Czechy. Ciekawostki o sąsiedzie Polski
Z czego słyną Czechy ciekawostki i fakty. Jacy są Czesi, z czego słyną Czechy, co ciekawego tu można zobaczyć
Czechy – informacje
1) Czechy (Republika Czeska), południowy sąsiad Polski, ma ponad 10 milionów mieszkańców. Na obszarach miejskich zamieszkuje ponad 70% Czechów. Stolicą kraju jest Praga.
2) Czechy wstąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, a w 1999 roku dołączyły do NATO.
3) Należą do 31. najbogatszych krajów świata pod względem dochodów, na 10. miejscu na świecie pod względem występowania przestępczości. Uplasowali się też (niestety) na 10. miejscu w skali świata pod względem korupcji.
Czechy ciekawostki
4) W 1995 roku w miejscowości Domazlice doszło do incydentu, w którym pies obsikał paczkę. Potem okazało się, że znajdowała się w niej bomba zegarowa. Mocz doprowadził do zmoczenia zapalnika i bomba nie wybuchła. Pies uratował w ten sposób życie kilku osobom.
5) W Pradze jadąc metrem można natrafić na tzw. „randkowy wagon”. Single mogą w nim nawiązać kontakt z drugą osobą. Miejmy nadzieję, że tych wagonów jeszcze nie zlikwidowano.
6) W Czechach przetrwało do dziś aż 2 tysiące zamków i pałaców. Zamek na Hradczanach w Pradze znajduje się w pierwszej trójce największych zamków na świecie.
7) Największym stadionem piłkarskim w Czechach jest Stadion Strahov w Pradze, wybudowany w latach 20. XX wieku, potem rozbudowywany w 1948 i 1975 roku. Może pomieścić niemal 250 tysięcy widzów. Jest więc drugim obiektem sportowym na świecie.
8) W Czechach zostały wynalezione soczewki kontaktowe. Dodajmy, że czescy naukowcy opracowali inteligentne nawozy, które są w stanie przetrwać suszę.
Jacy są Czesi ciekawostki
9) Prawo czeskie nie toleruje kierowców prowadzących samochodu w nawet w najmniejszym stopniu nietrzeźwości. Siadając za kierownicą należy mieć 0,0 promila. O dziwo, równocześnie przeciętny Czech rocznie wypija średnio 160 litrów piwa (najwięcej na świecie) oraz 13 litrów innych alkoholi. Narodowym alkoholem w tym kraju jest becherovka (ziołowy likier), śliwowica i piwo.
10) Narodowym sportem Czechów jest hokej na lodzie. Kibice zachwycają się każdym meczem, a czescy hokeiści zawsze walczą do końca i często wygrywają z drużyną rywali.
11) Początek edukacji rozpoczyna się w Czechach w wieku 6 lat. Średni poziom IQ Czecha wynosi 98. Według statystyk jedna osoba czyta 64 minuty dziennie, co jest najlepszym wynikiem w Europie.
12) Około 90% mieszkańców Czech ukończyło minimum szkołę średnią.
13) Czeska kuchnia oferuje bardzo smaczne zupy, sosy, smażone sery oraz jedyne w swoim rodzaju, wspomniane już piwo. Tradycyjnymi daniami Czechów są: zupa cebulowa i praska szynka z kremem chrzanowym.
Co ciekawego znajdziesz w Czechach
14) Czechy słyną ze znakomitych uzdrowisk. Do najsłynniejszych należą Karlowe Wary, Franciszkowe Łaźnie i Mariańskie Łaźnie które tworzą Zachodnio-Czeski Trójkąt Uzdrowiskowy. Biją w nich dziesiątki gorących źródeł. Tutejsze uzdrowiska chętnie są odwiedzane przez znane i wyjątkowe osobistości. Bywali tu na przykład Ludwig van Beethoven i Karol Marks.
15) Obok granicy z Polską znajdują się Fortyfikacje w Králíky (Králický Sněžník). To dawne schrony, które zostały odnowione i udostępnione dla zwiedzających. Zwiedzać można 247 obiektów, w tym 191 lekkich schronów bojowych i 56 ciężkich schronów.
16) ZOO Safari w Dvur Kralove, to miejsce nie tylko dla najmłodszych, ale dla całej rodziny. To prawdziwa namiastka afrykańskiego safari, a
wszystkie zwierzęta można oglądać poruszając się specjalnymi autobusami.
Czechy – przyroda i turystyka
17) Góry i wzgórza pokrywają około 95% powierzchni Czech. Najwyższym szczytem kraju jest góra Śnieżka (1602 m n.p.m), a najwyżej położonym miastem jest Boží Dar. Najdłuższą rzeką jest Łaba (370 km długości).
18) W Jańskich Łaźniach znajduje się oryginalna architektonicznie wieża widokowa. Oferuje przechadzki w koronach drzew a na szczycie jest
zjeżdżalnia, którą można zjechać na sam dół.
19) Dla osób ceniących sobie obcowanie z naturą i piękne krajobrazy, dużą atrakcją może być Park Narodowy Szumawa znajdujący się przy granicy z Austrią i Niemcami. To największy zalesiony obszar naszego kontynentu.
20) Dla wielbicieli długich wędrówek polecanym miejscem jest Pracicka brana czyli najdłuższy w Europie łuk skalny znajdujący się w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Tu też nie brakuje pięknych widoków.
21) W czołówce najczęściej odwiedzanych miejsc Czech jest Miasto Skalne Adrspach. Są tu ponad 100-metrowe skały, które zachwycają swoim wyglądem. To miejsce jest odwiedzane przez setki tysięcy turystów rocznie.
22) Czeskie Karkonosze, to najwyższe pasmo górskie do aktywnego wypoczynku. Są tu setki kilometrów dobrze oznakowanych szlaków dla pieszych.
23) Kras Morawski, to najpiękniejszy region krasowy w Europie. Znajduje się tam ponad 1600 jaskiń. Kilka z nich udostępniono do zwiedzania.
Czechy ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym foto: Most Karola w Pradze, foto: Pixabay
Inne ciekawostki:
> Brno
> Jablonec nad Nysą
> Pilzno