Dentofobia czyli lęk przed dentystą

dentofobia dentysta stomatolog zęby

Złe doświadczenia z przeszłości, to główna przyczyna dentofobii u Polaków. Przez to odwiedzamy dentystę raz na rok, a nawet rzadziej. Ból brzucha i głowy, bezsenność to tylko niektóre objawy towarzyszące wizycie u stomatologa. Zjawisko powszechne i trudne do opanowania zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy – jest znane dla ponad 90% Polaków

Nie lubimy wizyt u dentysty

Jest kilka powodów, dla których Polacy boją się dentysty. Do głównych jej przyczyn zaliczane są złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (57,4%) oraz lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia (11,8%).

Dla pacjentów skomplikowany jest również stosunek do osoby stomatologa. Jest to lekarz pozbawiony empatii, niemiły i niewzbudzający zaufania (11%). Dyskomfortowa jest również forma i brak wpływu na sam przebieg leczenia dający poczucie bezsilności (6,4%). Niektórzy Polacy wstydzą się również stanu swoich zębów (6,2%) i dlatego nie odwiedzają dentysty.

Dentofobia potwierdzona

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl, dentofobia jest powszechnym problemem występującym u pacjentów. Jak się okazuje, samo przekroczenie progu gabinetu dentystycznego jest już stresujące (21,2%).

Podczas leczenia Polacy najczęściej boją się samego bólu (28,2%), momentu podawania znieczulenia lub jego braku (10,8%). Strach budzą zwłaszcza nieprzyjemne odgłosy stomatologicznej aparatury jak na przykład wierteł (10,8%). Do przyjemnych również nie należy ekstrakcja zęba (8,4%) czy leczenie kanałowe zęba (5,8%). Są jednak i tacy dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym nie stanowi problemu jak deklaruje 12,8% osób.

Strach przed dentystą powoduje, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok (32%), a nawet raz na dwa lata (17%). Są nawet osoby, które kontrolują stan swoich zębów bardzo rzadko – ostatni raz u stomatologa były ponad 3 lata temu (27%). Kontrolna wizyta rekomendowana jest raz na 6 miesięcy. Do zaleceń stosuje się jedynie 24% ankietowanych.

Do dentysty dopiero jak boli

Polacy wciąż częściej przychodzą do dentysty już z poważnymi problemami niż na okresowe wizyty kontrolne. Do dentysty chodzimy zazwyczaj, gdy boli. Przyczyną są przeważnie złe doświadczenia z dzieciństwa i ciągle panujące stereotypy, według których wizyta u stomatologa wiąże się z bólem. Mamy również skojarzenia, że sam gabinet odstrasza.

– To wszystko jednak nie jest już prawdą. Obecnie nowoczesne metody i zaawansowany technologicznie sprzęt, umożliwiają przeprowadzenie bezbolesnego, w pełni komfortowego leczenia, a gabinety i szereg udogodnień sprawiają, że wizyta u dentysty nie jest już traumatycznym przeżyciem – mówi lek. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl

Przed wizytą boli… brzuch

Najczęstszymi objawami somatycznymi związanymi ze strachem przed pójściem do dentysty jest ból brzucha i głowy (30,4%), brak apetytu (11,6%), bezsenność (9,2%) i nudności (8,8%). Jak określa większość respondentów poziom strachu jest raczej wysoki. 18,6% odczuwa bardzo wysoki poziom lęku, a dla 11,6% osób to nawet lęk paniczny. Na szczęście są też osoby dla których odczuwalny strach jest umiarkowany (24,6%), a nawet nie odczuwają lęku – 13,4%.

Ponad połowa respondentów, uważa że pokonać strach pomaga znalezienie dobrego stomatologa, który potraktuje obawy pacjenta poważnie i zaplanuje odpowiednie etapy leczenia. Warto również poinformować lekarza szczerze o swoim problemie dentofobii i porozmawiać o możliwych sposobach znieczuleń – tak rekomenduje 22,2% osób. Zdaniem ankietowanych warto również odbyć wizytę w przyjaznym nowoczesnym, relaksującym gabinecie (14,2%) lub poprosić o towarzyszenie w udaniu się do specjalisty kogoś z rodziny lub przyjaciela (7,6%).

Jak pokazują wyniki badania, kluczowe w pokonaniu strachu przed wizyta u dentysty jest dla pacjenta zbudowanie przez lekarza dobrej z nim relacji – tak uważa, aż 90,6% osób. Według respondentów lekarz powinien przygotować pacjenta do leczenia stomatologicznego i wytłumaczyć jak ono będzie wyglądało, pozwala to znacznie obniżyć strach przed leczeniem – jak deklaruje aż 90,6% ankietowanych. Ponad połowa osób biorących udział w badaniu (65,8%), jest nawet skłonna skorzystać z nowoczesnych metod leczenia, aby odczuć wyższy komfort i ograniczyć stres do minimum.

Dostarczył: InfoWire

Polacy i dentyści

* 81 procent Polaków nie lubi chodzić do dentysty.
* 800 tysięcy Polaków nie ma szczoteczki do zębów.
* 10 procent Polaków i 3 procenty Polek nigdy nie było w gabinecie stomatologicznym.
* W Polsce jest ponad 36 tysięcy stomatologów.

Zobacz też: 
> Oczy, wzrok ciekawostki
> Oddychanie, jama nosowa
> Paznokcie ciekawostki