Czarny humor – co to jest? Przykłady

czarny humor co to jest definicja dowcipy kawały żarty śmieszne suchary

Kiedyś wszyscy wiedzieli, co to jest czarny humor. Chodziło o makabrę, grozę, żarty mrożące krew w żyłach ze strachu. O żarty ze śmierci, z wydarzeń niesłychanie tragicznych. Czarny – czyli kończący się śmiercią i żałobą. Bo kolor czarny, to symbol smutku, śmierci. Kiedyś słysząc hasło „czarny humor” wszyscy wiedzieli o co chodzi, a jak jest obecnie?

Coraz częściej czarny humor rozumiany jest jako humor o księżach, klerze. Księża i najczęściej też zakonnice chodzą w długich, czarnych szatach. Więc jeśli istnieje określenie czarny humor – niektórzy wymyślili, że może być synonimem dowcipów o księżach.

Jest jeszcze jedno wyjaśnienie określenia czarny humor, co ze zdziwieniem niedawno odkryłem, poszukując w Google słów związanych z tym właśnie określeniem. Otóż niektórzy rozumieją go jako… dowcipy o Murzynach. Najciemniejszy kolor świata skojarzono z kolorem skóry, określeniu czarny humor (celowo czy przypadkiem?) nadając rasistowskiego przesłania. Chodzi o mieszkańców Afryki, czarnoskórych. Niektórym jak się okazuje, także z tym kojarzy się znane od dawna określenie „czarny humor”.

To wszystko powoduje, że niektórzy (głównie osoby młode) poszukują w sieci odpowiedzi na pytanie: Co to jest czarny humor.

Mimo wszystko, zdecydowana większość ludzi określenie czarny humor kojarzy tak, jak powinno – z makabrą. Szukając filmów albo książek, na pewno (lub prawie na pewno) pod frazą czarny humor nie znajdziemy filmów czy książek o Murzynach albo o księżach. Zostańmy więc przy standardowym, istniejącym od setek lat znaczeniu określenia czarny humor. I w przyszłości raczej to się już nie zmieni.

czarny humor dowcipy kawały żarty
On już wie, co znaczy określenie czarny humor

Humor dla inteligentnych

Ten temat pojawia się co jakiś czas. Jest nawet badany naukowo. Kto i dlaczego lubi czarny humor? Naukowcy zbadali, że lubią go osoby inteligentne, mające wyższe IQ. No, powiedzmy osoby bardziej inteligentne od przeciętnej.

Inna historia, to oddziaływanie czarnego humoru, w związku z okolicznościami. Osoby, które przeżyły tragedię, niedawno straciły osobę najbliższą – niedobrze reagują na wszelkie przejawy czarnego humoru. Psychologicznie to uzasadnione i zrozumiałe. Ból jest zbyt świeży, więc często agresywnie mogą reagować na osoby opowiadające w ich pobliżu makabryczne żarty. Co ciekawe, gdyby nie fakt śmierci bliskiej osoby, mogłoby się okazać, że tak naprawdę lubią czarny humor. Ale akurat nie w tym momencie, w tej części swojego życia.

Dlaczego lubimy horrory

Przy okazji podobny temat. Horrory (filmy, książki, inne dzieła) opowiadające o strasznych wydarzeniach i śmierci – są klasyfikowane jako… rozrywka. Okazuje się, ze człowiek tak naprawdę lubi się bać (i to też badano naukowo). Pod warunkiem, że równocześnie wie, że jemu nic wtedy nie grozi. Złowrogie wydarzenia są poza nim, jego nie dotyczą, ale tylko bohaterów filmu czy książki.

Wiele osób lubi, a nawet uwielbia filmy o straszliwej śmierci, o ćwiartowaniu ludzi i ludzkich zwłok. Mnóstwo zwolenników mają też filmy katastroficzne. Powtórzmy, chętnie oglądamy wszelkie makabreski, jeśli mamy świadomość, że nie jest to świat realny, bezpośrednio nas dotyczący. W przeciwnym wypadku na pewno nie chcielibyśmy w takich wydarzeniach uczestniczyć, szczególnie jako ofiara.

Tekst: (c) Szczepan Sadurski / Sadurski.com

czarny humor cmentarz dowcipy cmentarze kawały groby
Miłych snów!

Przykłady czarnego humoru

Pora na kilka przykładów czarnego humoru. Prezentujemy je poniżej.

Seryjny morderca

Wieczór. Seryjny morderca ciągnie kobietę do lasu. Ona przerażona:
– Ale ponuro i ciemno w tym lesie! Boję się!
Na to morderca:
– A ja co mam k…a powiedzieć? Zaraz sam będę wracał!

> Tu więcej

Najkrótszy dowcip

– Z czego składa się najprostszy zestaw wypoczynkowy?
– Z lichtarza i trumny.

> Więcej najkrótszych czarnych humorów

Medyczne makabreski

Do gabinetu lekarza wchodzi facet z nożem w brzuchu.
– Przyjmuję tylko do piętnastej!
– To co ja mam zrobić?
Lekarz wyjmuje facetowi nóż z brzucha i wkłada mu go w oko.
– Okulista do siedemnastej!

> Medyczne dowcipy z dreszczykiem

czarny humor najkrótsze dowcipy zagadki
Czarny humor – czyli makabryczne, a równocześnie zabawne historie

Jak grzebać nieboszczyków?

Na cmentarzu odbywa się zebranie, którego głównym tematem jest: Jak bardziej ekonomicznie grzebać nieboszczyków. Stolarz proponuje:
– Można zaoszczędzić drewno, chowając umarłych w workach celofanowych.
Grabarz:
– Proponuję grzebać nieboszczyków na stojąco.
Kamieniarz:
– I zakopywać tylko do połowy!

> Dowcipy o cmentarzach

Facet u psychiatry

Przychodzi facet do psychiatry i mówi:
– Panie doktorze, moja żona wmówiła sobie, że jest wampirem.
– A czy nocą próbował pan jakoś ją do siebie przytulić, czule porozmawiać?
– Próbowałem, ale śpimy w oddzielnych trumnach.

> Dowcipy o wampirach

Lokaj w starym zamku

Amerykański multimilioner zastanawia się nad możliwością kupna starego zamku w Anglii. Rozmawia w tej sprawie z sędziwym lokajem mieszkającym w zamku.
– Słyszałem, że jakiś duch nawiedza ten zamek.
– Ludzie plotą bzdury! Mieszkam tu od trzystu lat i nigdy go nie spotkałem.

> Dowcipy o duchach

Zobacz też:
> Ciekawostki o wampirach
> Dracula – ciekawostki
> Ciekawostki o cmentarzach