Niektóre z nich, utrzymują się jednak przez bardzo wiele lat. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że pewien amerykański lekkoatleta specjalizujący się w skoku w dal, Bob Beamon, zdobył medal oddając bardzo długi skok na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku.

ciekawostki związane ze sportem olimpiady olimpiada
Pięć kół. Symbol igrzysk znany jest na całym świecie

Skoczył on rekordowo, bowiem na odległość aż 8,90 metrów. Jego wspaniały wynik do dziś pozostaje olimpijskim rekordem. Jeśli porównać go z wynikami zawodników biorących w udział we współczesnych igrzyskach, np. w 2016 roku w Rio de Janeiro to wynik ten wciąż zapewniłby mu złoty medal. Mało tego, miałby przewagę niemal pół metra. Na igrzyskach w Rio zwyciężył Jeff Henderson, który uzyskał wynik 8.38 m.

Inwestowanie w zakłady sportowe

Na koniec warto wspomnieć o tym, czym my się zajmujemy. Ten artykuł przygotowany przez zespół portalu Mightytips.pl, zawierający m.in. ranking bukmacherów, profesjonalne typy bukmacherskie oraz szereg artykułów, opisujących najciekawsze kwestie związane z zakładami sportowymi. Co to jest ranking bukmacherów i dlaczego jest on istotny? W Polsce mamy kilkadziesiąt legalnych bukmacherów. To naturalne, że część z tych firm ma lepszą, a część gorszą ofertę w wybranych aspektach. Nasz ranking bukmacherów porównuje między innymi oferowane przez te firmy kursy na najwyższe zdarzenia czy dostępne tam bonusy na start.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia naszej strony, jeśli interesuje Cię sport i chcesz zarobić na inwestowaniu w zakłady bukmacherskie. Współcześnie, w zakładach sportowych zarobić jest dość trudno. Wszystkie informacje od razu trafiają do mediów i mają wpływ na wysokość kursów. Warto mieć po swojej stronie doświadczonego partnera. Eksperci portalu Mightytips.pl publikują m.in. typy bukmacherskie, które mają potwierdzoną skuteczność.

Podsumowanie

Sport pełen jest historii zapierających w piersiach rywalizacji i pięknych rekordów, które przetrwały w annałach sportowych przez wiele lat. Współcześnie igrzyska olimpijskie to także piękna rywalizacja, ale coraz częściej ustępuje ona wszechobecnej komercji. Olimpijskiego ducha zastąpiły pieniądze, a świat sportu został zdominowany przez zakłady bukmacherskie, które stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Mamy nadzieję, że ciekawostki zawarte w tym artykule były dla Ciebie interesujące. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych newsów ze świata sportu, zapraszamy do odwiedzenia portalu Mightytips.pl.

zawsz 1064