Czerwony burak (burak ćwikłowy) ciekawostki

burak ciekawostki o burakach buraki barszcz czerwony

Jak długo buraki goszczą na naszych stołach? Z czym nie należy ich łączyć? Przeczytaj ciekawostki o najbardziej czerwonym warzywie, buraku

Historia buraków w Polsce

Warzywa do Polski sprowadziła królowa Bona dopiero w XVI wieku. Jednak nie dotyczy to buraków. Te znane były już za Piastów. Zgodnie z legendą, kmieć Piast, urządzający postrzyżyny syna, częstował gości wszystkim, co nadawało się na wystawną biesiadę: mięsami, rybami, grzybami i burakami.

Gdy na naszych terenach zaczęły się pojawiać pomidory, seler czy papryka, czerwony burak miał już ugruntowaną pozycję, która z biegiem lat rosła. W bogatych domach to warzywo było dodatkiem wnoszącym na stoły podziwiany, żywy kolor. W biednych domach nieraz tworzyło cały posiłek. „Chłopi i ubodzy rzemieślnicy nie jedzą ani mięsa, ani warzyw, oprócz buraków i pasternaku” – czytamy w „Historii polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje”.

Pierwszy barszcz wcale nie był z buraków

Mimo dużej popularności czerwonego buraka, musiały minąć setki lat od jego pojawienia się na polskich stołach, zanim stał się składnikiem barszczu. Dziś nie wyobrażamy sobie tej zupy inaczej, niż jako wywaru z pociętych buraków. Jeszcze w średniowieczu, a niektórzy badacze przekonują, że aż do XVIII wieku, danie to szykowano z owoców i łodyg barszczu zwyczajnego, czyli rośliny przypominającej groźny barszcz Sosnowskiego. Zupa taka miała nie tylko ostry, nieco kwaśny smak, ale nawet… lekko odurzające właściwości.

W tym czasie czerwony burak używany był jako coś w rodzaju leku. Kwas lub sok z buraka pito z myślą o zmniejszeniu gorączki, rozprawieniu się z bólem głowy albo innymi skutkami zbyt intensywnych hulanek.

Z czym nie łączyć soku z buraka?

Buraka którego mamy spożyć, nie powinno się łączyć z niektórymi dodatkami. Na przykład z sokiem cytrusowym lub pomidorowym. Także z produktami, które zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego (np. płatki z otrębami, chleb razowy). Wymienione składniki nie tylko pogarszają smak soku z czerwonych buraków, ale również utrudniają organizmowi wchłanianie witamin i minerałów, które są w nim zawarte.

Inne ciekawostki o buraku

* Burak czerwony (burak ćwikłowy) to roślina dwuletnia.
* Był uprawiany w czasach starożytnych, dla celów spożywczych i leczniczych.
* Ma jadalny korzeń, a także liście. Młode liście buraka, to botwina. Zawierają one więcej białka i soli mineralnych niż korzenie.
* Uprawa: nasiona wysiewa się w kwietniu. Okres wzrostu trwa 3-4 miesiące. Nie wymaga żyznej gleby.
* Korzeń zawiera białko, cukry, sole mineralne, witaminy z grupy B i witaminę C. Ma dużą zawartość błonnika.

Przeczytaj też: 
> Stół wiejski na wesele – poradnik
> Trufle ciekawostki