Ciekawostki o Dębicy
Z czego słynie Dębica ciekawostki i najważniejsze informacje o Dębicy. Zabytki, ciekawe miejsca – co zobaczyć w Dębicy
Miasto Dębica
1) Dębica, to 44-tysięczne miasto w województwie podkarpackim, nad rzeką Wisłoką. Leży przy Autostradzie A4 oraz drodze krajowej nr 94 między Krakowem a Rzeszowem.
2) Dębica jest ważnym ośrodkiem przemysłowym południowo-zachodniej Polski. Jest tu m.in. firma produkująca opony – Dębica S.A. Początkowo firma nazywała się: Fabryka Gum Jezdnych i powstała w 1937 roku, a pierwsze opony zaczęto produkować od 30 marca 1939.
3) W skład Dębicy wchodzi 11 osiedli. Są to: Osiedle Centrum, Gawrzyłowa, Kawęczyn-Pana Tadeusza, Kępa-Wolica, Krakowska-Południe, Krakowska-Północ, Rzeszowska-Południe, Rzeszowska-Północ, Osiedle Słoneczne im. Edwarda Brzostowskiego, Osiedle Świętosława i Osiedle Mickiewicza.
Dębica ciekawostki z historii
4) Wiadomo, że osada istniała w XIII wieku. Miejscowość prawa miejskie miała w latach 1372-1785 oraz ma obecnie, od roku 1912.
5) Po złupieniu miasta przez Tatarów w 1520 r. Dębica wyludniała się. Aby uchronić ją od upadku, mieszkańców zwolniono z podatków. To spowodowało, że wiek XVI był najlepszym okresem w dziejach miasta.
6) Na przełomie XVII i XVIII wieku założono w Dębicy cmentarz żydowski. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej, zachowało się tu ok. 130 macew (nagrobków). Najstarszy pochodzi z 1791 roku.
7) Po wyzwoleniu Dębicy w 1944 r. jej rynek stał się cmentarzem, na którym pochowano kilkudziesięciu żołnierzy radzieckich. Ich szczątki w 1950 r. przeniesiono na nowo powstały cmentarz zlokalizowany przy ul. Cmentarnej. Na rynku stał też pomnik żołnierzy Armii Czerwonej, przedstawiający radzieckiego żołnierza z pepeszą (rodzaj karabinu). W latach 90. pomnik przeniesiono na wspomniany wyżej cmentarz.
8) W Pustkowie koło Dębicy podczas wojny montowano hitlerowskie rakiety V2.
Dębica – co zobaczyć
9) Kościół św. Jadwigi zbudowano w XVI/XVII wieku. Kilka razy był potem przebudowywany, m.in. po zniszczeniach podczas potopu szwedzkiego i II wojny światowej.
10) W pobliżu rynku, przy ul. Krakowskiej 3 stoi Synagoga Nowomiejska. Została zbudowana w XVIII wieku, a swe funkcje dla społeczności żydowskiej pełniła do II wojny światowej, gdy hitlerowcy spalili jej wnętrze. Obecnie jest to obiekt handlowy.
Dębica ciekawostki
11) Najwyższą budowlą w Dębicy jest komin firmy oponiarskiej. Ma ok. 120 metrów wysokości.
12) Igloopol Dębica, to klub sportowy powstały w 1978 r. przy Kombinacie Rolno-Przemysłowym Igloopol. Piłkarze klubu w 1990 r. awansowali do ekstraklasy, co było wielkim sukcesem. Stadion Igloopolu mieści się przy ul. Sportowej 26 i może pomieścić 12 tys. kibiców.
13) Klub Sportowy Wisłoka Dębica założono w 1908 roku. Stadion przy ul. Parkowej 1 otwarto w 1958 roku. Może pomieścić 2 tys. kibiców.
14) W Dębicy przy ul. Sportowej 26 jest kompleks sportowy MOSiR (Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji). Jego częścią jest aquapark – kompleks krytych basenów.
Dębica ciekawostki: (c) Sadurski.com