cynamon ciekawostki o cynamonie laski cynamonu przyprawa

Cynamon – kiedyś konkurent złota

Czas czytania:3 minut/y, 41 sekund/y

Cynamon ciekawostki i informacje

Przed wiekami był wart tyle, co złoto i walczyły o niego królestwa. Dziś tę przyprawę o oryginalnym smaku i zapachu znamy wszyscy. Poznaj ciekawostki o cynamonie!

Cynamon – podstawowe informacje

* Cynamon otrzymujemy z wysuszonej kory cynamonowca. Można ją kupić w proszku, olejku lub w kawałkach, jako wąski rulonik.

* Cynamon składa się z wody (11%) oraz węglowodanów (80%), w tym połowa to błonnik pokarmowy. Jest źródłem witaminy E i K, także wapnia, żelaza i magnezu.

* Swój zapach zawdzięcza substancji lotnej o nazwie aldehyd cynamonu.

* Cynamon korzystnie wpływa na trawienia i oddychanie. Działa grzybobójczo i antyseptycznie. Ma też szereg innych korzystnych właściwości dla zdrowia.

Cynamonowiec

* Cynamonowce, to drzewa i krzewy rosnące w klimacie subtropikalnym. Łącznie ok. ćwierć tysiąca gatunków. Wybrane gatunki cynamonowca, to:
– Cynamonowiec cejloński,
– Cynamonowiec wonny.
Czasami cynamonem nazywane są też produkty ze strączyńca (cynamon z Batawii) lub z korzybiela (cynamon biały). Aby odróżnić laski np. cynamonu cejlońskiego od podobnych roślin, trzeba doświadczenia. Konkretne porady można znaleźć w sieci.

cynamon ciekawostki o cynamonie laski cynamonu przyprawa
Brązowy proszek o charakterystycznej woni. Ciekawostki o cynamonie

Cynamon kiedyś

* Cynamon znany jest od starożytności. Używano go w starożytnym Egipcie do mumifikacji zwłok. W starożytności cynamon uważano za lekarstwo na wiele chorób. Cesarze rzymscy przechowywali cynamon w szkatułkach wraz z klejnotami. Był wtedy drogocennym proszkiem, wartym tyle, co złoto.

* Gdy cesarz Neron zamordował swoją żonę, zażądał aby na jej stosie żałobnym spalono wszystkie zapasy cynamonu znajdującego się w Rzymie.

* Grecy i Rzymianie po narodzinach Chrystusa używali cynamonu jako przeprawy do potraw.

* O cynamonie można przeczytać w Piśmie Świętym i w dziełach Herodota.

* W średniowieczu lekarze zalecali cynamon na kaszel, bóle gardła i stawów.

Rywalizacja o cynamon

W XII i XIII wieku monopol w handlu cynamonem na Europę mieli Wenecjanie. Dbali o to, aby cena przyprawy była bardzo wysoka. Cynamon był jednym z powodów zamorskich wypraw Portugalczyków. Po roku wrócili z wyspy Cejlon do Lizbony z 11. tonami kory cynamonowej. Wkrótce wysoka cena cynamonu w Europie stała się przekleństwem Cejlonu. Gdy wycięto tam wszystkie cynamonowce, zaczęto je uprawiać. Wybuchła zaciekła walka między Portugalczykami a Wenecjanami. W 1640 r. na Cejlon (Sri Lanka) przybyli Holendrzy, zdobywając port Galle. Wkrótce wypuścili akcje, który mógł kupować każdy inwestor, niezależnie od kraju w którym mieszkał. Ruszyły coraz częstsze wyprawy na Cejlon. Kawalkada okrętów z cynamonem wzbogaciła akcjonariuszy i uznano ją za pierwszą korporację.

cynamon ciekawostki o cynamonie laski cynamonu przyprawa wypieki
Pyszne wypieki z dodatkiem cynamonu. Ciekawostki o cynamonie

Skąd mamy cynamon?

Głównym producentem cynamonu jest Sri Lanka. Cynamon kasja produkowany jest głównie w Chinach i Indonezji. Jest też produkowany w Wietnamie, na Madagaskarze i w małych ilościach w innych krajach.

Jak produkuje się cynamon?

Jest to pracochłonny i czasochłonny proces. Po osiągnięciu przez cynamonowca 2-3 lat, wycina się go i pozbawia liści. Pędy ucina się na ok. 20-centymetrowe kawałki, które pozbywa się kory. Tę suszy się na słońcu, przez co uzyskuje ona brązowy kolor. Podczas wysychania, kora zwija się.

Do czego służy cynamon?

* Znakomicie pasuje jako dodatek do słodkich przypraw z ryżu, pieczonych jabłek, szarlotek, grzanego wina i ponczu. Cynamon jest też dodawany do różnych potraw. Włosi dodają cynamon do zupy fasolowej, Francuzi do potrawki z kuropatwy i zająca, Hiszpanie do czekolady.

* Cynamon od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Napisano o nim niemal 5 tys. lat temu w chińskiej księdze zielarskiej Shennonga.

* W okresie Bożego Narodzenia niektórzy wykorzystują laski cynamonu jako dekoracje na świąteczny stół. Spalając się, cynamon wyzwala swój aromat.

* Amerykańscy lekarze stwierdzili, ze spożywanie cynamonu spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Uważa się też, że jest afrodyzjakiem.

cynamon ciekawostki o cynamonie laski cynamonu przyprawa
Laski cynamonu czyli wysuszona kora cynamonowca. Ciekawostki o cynamonie 

Kosmetyka i cynamon ciekawostki

* Niektóre kobiety smarują usta cynamonem z wazeliną. Tak robiła Angelina Jolie, aby mieć pełniejsze usta. Niestety, efekt jest krótkotrwały.

* Niektórzy używają cynamonu do maseczek na twarz (podobno pomaga przy trądziku) oraz nakładają na skórę głowy przed myciem włosów (zmniejsza wypadanie włosów, łagodzi stany zapalne skóry głowy). Jest też używany do peelingu naskórka. Uwaga, u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.

Jak przechowywać cynamon?

Ponieważ cynamon szybko traci swój zapach, najlepiej trzymać go w szczelnie zamkniętym słoiku. Nie przez przypadek laski (kora) cynamonu sprzedawane są w szklanych tulejach.

Inne ciekawostki o cynamonie

* Z powodu kumaryny znajdującej się w cynamonie, nie należy spożywać jego dużych ilości.

* Taoiści uważali kasję (cynamon chiński) za pokarm bogów.

Ciekawostki o cynamonie: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Gorzka czekolada
> Ciekawostki o cytrynie
> Aloes

Flagstaff Arizona AZ ciekawostki podróże Poprzedni post Flagstaff, miasto w Arizonie
Masajowie ciekawostki o Masajach Masaj Następny post Masajowie z Kenii. Lud, który warto poznać