Miasto Czeladź – 20 ciekawostek
Czeladź ciekawostki i najważniejsze informacje o Czeladzi. Zabytki, historia i dzień dzisiejszy
Czeladź – informacje
1) Czeladź, to trzydziestokilkutysięczne miasto w województwie śląskim, w powiecie będzińskim. Leży nad rzeką Brynicą.
2) Nazwa miasta pochodzi od słowa czeladź. Była to grupa osób pełniących odpłatną służbę na dworze książęcym, w tym przypadku prawdopodobnie chodziło o zamek w pobliskim Będzinie.
3) Miasto Czeladź powielone jest na kilka dzielnic, o nazwach: Brazylia, Czeladź, Kolonia Małobądz, Kolonia Rożka, Madera i Piaski.
Ciekawostki z historii Czeladzi
4) Miejscowość założono w 1228, a w 1262 r. otrzymała prawa miejskie. Jest więc najstarszym miastem powiatu.
5) W 1906 r. powstało w Czeladzi Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Było kilka sekcji, m.in. lekkoatletyczna, szermierki, bokserska, ping-ponga. Po II wojnie światowej władze PRL nie zezwoliły na wznowienie działalności.
6) Od XIX wieku w Czeladzi były dwie kopalnie węgla kamiennego. Nazywały się: Saturn i Czeladź. Kopalnia Saturn działała w latach 1887-1996. Obecnie w elektrowni kopalni znajduje się się Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.
7) Podczas II wojny światowej Czeladź funkcjonowała pod niemiecką nazwą: Häuerstadt.
8) Przy ul. Katowickiej do 1939 r. stała żydowska synagoga, zbudowana w okresie międzywojennym. Obecnie w jej miejscu jest obelisk z napisem w języku polskim i hebrajskim.
Czeladź – zabytki, atrakcje
9) Neoromański kościół św. Stanisława Biskupa zbudowano w Czeladzi w latach 1905-1911.
10) Figura św. Jana Nepomucena stojąca przed kościołem powstała w XVIII wieku.
11) Przy ul. Rynkowej 2 w Czeladzi stoi dawny dom ariański (wspólnota religijna) z pierwszej połowy XVII wieku.
12) W dzielnicy Piaski znajduje się zabytkowe osiedle górnicze powstałe w połowie XIX wieku.
13) Kościół Matki Boskiej Bolesnej (sanktuarium św. Jana Vianneya) zbudowano w 1923 roku.
14) Neoklasycystyczny pałac Pod Filarami w Czeladzi, to dawna willa naczelnego dyrektora (wspomnianej wyżej) kopalni „Saturn”. Zbudowano ją w 1924 roku.
15) Trzykondygnacyjny, neoklasycystyczny Pałac Saturna kiedyś był siedzibą biura “Towarzystwa Saturn”, a potem dyrekcji Kopalni “Saturn”. Został zbudowany w 1910 r, a obecny wygląd uzyskał w latach 1922-1923. Aktualnie jest tu centrum konferencyjno-biznesowe oraz rekreacyjne (Termy Rzymskie). Pałac jest otoczony parkiem.
16) W Czeladzi jest też kilka zabytkowych domów mieszkalnych: dom przy ul. Kościelnej z końca XVIII w., późnobarokowa kamienica w Rynku, kamienica przy ul. Bytomskiej z połowy XIX w., drewniany dom mieszkalny z XVIII/XIX w. przy ul. Pieńkowskiego.
17) Kamienny krzyż stojący przy ul. Bytomskiej pochodzi z 1898 roku.
Czeladź ciekawostki
18) Obecnie w Czeladzi działają cztery kluby sportowe: Miejski Czeladzki Klub Sportowy (MCKS), KS Górnik Piaski, Akademia Piłki Nożnej Czeladź i Czeladzki Klub Sportowy (CKS).
19) W Czeladzi są dwa stadiony sportowe: Stadion MOSiR im. J. Pawełczyka przy ul. Sportowej 7 z bieżnią lekkoatletyczną (obiekt klubu MCKS Czeladź) oraz Stadion MOSiR przy ul. Mickiewicza (obiekt klubu Górnik Piaski). Jest też kilka mniejszych obiektów, ze sztuczną nawierzchnią. Przy ul. Sportowej 2 znajduje się hala widowiskowo sportowa MOSIR.
20) Pierwsze centrum handlowe M1 w Polsce wybudowano właśnie w Czeladzi.
Czeladź ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Piekary Śląskie
> Kłobuck
> Cieszyn